Php, MySql ve Apache Server Kurulumu

Php, MySql ve Apache Server Kurulumu

Php, MySql ve Apache Server Kurulumu

Php, MySql ve Apache Server Kurulumunu en basit şeklinde yapıyoruz. 5 dk da site kodlayacağınız sistemi birlikte kuruyoruz.

Eğer Php, Mysql ve Apache kurulumu yapmamışsanız, uğraşmadığınız iyi olmuş. İnternetteki diğer kaynaklarda uzun uzun ve tek tek Apache Server’ın Mysql’in ve PHP’nin kurulumu anlatılmış. Bu yol hem uzun, hem de sorun katsayısı oldukça yüksek, biz bu zorluğu iki-üç tıkla atlayıp kurulum yapabileceğimiz bir sistemle aşacağız.

Bu kurulumu çok kolay şekle indiren XAMPP’ı sizlere tavsiye ederim. Şu anda kendi tecrübelerime dayanarak Windows üzerinde sorunsuz çalışmakta olduğunu söyleyebilirim ve eminim ki diğer işletim sistemlerinde de düzgün olarak çalışacaktır.

XAMPP’ın sürümleri

XAMPP birden çok işletim sistemine kolayca kurulabiliyor, size uyan XAMPP’ı bulmak için aşağıdakilerden birini seçiniz;

XAMPP’ın Kurulumu

XAMPP’ın kurulumu oldukça basit yukarıda verdiğim linklerden size uyanını indiriyor ve dosyayı kuruyor yada extract ediyorsunuz. (Bir yere açıyorsunuz)

Kurulum hakkında uzun uzun yazmıyorum. Çünkü oyun yüklemeyi biliyorsanız, bunu da kolayca yüklersiniz. Kurulum bittikten sonra XAMPP Control Panel a basınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir menü çıkacak

Benim yukarıda yaptığım gibi Svc‘yi işaretsiz bırakarak Apache ve Mysql‘i Start yanında Running görünüyorsa çalışıyor demektir. Explore‘a bastığımızda bir klasör açılacak. Bu dosya Localhost’umuzun olduğu ana dizin (Root) tur. Htdocs klasörüne attığımız dosyaları tarayıcımızdan http://localhost/ yolunu kullanarak görebiliriz.

 

XAMPP ile ilgili daha fazla bilgi için http://www.apachefriends.org/en/xampp.html a gidebilirsiniz.

Eğer Apache Server’ın çalışmasıyla ilgili bir Problemimiz oluşmuşsa Windows 7 de LocalHost’ta Apache Server Nasıl çalışır? isimli konuya göz atabilirsiniz.

Tamam Server işini hallettikte Peki neyle yazacağız kodlarımızı?

Bunun için kullanacağımız dolu program var ama en ucuzu ve şu anda elimizde olanı Not defteri olmalı. Bunun dışında kullanabileceğiniz editörleri aşağıda görebilirsiniz;

  • Notepad
  • Notepad++
  • PHP IDE
  • Netbeans
  • Adobe Dreamweaver
  • Microsoft Expression Web
  • CoffeeCup HTML Editor
  • Rapid PHP Editor
ITC | İlkteknoloji