PHP ile Merhaba Dünya

PHP ile Merhaba Dünya

PHP ile Merhaba Dünya

PHP, dünyada en çok kullanılan web yazılım dilidir. Asp, Ruby gibi dillerle de çalışma fırsatı bulmuş biri olarak Php’nin kurulum ve uygulamasının daha kolay olduğunu söyleyebilirim.

PHP konusuna ilginiz varsa Php Başlangıç, Orta ve İleri Seviye Dersleri konusuna gözatabilirsiniz. Eğer hala Php, MySQL ve Apache Server Kurulumu yapmamışsanız, önce Php, MySql ve Apache Server Kurulumu okumanızda fayda var. Ondan sonra buraya dönüp Merhaba Dünya diyebilirsiniz.

Nerde Kaldı Benim Merhaba Dünyam!

PHP’de ve her yazılım dilindeki ilk konu Merhaba Dünya konusudur. İlk kodunuzu bu şekilde yazmak adettir. Bundan önceki konularda daha çok PHP’nin kurulumundan, mantığından ve diğer ufak özelliklerinden bahsettik. Şimdiyse PHP’ye kod olarak ilk adımı atıyoruz sayılır. PHP ile çalışmamızı sağlayacak ortamı yarattıktan ve PHP mantığını yazılı olarak kavradıktan sonra Merhaba Dünya deme zamanı geldi.

Şimdi sıra geldi merhaba.php dosyamızı oluşturmaya ama bunu klasik merhaba dosyası olarak değil, dinamik olarak bize bugünün tarihini gösteren bir şekilde yapmayı planlıyorum. Yani bu bize Merhaba Dünya diyen ilk dinamik php dosyamız olacak. Yukarıda XAMPP kurulumu sırasında anlattığım htdocs klasörüne girin ve Not defteri, Netbeans yada benzer bir yardımcıyla aşağıdaki kodları yazıp; bunu htdocs klasörü içine merhaba.php olarak kaydedin.

<?php
echo "Merhaba Dünya!";
echo "Bugün Tarih: ";
echo date("d-m-Y");
?>

Yazdığım kodları php dosyası olarak kaydettikten sonra XAMPP‘ın çalışır olduğundan ve Apache‘nin Start (Başlat) yapılmış olduğuna yani Running olarak görüldüğüne emin olalım. Web Tarayıcımızı açarak http://localhost/merhaba.php ye girelim. Eğer herşeyi doğru yapmışsak karşımıza Merhaba Dünya diyen ve Bugün’ün tarihini veren bir sayfa çıkmış olmalı.

Neden Mysql‘i açmadık diyenler olabilir. Şu anda veritabanıyla bir işimiz yok o yüzden onu açmadık ama isterseniz o da açık olabilir, bir sorun yaratmaz.

Kodları Açıklayalım

Ne yaptığımızı bir parça açıklamak gerekirse PHP kodları her zaman <?php ve ?> etiketleri arasına yerleştirilir. “echo” isimli fonksiyon, çift tırnak (” “) yahut tek tırnaklar arasındaki yazıları (‘ ‘) ekrana bastırır. Bir PHP dosyası, her zaman .php uzantısıyla kaydedilmelidir.

İşte ilk Php dosyamı böyle hazırlamıştım dersiniz bu yaptığınızı ileride anlatırken torunlarınıza 🙂 Daha başka konularda görüşmek üzere. Sağlıcakla Kalın.

ITC | İlkteknoloji