Photoshop Actions Nedir? Nasıl Kullanılır, Yüklenir?

Photoshop Actions Nedir? Nasıl Kullanılır, Yüklenir?

Photoshop Actions Nedir? Nasıl Kullanılır, Yüklenir?

Actions, Photoshop un kullanıcılarına sağlamış olduğu işlemleri otomatik bir şekilde hızlı ve pratik yoldan çözen makrolara denir yani önceden kaydedilmiş bir dizi aşamadır.

Action dosyaları kaydedildikten sonra basit bir şekilde,sadece play tuşuna basılarak kullanılabilir.

Tam anlamıyla Actions Nedir? Nasıl kullanılır?

Biraz önce basit olarak anlattığım açıklamadan aklınızda genel olarak birşeyler oluşmuştur ama anlamak için bir örnek daha iyi olacaktır. Elimizde 50 tane farklı ebatlarda ve türlerde fotoğraflar olduğunu varsayalım ve bunları yeniden boyutlandıracağınızı, keskinleştireceğinizi, siyah beyaza dönüştüreceğinizi ve daha sonra farklı bir dosya formatında kaydedeceğinizi düşünelim. Sanırım bunu tek tek yapmak zor olsa gerek, işte bu anda PS Actions (Eylemler) i kullanıyoruz.

Fotoğraflara uygulayacağımız işlemleri bir actions dosyasına kayıt ediyoruz, mesela önce resmin boyutunu 800×600 e ölçekledik, daha sonra Auto Contrast verdik ve Brightness ı biraz yükselttik. (Tabi daha komplike şeyler için Actions ı kullansakta bu basit bir örnekti) Bu dosyayı Actions olarak kayıt ettik, bir sonraki resmi açtığımızda ilgili Actions’a tıklayıp Play tuşuna basarak aynı işlemleri bu kez bu resme uygulamasını sağlayabiliriz.

Actions Nasıl Yüklenir?

Actions’ın nasıl oluşturulduğuna başka bir konumda yer vereceğim, o yüzden o kısmı atlayıp, internetten bulduğumuz bir Actions ı nasıl PS e yükleyeceğinizi anlatacağım. “Photoshop Actions” diye aratırsanız, internette bir çok ücretsiz action dosyası bulabilirsiniz. Bir çok kullanıcı actions dosyalarını internet üzerinde paylaşmaktadır.

Fazla gevezelik etmeden asıl konumuza dönelim. Kullandığınız Photoshop Programınızı çalıştırın.

Üstteki araç çubuğundan Window > Actions (Pencere > Eylemler) seçeneğini seçin. Kısayolu ALT+F9 tür.

Ekranda açılan pencerede (Actions (eylemler) paleti) sağ tarafta menü işaretine (bir ok işareti de olabilir) tıklayarak ilgili menüyü görüntüleyin.

Burdan Load Actions (Eylemleri Yükle) seçeneğini seçin, yüklemek istediğiniz Action (Eylem) dosyasını bilgisayarınızdan bulup Load (Yükle) ye tıklayın.

Şu Anda bir internetten bulduğunuz bir Actions dosyasını sisteme yüklediniz.

Actions Nasıl Kullanılır?

İşin en basit kısmı burası, Actions Paletinde demin yüklediğiniz klasörü görüyor olmalısınız, Klasöre tıkladığınızda aşağı doğru bir menü açılır, bu menüden birini seçip aşağıdaki Play tuşuna basıp Actions’ınızı ilgili fotoğrafınıza uygulayabilirsiniz. (Play’e bastıktan sonra bazı Action lar size birşeyler sorabilir, bunlara da OK, Yes gibi olumlu cevaplar verdikçe Actions dosyası işlemine devam eder)

ITC | İlkteknoloji