Php’de Require Kullanımı

Php’de Require Kullanımı

Php’de Require Kullanımı

Php dosyasının içine başka bir Php dosyasını çağırmak için include dışında require da kullanılabilir. Şimdi bunun nedenini ve nasıl kullanıldığını öğrenelim.

Bir Php dosyası içine önemli bir Php dosyası çağırmak istiyorsak bunun için require kullanırız. Require’ın nasıl kullanıldığını aşağıda görebilirsiniz. Require dışında require once da aynı şekilde kullanılır.

// Require kullanım biçimleri

require 'dosya.php';
require ('dosya.php');

// Require Once
require_once 'dosya.php';
require_once ('dosya.php');

Require ile Require_Once Arasındaki Fark Nedir?

Require ile dosyayı kodun istediğimiz yerinde çağırdığımızda kodu her seferinde yeniden çağırır. Require_once da ise dosyayı bir kere yüksediysek ikinci kez yüklemez, 10 defa da çağırsak ilk yüklediğini çalıştırır. Yani bir kere (Once) yükler.

Require Nasıl Kullanılır?

Örnek vermek gerekirse sistemimizde belirli sayfalarda ayarların tekrarlanması gerektiğini düşünelim. Bunu her sayfaya yazmak yerine ayar.php diye bir dosya oluştururuz ve ayar değişkenlerimizi veya sabitlerimizi bunun içine yazarız.

// ayar.php
$dbadi = "ilkteknoloji";
$kullanici = "edegre";
$sifre = "2017";

Gördüğünüz gibi ayar dosyamızı oluşturduk. Bu ayar dosyamız ile aynı klasör içine veya kök dizine bir de index.php dosyası oluşturalım.

// index.php
require "ayar.php";
echo $dbadi;

İki dosyayı da oluşturup index.php‘yi çalıştırırsak veritabanı adı olan $dbadi değişkeninin ilkteknoloji olduğunu ekrana basacaktır. Buradaki mantığı basit şekilde anlamanız için böyle bir örnek seçtim. Normalde veritabanı adı, şifre gibi önemli değişkenler ekrana hiçbir zaman basılmaz.

Require kullandığında eğer bir sorun çıkarsa PHP ölümcül hata verir ve kod olduğu yerde durdurulur, devamı çalışmaz.

ITC | İlkteknoloji