Facebook Virüsleri nasıl silinir?

2 Aralık 2014 - 923 Okunma
Facebook Virüsleri nasıl silinir?
Son zamanlarda farklı App’ler kullanarak Facebook üyelerinin Timeline (Zaman Tünelleri) nde veya mesajlarındaki kontrolü ele alarak, kişi yerine paylaşım yapan, etiketleyen veya mesaj gönderen virüsleri temizlemenin nasıl olduğunu göreceğiz. Aslında bunlar tam olarak virüs sayılmazlar. Sadece Facebook’taki uygulama ayarlarını kullanarak, sizin yerinize paylaşımda bulunurlar ama paylaşımda bulunan içerik her zaman masum olmadığı için facebook üyeleri […]

Son zamanlarda farklı App’ler kullanarak Facebook üyelerinin Timeline (Zaman Tünelleri) nde veya mesajlarındaki kontrolü ele alarak, kişi yerine paylaşım yapan, etiketleyen veya mesaj gönderen virüsleri temizlemenin nasıl olduğunu göreceğiz.

Aslında bunlar tam olarak virüs sayılmazlar. Sadece Facebook’taki uygulama ayarlarını kullanarak, sizin yerinize paylaşımda bulunurlar ama paylaşımda bulunan içerik her zaman masum olmadığı için facebook üyeleri bu virüsleri silmek istiyor.

Facebook hesabınızdan sizin adınıza yapılan paylaşımlar, arkadaşlarınıza giden mesajlar, yapmadığınız halde yapmış göründüğünüz yorumlar gibi pek çok istenmeyen Facebook sorununun arkasında aslında farkında olmadan kabul ettiğiniz ve benim Facebook virüsü olarak adlandırılan parazit uygulamalar yatıyor.

Facebook Virüslerinin türleri nelerdir?

Tam bir çözüm olması açısından net üzerinden topladığım türleri aşağıdaki resimler aracılığıyla görebiliriz. Şu ana kadar benim rastladığım 2 tipi bulunmakta. Bunlardan biri zaman tünelimizde paylaşım olarak görünen versiyonu diğeriyse Facebook Sohbet içindeki virüstür, örnekleri aşağıda bulunmaktadır.

facebook-virus-paylasim Facebook-virus-konusma

Facebook Paylaşım Virüsü Nasıl silinir?

Facebook hesabınızda sizin dışınızda paylaşım yapıldığından şüpheleniyorsanız aşağıdaki direktifleri takip ederek ilgili uygulamaları hesabınızdan kaldırabilirsiniz.

İlk olarak Facebook sayfanızın sağ üst köşesinde yer alan çark a benzeyen tuşa basıp, oradan Hesap Ayarları na girin.

face-hesap

Karşınıza gelen ekranda yani Genel Hesap Ayarları sayfasında, sol taraftaki Uygulamalar sekmesine tıklayın.

face-sifre

Gelen Uygulama Ayarları ekranında aşağıdaki küçük Tüm Uygulamaları Göster tuşuna basın. Buradaki uygulamaların hepsi virüs değil, sadece gerekli bilgileri alan uygulamalarda var. O yüzden Tüm Uygulamalara bakarak virüs olanı bulmak size kalmış.

face-app

Virüs olanı bulduğunuzda Sağdaki X (Çarpı) yani Kaldır tuşuna basın. Çıkan ekranda Facebook’taki tüm … hareketlerini sil kutucuğunu işaretleyip, Kaldır tuşuna tekrar basın.

face-kaldir

Eğer doğru uygulamayı kaldırmışsanız, sizin yerinize yapılan paylaşımların durmuş olması gerekir.

Facebook Sohbet Virüsü Nasıl Çalışır?

Virüs bulaştığı andan itibaren siz çevrimdışı olduğunuzda devreye giriyor ve arkadaş listenize otomatik olarak mesaj atıyor. Önemli olan nokta siz çevrimiçi olduğunuzda mesaj atmadığı için ilgili virüsü siz göremiyorsunuz, anca daha sonra girdiğinizde mesajlarınızı kontrol ettiğiniz takdirde virüsü görebiliyorsunuz.

Sohbet Virüsü Nasıl Silinir?

Sanırım şu sıralarda kaliteli Virüs programları bu virüsü bulup, engelliyorlar ama bulamayanlar için çözüm yolumuzu yazalım

Dikkat! Bu işlem sonucunda yaptığımız denemelerde virüs siliniştir ama karşılaşacağınız herhangi bir sorundan sitemiz ve yazarlarımız sorumlu değildir. O yüzden bu işlemleri dikkatli bir biçimde yapınız.

Aşağıdaki uygulamaları görev yöneticisinden kapatın;

fbtre6.exe mstre6.exe

Daha sonra Regedit e girerek aşağıdaki registry kayıtlarını silin;

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurr ent VersionRun”systray” = “c:windowsmstre6.exe”

HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurr ent VersionRun”systray” = “C:Windowsfbtre6.exe”

HKEY_CURRENT_USERAppEventsSchemesAppsExplorer Navigating

En sonunda aşağıdaki dosyaları silin;

C:Windowsfbtre6.exe

C:Windowsfmark2.dat

Bu işlemleri yaptıktan sonra bu virüsten kurtulmuş olmalısınız, Eğer bu işlemler uzun veya karışık geliyorsa Malwarebytes adlı programla virüsü temizleyebilirsiniz. Bu programı kendim kullanmadığım için tam bir çözüm sağlayıp, sağlamadığını bilemiyorum. Sağlıcakla Kalın.

ITC | İlkteknoloji