Abuse Nedir? Abuse Mail Nedir?

25 Mayıs 2017 - 1133 Okunma
Abuse Nedir? Abuse Mail Nedir?
Abuse kelime anlamı olarak Kötüye kullanmak anlamına gelir. Yani birisinin iyiliğini suistimal etmek anlamına geliyor. İnternette Abuse İşlemleri İnternetle bunun ne alakası var diyenlere açıklayalım. İnternette hizmet veren her sistemde şikayet ve hizmetin kötü niyetli kullanımını bildirme seçeneği vardır, bunlara Abuse Departmanı da denir. Bu departmanda şikayetinizi alıp, değerlendirir ve eğer geçerli bulursa hizmet sahibinin […]

Abuse kelime anlamı olarak Kötüye kullanmak anlamına gelir. Yani birisinin iyiliğini suistimal etmek anlamına geliyor.

İnternette Abuse İşlemleri

İnternetle bunun ne alakası var diyenlere açıklayalım. İnternette hizmet veren her sistemde şikayet ve hizmetin kötü niyetli kullanımını bildirme seçeneği vardır, bunlara Abuse Departmanı da denir.

Bu departmanda şikayetinizi alıp, değerlendirir ve eğer geçerli bulursa hizmet sahibinin Server’ını kapatmaya kadar ileri gidebilen yaptırımlarda bulunur.

Büyük Hosting sitelere genelde şikayet sistemleri aracılığıyla bu denetlemeyi yaparlar. Çünkü çok fazla kullanıcıları olduğu için tek tek denetlemek mümkün değildir.

Abuse Mail Nedir?

Spam Mail atmaya çalışan projelerde bu kavram ortaya çıkar. Aktivasyon mailleri dışında insanları rahatsız edici veya Hackerlık türü mail atıp kullanıcıların bilgilerini çalma türü işlemler bu kavrama girer ve böyle durumlarda yapılan işlemin derecesine göre önce uyarı, daha sonra Suspend yani Kapatma cezası verilir ve çoğunlukla kapatma cezasından geri dönülmez. Bu yüzden veri yedeklemek önemlidir. Sisteminizin belli aralıklarla yedeğini almak sizin için geri dönülmez bir yola girmemenize yardımcı olur.

ITC | İlkteknoloji