Kolay ve Hızlı bir biçimde Web Sitesi Yapımı

Kolay ve Hızlı bir biçimde Web Sitesi Yapımı

Kolay ve Hızlı bir biçimde Web Sitesi Yapımı

Web sitesi yapmak istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz. Site yapımı hakkında birşey bilmiyor musunuz? bu yazı ve bu sitede anlatılan Web Sitesi Yapım dersleriyle sizde iyi tasarımlı web siteleri yapabileceksiniz.

Website işine gönüllüyseniz, bu konuyla ister şablonlarla çalışarak kod yazmadan site yapmayı öğrenecek, isterseniz de HTML’den başlayarak uzanan WebMaster’lık işinde ustalaşacaksınız. Bu yazı dizisi en kolay’dan en kapsamlıya bir web sitesi yapmanın yollarını sizlere sunuyor.

Şimdi en basitten, en zora uzanan Web Tasarım yazımıza başlayalım.

Hazır Site Yapımı Nasıl Yapılır?

Eğer ben Web site yapımını hiç bilmiyorum, kod yazmak içinde zamanım yok, olsa domain ve hosting alacak bütçem yok diyorsanız, bedava hazır site yapımı sitelerini kullanabilirsiniz.

Bu tür siteleri kullanarak Web site yapımı hakkında ilk adımı atabilir ve bu işi gerçekten yapacaksanız, paralı çözümleri deneyebilirsiniz.

Bu tür hizmet veren sitelerden en göze çarpanlarını aşağıda sırasıyla verdik. Şimdi bunları tanıyalım.

1.) Blogger

Bu servisi kullanabilmek için ücretsiz olarak Google Mail hesabı alabilir ve site yapmaya başlayabiliriz. https://www.blogger.com/

2.) WordPress

WordPress’in bedava olarak sunduğu bu hizmetle kapsamlı ve kolay siteler kurabilirsiniz. WordPress sistemine alıştıktan sonra kendinize daha profesyonel WordPress çözümlerine geçebilirsiniz. https://tr.wordpress.com/

3.) Wix

Wix, Türkçe desteğiyle en yaygın hazır site yapılan sistemlerden biri. Özellikle Youtube reklamlarından ismine aşina olduğunuz bir hazır site yapım aracı ve sitesi olan Wix, site yapmaya başlayanlar için bir seçenek olabilir. https://tr.wix.com/

4.) Bedava Sitem

Bedava sitem sitesini kullanarak sonu .tr.gg ile biten siteler yapabilirsiniz. Mesela ilkteknoloji.gg.tr isimli bir site yapılabilir. Hazır site yapan siteler arasında bir seçenek olan Bedava Sitem i de kullanabilirsiniz.

Hazır Siteler İşinizi Gördü mü?

Şimdilik Hazır Site ve Blog konseptinde para harcamadan bir site yapmak isteyen ve kodlamayla da uğraşmak istemeyen tasarımcılar için bu örnekler yeterli.

Bu siteler size bedava bir isim ve alan sağlıyor, üye olduktan sonra hazır şablonlardan seçip sitenizi sürükle-bırak türü programlarla ayarlıyor ve sitenin verdiği isim altında sizin adınıza özel seçtiğiniz bir isimle yayınlayabiliyorsunuz. Bu sitelere bedava üye olarak bu tür sitelerin nasıl çalıştıkları hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Blog tarzı yazılar yazacaksanız, Özellikle Blogger ve WordPress i sizlere önerebilirim. Bunlar dışında Blog siteleri de var onları ileride eklemeye çalışacağım.

Website Builder türü programlarla site yapma

WYSIWYG Web Builder, internet siteleri oluşturmak için bilinmesi gereken kodlama dili olan HMTL’e gerek kalmaksızın, her seviyede kullanıcının internet sitesi oluşturabilmesini sağlayan bir programdır.

Birkaç fare ve klavye hareketiyle ve sürükle bırak mantığıyla çalışan WYSIWYG Web Builder ile herkes internet sitesi oluşturabilir.

WYSIWYG Web Builder‘in bünyesinde yer alan hazır temalardan yola çıkarak, bu temaları istediğiniz gibi düzenleyebilir ve bir internet sitesi oluşturabilirsiniz.
WYSIWYG Web Builder’ın Bazı Temel Özellikleri:

  • HTML bilgisi gerektirmez.
  • Tablo oluşturulabilir.
  • Form oluşturulabilir.
  • Site yönetimi kolaydır.
  • JAVA, Flash, Windows Media, YouTube, Flash Video, Quicktime, Real Audio ve medya eklentilerini destekler.
  • Javascript kullanımına izin verir.
  • Sitede yer alacak görsellere çeşitli özellikler atanabilir.
  • Font, renk, boyut düzenlemeleri yapılabilir.
  • Geniş tema desteği

http://www.wysiwygwebbuilder.com/download.html sayfasından Web Builder’ı indirebilirsiniz. Türkçe desteği içinde Burayı Tıklayınız

WebBuilder ile Nasıl Site Yapılır? Video Ders

WebBuilder ile Site Yapmak için ders arıyorsanız, ben sizin yerinize 2 güzel video buldum, bence ikisini de izlemekte fayda var.

 

Videoları çeken arkadaşlarına ellerine, dillerine, emeklerine sağlık diyorum.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Şimdi Web Tasarımı ve site yapma konusunda belli bir bilgiye ulaştınız, yazımızın bundan sonrasında çıtayı bir adım daha yükselteceğim ve biraz daha kodlamaya yönelik web tasarımı nasıl yapılır? bunu öğreneceğiz.

Hazır Şablonlarla özgün Site Yapımı

Builder’lar ile sıfırdan site yapmak yerine Hazır Şablonlar indirip onlar üzerinde oynama da yapabiliriz. Bu konuda sizlere bir kaç hazır template (Şablon) indirebileceğiniz site önereceğim. Bunun dışında zaten Hazır Şablon düzenlemelerini Builder yardımıyla yada kod yazarak yapmamız gerekir.

Hazır Şablon indirebileceğiniz Siteler

HTML ile Nasıl Site Yapılır?

Ben Webmaster olmak istiyorum. Basit bir site yapmak değil özgün ve .com, .net gibi isme sahip yani www.ilkteknoloji.com gibi bir isme sahip bir site yapmak istiyorum diyorsanız. HTML hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

İlkteknoloji bir Teknoloji ve Web Tasarımı Blog’u. Sistemin tamamı benim tarafımdan yazılmadı. Zaten bütün sistemi kendinizin yazmasına da büyük paralar kazanmadan gerek yok. Bugün sektöre yön veren çoğu Türk sitesi belli bir firmanın kod yumağını kullanarak bu işe başlamış ve para kazandıktan sonra ya kendileri bir sistem yazmışlar veya var olan sistemi eklentilerle geliştirmişlerdir.

İlkteknoloji WordPress’in bu tür siteler için yayınladığı ve indirilip kendi hosting inize kurabildiğiniz ve HTML, CSS, Javascript ve PHP bilgilerinizle istediğiniz gibi özelleştirdiğiniz bir versiyonunu kullanıyor.

Kafam Allak Bullak Oldu (mu ?)

Abi kafamı Allak bullak ettin diyorsanız, bir nefes alın. WordPress ve benzer kodları kullanacak veya sıfırdan site yazacaksanız. HTML i öğrenmelisiniz. HTML her websitesinde olan bir kod türüdür.

Websitesini Bir Ev olarak düşünürsek HTML bu evin temelidir. Neyse çok kafa karıştırmadan yukarıdaki Hazır siteler ve Blog sistemleri sizi kesmemişse Başlangıç seviyesinden başlayarak HTML öğrenmenizin zamanı gelmiş demektir. Yazının bundan sonrasında gerçekten Webmaster olmanız için gerekenleri aşama aşama öğreneceksiniz. Şimdilik konuyu burada noktalıyorum.

NOT: Konunun Devamı Yenilenerek Geliyor. Bu Not 31.01.2019 tarihinde yazıldı.

ITC | İlkteknoloji