USB Hub / Çoklayıcılara Dikkat

22 Aralık 2015 - 1204 Okunma
USB Hub / Çoklayıcılara Dikkat
Bir çoğumuza Bilgisayar ve Dizüstü cihazlarımızdaki USB sayısı yetmeyebiliyor. Bu gibi durumlarda çözüm USB çoklayıcı kullanmaktır ama bu çözüm içinde doğru çözüm önemlidir. Şimdi biraz teknik bilgiye girelim ve USB girişlerini öğrenelim. USB Girişleri USB girişleri ilk bulunduklarından bu yana ek cihazlar için çok pratik bir çözüm olmuştur. Bu USB girişleri ilgili cihazlara Maksimum 300mA […]

Bir çoğumuza Bilgisayar ve Dizüstü cihazlarımızdaki USB sayısı yetmeyebiliyor. Bu gibi durumlarda çözüm USB çoklayıcı kullanmaktır ama bu çözüm içinde doğru çözüm önemlidir. Şimdi biraz teknik bilgiye girelim ve USB girişlerini öğrenelim.

USB Girişleri

USB girişleri ilk bulunduklarından bu yana ek cihazlar için çok pratik bir çözüm olmuştur. Bu USB girişleri ilgili cihazlara Maksimum 300mA güç iletebilmektedirler. Yani cihazınızın anakartı bir USB cihazına 300mA elektrik göndererek onu çalıştırabilir. Bazı cihazlara bu güç yeterken bazılarıa yetmeyebilir. Bu yüzden Yazıcı, Büyük Harici diskler yanlarında adaptörle gelir. Böylece elektrik sorunu ortadan kalkar. Bunları öğrendiğimize göre Şimdi asıl konumuzu dönelim.

USB Çoklayıcılar

USB ihtiyacı olan bir çok kişi USB çoklayıcı alarak işlerini görmeye çalışırlar. Yalnız burada önemli bir nokta her zaman atlanır. USB çoklayıcılar demin anlattığımız 300mA’yı alır ve bunu USB çıkışlarına bölerek aktarırlar.

Bu gibi durumlarda düzgün çalışmayan USB cihazlar görülebilir. Sonuçta 1 USB için gerekli enerjiyi biz o anda 2 ve daha fazla USB cihaz için kullanırız. Böyle durumlarda da cihazlarda sorunlar yaşanabilir.

Özellikle USB Slim Diskler gibi yüksek akıma ihtiyaç duyan cihazları böyle çoklayıcılara taktığımızda amperin düşüklüğünden dolayı cihaz çalışmaz.

USB çoklayıcıların bu şekilde kullanımı bize bir kaç sorun yaratabilir;

  • Driver Problemleri
  • Aygıt Arızaları
  • Disk Arızaları
  • Cihazın Yavaş Çalışması

Bu gibi sorunlar yüzünden düzgün bir verim alamazsınız.

Peki USB Çoklayıcı kullanmayalım mı?

Bu tür bir çoklayıcıya ihtiyacınız varsa tabiki kullanmalısınız ama bu USB çoklayıcılar üzerine yüksek akım çeken Harici Diskleri gibi cihazları bağlamayınız. Eğer bilgisayar veya cihazınızın üzerinde yeteri kadar USB girişi varsa bunları kullanmanızı tavsiye ederim.

Çoklayıcı son çözüm olmalı ve daha çok Klavye Mouse gibi az akım çeken cihazları bağlamak için kullanmanız bir diğer tavsiyem olacaktır.

ITC | İlkteknoloji