Domain ve Hosting Nedir? Hosting Servisi seçerken nelere dikkat edilmeli?

29 Aralık 2014 - 905 Okunma
Domain ve Hosting Nedir? Hosting Servisi seçerken nelere dikkat edilmeli?
Bir web sitesi yapmak istiyorsanız, alan adından (domain name) sonra gelen en önemli şey iyi bir hosting servisini kullanmaktır. 4-5 yıldır birebir web projelerinin içinde olan ve yaklaşık 9-10 yıldır da internet ve bilgisayarcılık işlerine meraklı biri olarak hosting servisinizi doğru seçmenin uzun vadede size artılar kazandıracağını rahatlıkla söyleyebilirim. Bir web sitesi tasarlamak istiyorsanız yada bilgisayarınıza […]

Bir web sitesi yapmak istiyorsanız, alan adından (domain name) sonra gelen en önemli şey iyi bir hosting servisini kullanmaktır. 4-5 yıldır birebir web projelerinin içinde olan ve yaklaşık 9-10 yıldır da internet ve bilgisayarcılık işlerine meraklı biri olarak hosting servisinizi doğru seçmenin uzun vadede size artılar kazandıracağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Bir web sitesi tasarlamak istiyorsanız yada bilgisayarınıza server‘ı kurarak sitenizi tasarladınız ve bunu online hale getirmek istiyorsunuz. Bunun için bir adet Domain ve Hosting almak zorundasınız. Bu hizmetler genelde 1 yıllık olarak alınırlar ve her yıl zamanı geldiğinde yenilenirler. Tabi domain ve hosting‘i daha uzun süreli alabilirsiniz ama ilk denemenizse 1 yıllık en makulu olacaktır. Çünkü genelde bu servislerin fiyatları çok fazla yükselmez veya düşmez. Şimdi işin en başına gidelim ve domain ile hosting’in ne olduğunu anlatalım.

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain, web sitenizin internet üzerindeki adresi ve adıdır. Ziyaretçiler sizin sitenize girmek istediklerinde web tarayıcılarına bu ismi yazarak sizin sitenize ulaşırlar. Bu adresi almadığımızda (teknikte kiralamadığımızda) sitemizin bir ismi olmayacağı için kimse sitemize ulaşamaz.

domain-name

Domainler, ip adresi diye tabir edilen (IP adresleri örnek olarak 123.123.12.4 türünden bir yapıya sahiptirler) bilgisayarların birbirini görmesini sağlayan numerik sistemi daha kolaylaştırmak ve numaraların zor akılda tutulacağı düşünülerek oluşturulmuş bir ifadedir. Örnek vermek istersek ilkteknoloji.com’a girerken siz tarayıcınıza bu sitenin alan adını yazarsınız, sistem o adı görüp onla ilişiklendirilmiş ip adresini tarayıcıya basar ama ziyaretçi ip adresini görmez, onun yerine alan adını yani www.dincerdegre.com ve alt dizinlerini görür.

domainname

Domain almak için bir Alan Adı Sağlayıcı şirket tercih edebilir veya hosting alacağınız şirketten bir domain kaydetmesini isteyebilirsiniz. Bu konunun üzerinde düşünecek olursak Domain name sitemizin performansı ile çok ilgili olmadığı için olabildiğince düşük fiyatlı bir şirketi seçmemiz en iyisidir. Hosting’den ayrılan yanı 1 yıllık kiralama sonucunda domain’imizi başka bir şirketten almak istersek Domain Transfer denilen şeyi yapmamız gerekmektedir. Bu da 1 domain parası kadar olacağından artıdan masraf yaratacaktır. O yüzden seçtiğiniz şirketin hizmetinin iyi olduğunu bilmeniz gereklidir.

Bu konudaki kişisel tercihimi Hosting’in ne olduğunu da anlattıktan sonra belirteceğim.

Hosting (Alan Adı Barındırma) Nedir?

Hosting’in kelime anlamı “Ev sahipliği yapmak”, “ağırlamak”, “barındırmak” tır. (Web hosting, Alan adı barındırma olarak da bilinir) Kelime anlamındanda anlaşılacağı üzere biraz önce anlattığımız domain name’i barındıracağımız yere Hosting denir yani bir ya da daha fazla web sitesiyle ilgili tüm materyallerinin (sayfalar, resimler, kodlar, flash dosyalar, videolar gibi) barındırılması, yayınlanması ve korunmasını sağlayan olay bu hosting’dir. Buradan çıkaracağımız sonuç Hosting olmadan Domain name bir işe yaramaz.

web hosting

Hosting’i birde daha tam olarak anlayamayanlar için basit bir şekilde anlatmak istersek, bu iş için çoğu yerde verilen bir villa veya ev yaptırma örneği sanırım şu ana kadar verilen en iyi örnektir. Bende bu örnek üzerinden gitmek istiyorum.

Web sitemizi yaptırmak istediğimiz bir villaya benzetelim. Villayı sıfırdan yaptırmak için belli şeylere gerek vardır. (Arsa, inşaat ruhsatı ve inşaat malzemeleri gibi) Burada inşaat için alacağımız ruhsat Domain name (Alan Adı) dir. İnşaat malzemeleriyse Web sitemizi oluşturacak sayfalar, resimler, kodlar, flash dosyaları ve videolar gibi içeriklerdir. Villayı yapacağımız arsa ise bizim için hosting servisidir. Sanırım bu örneklem ile herkes neyin ne olduğunu anlamıştır.

web host servis

Hosting Servisi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Web Hosting servisini seçerken önemli olan ne kadar büyük alana sahip olduğunuz değil (Şu MB veya GB ile anlatılan olay), ilgili web hosting hizmetinin ne kadar hızlı olduğu ve en fazla ne kadar ziyaretçiyi kaldırabileceğidir. Bir web sayfasını kendi evinize server kurarakta barındırabilirsiniz ama bu seçenek hem çok pahalı, hemde çok büyük bir web şirketi değilseniz ve sitenizden ayda binlerce dolar kazanmıyorsanız gereksizdir. Bize genel yapıda bir web hosting çözümü yeterli olacaktır.

Domain ve Hosting Servisi hakkındaki Kişisel Tercihim

Yazının ilerleyen kısmında Domain ve Hosting almak için kullandığım siteleri size tanıtacağımı söylemiştim. İlk önce böyle bir işe kalkışmışsanız, elinizde bir Kredi Kartı veya Sanal Kredi Kartı olmalı. Eğer elinizde bir Domain name yoksa Hosting + Domain’i birlikte almak iyi bir seçenektir ama ben domain’i ayrı hosting’i ayrı alırım diyorsanız Domain için Domain.com‘u önerebilirim. Yurtdışı firması olduğu için korkmanıza gerek yok. Oldukça iyi bir hizmete sahipler ve sorun işlemlerde bir sorun olmuyor. Ben uzun bir süredir kullanıyorum.

com domain name

Hosting içinse Dreamhost‘u veya biraz daha bütçeniz varsa MediaTemple‘ı öneriyorum. İki serviste oldukça iyi çalışmakta. Bunun dışında Türkiye’den bir örnek vermek gerekirsek TurHost veya IxirHost u verebiliriz.

Amatör veya küçük bütçeli bir web projeniz varsa ve bu kadar fazla hosting parası vermek istemiyorsanız, sizlere bir öneri sunabilirim. Bunun için ilkteknoloji@gmail.com adresine mail atarsanız, size alternatif hosting çözümleri verebiliriz. (Cpanel, Mysql ve PHP için Linux Sunucu da)

Sonuç

Bu konu altında bütün yazdıklarım kendi kişisel görüşlerim ve önerilerimdir. Konu hakkında farklı hosting ve domain servisleri hakkında bilgisi olanlar yorumlar aracılığıyla konuya eklemede bulunabilirler. Böylece okuyuculara da daha fazla seçenek sunmuş oluruz.

ITC | İlkteknoloji