İnternet Sitelerine Büyük Yaptırımlar Geliyor

26 Aralık 2014 - 461 Okunma
İnternet Sitelerine Büyük Yaptırımlar Geliyor
Anayasa Mahkemesi tarafından 4 saat içinde sakıncalı içeriğin engellenmesi yetkisinin iptali ardından harekete geçen hükümet, yeni bir internet yasa teklifi hazırlığına başladı. Sunulacak olan internet yasa teklifiyle birlikte herhangi bir hukuksal karara ihtiyaç duymadan websiteleri 24 saat boyunca kapatılabilecek. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından verilen bilgiler yeni düzenlemenin nasıl hazırlandığı konusunda bilgilendirici […]

Anayasa Mahkemesi tarafından 4 saat içinde sakıncalı içeriğin engellenmesi yetkisinin iptali ardından harekete geçen hükümet, yeni bir internet yasa teklifi hazırlığına başladı.

Sunulacak olan internet yasa teklifiyle birlikte herhangi bir hukuksal karara ihtiyaç duymadan websiteleri 24 saat boyunca kapatılabilecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan tarafından verilen bilgiler yeni düzenlemenin nasıl hazırlandığı konusunda bilgilendirici oldu.

Torba Yasa ile Meclis’e gönderilecek düzenleme sayesinde Başbakanlık veya ilgili bakanlıklardan gelen Kamu düzeni ve milli güvenliği ilgilendiren hususlar içeren şikayetlere anında müdahele imkanı verilecek.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) şikayetten sonra siteye erişimi 24 saatliğine engelleyebilecek. Bu engelli geçen 24 saat içerisinde her iki tarafında mahkemeye başvurması gerekecek.

Engellenen site hakkında son kararı mahkeme verecek. Mahkemenin vereceği karara göre ya site içerisindeki içerik kaldırılacak, ya siteye erişim kalıcı olarak engellenecek ya da hiçbir işlem yapılmadan site çalışmaya devam edecek.

Engellenen sitenin mahkeme kararına rağmen içeriği kaldırmaması durumunda siteye 500 bin liraya kadar para cezası kesilebileceği belirtiliyor.

ITC | İlkteknoloji