PHP’de Açıklamalar

PHP’de Açıklamalar

PHP’de Açıklamalar

Php’de yazdığımız uzun kodların içerisinde bizim veya kodlarımızı paylaştığımız insanların kodları daha rahat anlayabilmesi için açıklamalar eklememiz gerekebilir.

Bu açıklamalar PHP tarafından yorumlanmaz, görünmez ve kodları etkilemediği için bir anlam ifade etmezler. Sadece bize kolaylık sağlar ve yol gösterirler. Bunu yapmanında birden fazla yolu vardır. Şimdi bu yolları sırasıyla görelim.

Çok Satırlı Açıklama

Php’de sayfanın yazarını genelde bu yöntem ile sayfanın en üst kısmına not ederiz. Kod çalıştırıldığında Php yorumlayıcısı bu satırları dikkate almaz. Çok satırlı olduğundan istediğimiz kadar açıklama yazabiliriz.

/*
Sayfa Yazarı: İlkteknoloji Admin
Yazılma Tarihi: 04.12.2014
*/

Tek Satırlı Açıklamalar (C++[PlusPlus])

Php dışında C++’da kullanılan bir açıklama satırıdır. Yazılan ifadeden sonra eklenir ve bir sonraki satırın başına kadar sürer.

<?php
echo "Herkese Merhaba";
// Herkese selam verdik
?>

Tek Satırlı Açıklamalar (Shell)

Shell script’inde kullanılan bir açıklama şeklidir. Tek satırlık olduğundan bir sonraki satırın başına dek devam eder.

<?php
echo "Herkese Merhaba";
# Herkese selam verdik
?>

Php’de açıklama türleri yukarıda gördüklerimizdir. Bu yazıyla da Açıklama yazmak istediğimizde nasıl yazacağımızı biliyoruz. Şimdiye kadar bizi oyalıyorsun, ilk sayfamızı ne zaman yazacağız diyorsanız, sabır diyorum. Bir işin temelini öğrenmeden yukarılara çıkılmaz.

ITC | İlkteknoloji