Tükürük veya Kepek Analiziyle Robot Resmine Ulaşılacak

Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy yakın zamanda tükürük veya kepek tanesinden bireyin robot resminin çıkarılabileceğini belirtti.

Üsküdar Üniversitesi’nde Nermin Tarhan Konferans Salonu’nda gerçekleşen İçindeki Dedektif konulu söyleşide gençlerle buluşan Atasoy, mesleğiyle ilgili tecrübelerini gençlere anlattı.

Çocukken gazete bayi sahibi, kuaför ve mimar olmak isterken kendini kimya bölümünde bulduğunu anlatan Atasoy, her insanın içinde bir dedektif olduğunu söyledi.

1980’li yıllardaki adli bilimlerle günümüz adli bilimleri arasında ciddi gelişmeler yaşandığını belirten Atasoy,, 1950’li yıllarda bir çocuğun babasının kim olduğunu anlamak için babanın kaş, parmak ve kol gibi uzuvlarına bakarak tespitte bulunulurken şimdi DNA analiziyle bu işlemlerin çok kolay yapıldığını belirtti.

tükürük-analizi-kepek-analizi

DNA analizleri ve suç aydınlatma yöntemlerine ilişkin de bilgiler veren Atasoy, her temasın iz bıraktığını, vücudun çıkmaz sokağının da vücut kılı olduğunu dinleyenlere aktardı.

Vücut kılından birçok maddenin ayrıştırılmasının yapıldığını belirten Atasoy şunları söyledi;

3-5 yıl gibi çok yakın bir zamanda tükürük veya kepek tanesinden kişinin robot resmi çıkarılabilecek. Bugün, teknolojiyle tükürük ve kepekten sadece kişinin saç, göz rengi belirleniyor

kaynak aa.com.tr

DAHA FAZLA İÇERİK

Samsung Galaxy Note 5 geliyor Samsung Galaxy Note 5 geliyor

1 Ağustos 2015, Cumartesi

BlackBerry Rio Zirveyi hedefliyor BlackBerry Rio Zirveyi hedefliyor

23 Aralık 2014, Salı

SİZDE YORUM YAPIN