Dünya Dışı Yaşamı Ne Zaman Bulacağız?

26 Temmuz 2017 - 591 Okunma
Dünya Dışı Yaşamı Ne Zaman Bulacağız?
İnsanoğlunun en büyük meraklarından biri uzayda yaşam olup, olmadığıdır. Bu büyük soru gizemini korurken bunun ne zaman olabileceğine değinelim.

Bizim galaksimiz olan Samanyolu‘nda bile yaklaşık 300 milyar yıldız olduğunu ve bunların sistemlerindeki 9 milyar gezegenin Dünya benzeri yaşama elverişli olduğunu biliyoruz. Bu kadar fazla yıldız ve gezegen varken bunların birinde bile dünyadaki gibi yaşam olmadığını söyleyebilir miyiz? Yapılan Projelerde gökyüzü incelenerek bu sorunun yanıtı bulunmaya çalışılıyor.

Yapılan bir ankette insanlara dünya dışı yaşamı ne zaman bulacağımız sorulmuş, bu sorunun yanıtı olarak ankete katılanların yarıdan fazlası bunun 21. yüzyılda bulunacağına inandıklarını söylemiş. Bu şekilde oy verenlerin çoğuda bunun 10 yıl içinde olacağını iddia etmiş. Yani ankete katılan insanların büyük çoğunluğu 2020’li yıllarda uzaylılarla temasa geçileceği ve bu sorunun yanıtının bulunacağı yönünde görüş belirtmiş.

Yapılan araştırmalarda da uzaylı bulma süresinin çok uzak olmayacağını ama bulduğumuz canlıların tek hücreli olacağını belirtiyor. Günümüzde uzay araştırmalarında en son teknoloji ürünler kullanıyor. Olağan üstü görüntüler yakalanarak servis ediliyor. Özellikle Hubble Uzay Teleskobu’ndan 7 kat güçlü James Webb Uzay Teleskobu ileri teknoloji uzay araştırma teknolojilerinin en büyük örneklerinden biri.

Bu yüzden eğer uzayda bir yaşam belirtisi varsa bu teknolojik düzeyle bunu algılayabiliriz. Dünya’ya en yakın 1 milyon yıldız arasında araştırma yapan bilim adamları bu araştırmayı yaparken çok gelişmiş cihazlar kullanıyorlar. Örnekle anlatmak istersek Spektroskopik isimli ekipman 25 – 100 mil uzaktan 100 watt’lık ampulün sesini duyabiliyor ve insanın duyabileceği biçimde kaydedebiliyor.

Peki Sizce Dünya dışı yaşam var mıdır? Varsa bunu Ne Zaman Keşfederiz?

ITC | İlkteknoloji

Kaynak: futurism.com