Uzayda Nefes almamızı sağlayacak Yapay Yaprak

13 Mart 2015 - 477 Okunma
Uzayda Nefes almamızı sağlayacak Yapay Yaprak
Sanatçı ve Bilim adamı Julian Melchiorri geçenlerde uzayın keşfinde devrim yaratacak bir buluşta bulundu. İnsan yapımı yapay bir yaprak üretti. Nefes alan yaprak kloroplast denilen bitki hücrelerinde fotosentezin gerçekleştiği dokudan yapılmış. Işık ve Su var olduğu müddetçe yapay yaprak CO2 (Karbondioksit) emerek oksijen üretiyor. Yapay yapraklar oldukça hafif ve düşük enerji üretiyorlar. Tamamen biyolojikler bu […]

Sanatçı ve Bilim adamı Julian Melchiorri geçenlerde uzayın keşfinde devrim yaratacak bir buluşta bulundu. İnsan yapımı yapay bir yaprak üretti. Nefes alan yaprak kloroplast denilen bitki hücrelerinde fotosentezin gerçekleştiği dokudan yapılmış.

Işık ve Su var olduğu müddetçe yapay yaprak CO2 (Karbondioksit) emerek oksijen üretiyor.

yapay-yaprak-002

Yapay yapraklar oldukça hafif ve düşük enerji üretiyorlar. Tamamen biyolojikler bu da bu yaprakları uzay yolculukları için elverişli yapıyor.

Melchiorri bu malzemenin aynı zamanda çok daha büyük ölçekte kullanılabileceğini belirtiyor.

yapay-yaprak-003

Bu yapraklar dış mekan uygulamalarında da kullanılabilir. Cepheler, havalandırma sistemleri. Dışarıdan havayı emer ve bu biyolojik filtrelerden geçirir ve daha sonra içeriye oksijenli hava verir.

ITC | İlkteknoloji