Bitcoin Nedir? Nasıl Üretilir? Nasıl Kazanılır?

12 Ağustos 2017 - 1032 Okunma
Bitcoin Nedir? Nasıl Üretilir? Nasıl Kazanılır?
İnternet çağının sanal para birimi bitcoin nedir? ne işe yarar? Kısa zamanda oldukça popüler olan bitcoin madenciliği nasıl yapılır?

2009’un başında Satoshi Nakamato tarafından ortaya çıkarılan sanal para birimine Bitcoin denmektedir. Çıktığında sistemin ve Bitcoin’in değeri pek anlaşılmadı ama ilerleyen zamanla beraber tüm dünyada kabul gören bir KriptoPara birimi olma özelliğini kazanmıştır.

Merkezi Olmayan Para Birimi

Merkezi sistem değilde BlockChain sistemiyle oluşturulduğu için finans piyasalarını, büyük bankerleri ve global ölçekli bankaları korkutmaktadır. Merkezi olmayan sistemde işlemler bir server üzerinde yapılıp, kayıt edilmediği için yapılan işlemin kaybolması oldukça zordur. Yapısı gereği Bitcoin herhangi bir kuruma, ülkeye ya da kişiye bağlı değildir ve bağımlı hale de getirilemeyen Özgür Bir sanal para birimidir.

 

Tüm dünyada bitcoin kullananların sayısı 1 milyona ulaştı. Bitcoin -฿- ile sembolize edilir ve BTC kısaltmasıyla kullanılır.

Doğrudan Para Transferi

Bitcoin, kişiden kişiye (P2P) doğrudan para transferine olanak tanır. Ülke sınırı tanımaz.

Yani Türkiye’deki biri ABD’deki bir arkadaşına çok ufak bir masraf karşılığıyla hiçbir aracı olmadan doğrudan BTC gönderebilir veya BTC kabul eden işyerlerinden alışveriş yapabilir.

Not: Kişiden kişiye para gönderirken en önemli şey parayı doğru kişiye doğru miktarda göndermektir. Çünkü Bitcoin’de yapılan bir transfer işlemi geri alınamaz. Yani yanlış bir miktarı, yanlış bir kişiye gönderirseniz, paranızı geri alamazsınız.

Gönderim kaynağını ve alıcısını tespit etmek zordur. Hesaplarınız için güvenlik tedbirlerini aldığınızda paranıza kimse ulaşamaz. Güvenirlik üzerine çok konu olsa da bu güvenlik sorunları Bitcoin’in kendi altyapısından kaynaklanmamaktadır.

Bitcoin Nasıl Üretilir? Nasıl Kazanılır?

Bitcoin üretmeye Bitcoin Mining yani Bitcoin madenciliği adı verilir. Bitcoin çıkarmak, yapılan madenciliğin tek amacı değildir. Bitcoin Miner olduğunuzda Blockchain adı verilen sistemin parçası olursunuz. Böylece Merkezi olmayan yapıya (Decentralized) bir katkınız olmuş olur.

İlk Bitcoin madencileri oldukça kolay biçimde BTC üretiyorlardı, BTC Mining‘e artan taleple birlikte BTC üretmek daha da zor hale geldi. Zor bulunmasının sebebi protokolü tasarlayan Satoshi Nakamoto tarafından ayarlanmış bir güvenlik önlemi olması.

Bu güvenlik önlemiyle birlikte herkes kafasına göre Bitcoin basamasın ve Blockchain’i manipule edemesin diye oluşturuldu.

Madencilik denen olay aslında biraz şans oyununa benzer yapıya sahip, rakamlardan oluşan bir saman yığınında, yine rakamlardan oluşan bir iğne aratmak gibi düşünebiliriz.

İşlemci gücünüzle doğru orantılı olarak Bitcoin aramaya başlıyorsunuz, İşlemci gücünüz ne kadar artarsa BTC bulma şansınızda o kadar artıyor.

Kocaman bir Dağda kazarak az miktarda olan Altını aramak gibi düşünün ve Altının dağda yer değiştirebildiğini de buna ekleyin.

Şu anki durumda (yani 2017 yılında) bu az miktardaki altını bulan kişi 12,5 BTC ödül kazanıyor. Bu rakam geçen yıllarda 25 BTC, Bitcoin’in ilk yıllarındaysa 50 BTC idi.

Azda olsa Bitcoin Madenciliği hakkında bir fikir edindiğinizi umuyorum. Bitcoin’e artan yoğun ilgiyle birlikte günümüzde Bitcoin madenciliği oldukça zor bir hal almaya başladı.

Bitcoin edinmenin bir yolu da Bitcoin Borsalarıdır. Bu borsalar aracılığıyla BTC‘yi yerel para biriminiz ile alabilirsiniz. En az zahmetli yol budur.

Konu uzun olduğu için şimdilik Bitcoin ile ilgili bu kadarını öğrenmemiz yeterlidir. Zamanla Bitcoin ve Altcoin hakkında konuları bir yazı dizisi olarak yayınlamayı düşünüyorum. Bir sonraki konuya kadar Sağlıcakla Kalın.

ITC | İlkteknoloji