Playstation Plus Nedir? Nasıl Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?

Playstation Plus Nedir? Nasıl Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?

Playstation Plus Nedir? Nasıl Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?

Playstation Plus, kısaca PlayStation konsolları için ürettiği ücretli bir üyelik sistemidir. Peki PS Plus Nasıl Kullanılır ve Özellikleri Nelerdir?

Playstation Plus‘ın kısa ismi PS Plus‘tır. Bu servisten yararlanan cihazlar Playstation 4 (PS4), Playstation 3 (PS3) ve Playstation Vita (PS Vita) dır. Son çıkan PS4 kasası olan Playstation Pro’yu da desteklemektedir.

Playstation Plus Oyun Servisi

Sony’nin sunduğu PS Plus üyeliğini satın alanlar ücretsiz dağıtılan Playstation oyunlarını oynayabilirler. Bu sistem her ay başında 2 oyunu ücretsiz olarak üyelerine sunmaktadır. Hangi oyunların ücretsiz olacağını Sony belirlemektedir. Yani bir nevi Kampanya yapmaktadır.

Bunun dışında PS oyun fiyatları hakkında en iyi indirimleri yapan servistir ve oyunları oldukça avantajlı fiyatlara sunmaktadır.

Ücretsiz Oyunlar Ne Kadar Süre Oynanabiliyor?

 

Sony‘nin PS Plus servisinde ücretsiz olarak sunduğu bir oyunu kütüphanenize bir kere eklerseniz, PS Plus üyeliğinizi sonlandırmadıkça bu oyunları bedava olarak sınırsız süreliğine oynayabilirsiniz. Yani oyun ücretsiz olmaktan kalksa da kütüphanenize bir kere eklendiği için siz ücretsiz oynamaya devam edersiniz.

Burada dikkat edilecek husus eğer PS Plus üyeliğinize ara verir veya iptal ederseniz oyun kütüphanenizden silinir ve oynamak için satın almak zorunda kalırsınız. Burada bir parantez açmak gerekirse oyunu ücretsiz oynayamazsınız ama save’leriniz silinmez. Yani oyunu yeniden alırsanız, kaldığınız yerden oyunu oynayabilirsiniz.

PS Plus’ın Avantajları

Aslında yukarıda bir kaç avantaj saydık ama devam edelim. Ufak bir matematikle 1 senelik PS Plus üyeliği alan bir kullanıcı şu anki güncel fiyatla (Eylül 2017) servise 179,99 TL fiyat ödemiş olacak ve her ay 2 ücretsiz oyun dersek 1 yılda 24 oyunun sahibi olacak. Yani neredeyse 1 PS oyunu fiyatına 24 oyuna sahip olmuş olacaksınız.

Şimdi bunlar çok kaliteli oyunlar mı diyenler olabilir ama eğer PS Plus oyunlarını takip ederseniz, oyunların ücretsiz olduğu için kötü olduğunu zannetmeyin. Cidden oynanacak oyunları ücretsiz veriyorlar.

Bunların dışında 150 TL ye satılan bir PS oyununu PS Plus üyeliği ile 120 TL’ye alabilmemiz söz konusu. Yayınlanmamış özel betaları oynayabilme gibi bir avantajı da var.

PS Plus’ın Özellikleri

PS4’te online oyun oynama desteği de PS Plus’ta mevcut. Sony’nin PS Plus üyelerine sunduğu 10 GB’lık ücretsiz Cloud (Bulut) depolama alanını da unutmamak gerek. Bu depolama alanı sayesinde oyun save’leriniz kaybolmaz. Cihazınıza format atsanız da PS Plus üyeliğinizle yeniden bağlandığınızda oyunlarda açtığınız karakterler, bölümler ve diğer hediyelere yeniden ulaşabileceksiniz.

PS Plus’ın Üyelik Fiyatları

Playstation’ı olanlar için PS Plus işe yarar bir servis. Türkiye için Aylık 23,99 TL‘lik üyelik ücretine sahip. Üyeliklerin 3 Aylık ve 12 aylık uzunlukta olan paketleri de mevcut. 3 Aylık paket 74,99 TL, 12 aylık paketse 179,99 TL fiyatına sahip. (Eylül 2017) İlk üye olduğunuzda 14 günlük deneme üyeliği de ücretsiz.

Eğer ben bu PS Plus’a bir bakayım diyorsanız, Linke aşağıdan ulaşabilirsiniz.

PS Plus Sayfası

ITC | İlkteknoloji