Open DNS ile engelleri kaldırın

Open DNS, bize internet üzerindeki engelleri kaldırma şansını tanıyor. Bu yüzden önemi büyük, şimdi Open DNS in ne olduğunu araştıralım.

Open DNS nedir?

Open DNS internette gezerken daha güvenli ve daha iyi gezmenizi sağlayan bir hizmettir. Kişisel bilgilerinizi çalmaya çalışan ve Phishing Sites olarak adlandırdığımız sitelere tanır ve sizi onlara karşı korur.

İnternette her hangi bir sayfaya , emailinize yahut başka bir adrese erişmeye kalktığınız zaman bilgisayarınız öncelikle DNS sunucunuza nerede olduğu sorusunu gönderir. DNS sunucusu bu sitenin bulunduğu sunucunun IP Adresini tesbit ederek bilgisayarınızın sorgusunu yanıtlar ve bundan sonra o siteye erişebilirsiniz. İşte Open DNS bu süreyi kısaltıyor.

cache

Hatta OpenDNS bir sitenin adresini yanlış yazsanızda bunu fark eder ve sizi asıl gitmek istediğiniz yere gönderir. Eğer Open DNS’e tamamen üye olmak istiyorsanız ve Open DNS ile ilgili şeyleri diğer şeyleri merak ediyorsanız, http://www.opendns.com/ adresinden geniş bilgi alabilir ve üye olabilirsiniz.

opendns

OpenDNS bizim işimize nasıl yarayacak? Open DNS IP ayarlarını yapmak, Engeli kaldırmak.

Bilgisayarınızda sağ köşedeki aşağıdakine benzer simgelerden birine tıklayın.

ag

Eğer Vista kullanıyorsanız, Ağ Paylaşım Merkezine oradan da gelen pencerede Durumu Görüntüle ve ardından Özellikler‘e tıklayın. Eğer Windows XP kullanıyorsanız. Yukarıdaki simgeye tıkladıktan sonra doğrudan Özellikler‘e tıklayın.

Burada Vista ile XP arasındaki tek fark Vista‘da İnternet Protokolü Sürüm 4 ve 6‘nın olması, XP de ise Internet Erişim Kuralları (TCP/IP) bulunmakta. Burada XP’de Internet Erişim Kuralları (TCP/IP)‘e, Vistada ise İnternet Protokolü Sürüm 4‘e tıklayın.

ip protokol

Yukarıdakine benzer bir ekran karşınıza gelecek bu Ekranda IP ayarları ile oynamanıza gerek yok. Aşağıda DNS sunucu adresleri yazılan yeri işaretleyip, resimdeki DNS sunucu adreslerini aynı şekilde yazın. Yani Open DNS’in IP adresleri olan 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 yi oradaki kutulara girin.

OpenDNS Adresleri

208.67.222.222

208.67.220.220

Hangisinin önce hangisinin sonra girildiğinin çok bir önemi yok. Bunu yazdıktan sonra Tamam’a tıklayın. Not: Diğer Windows sürümlerinde (Windows 98, windows 2000, Windows 7) de bu ayarları yapmanın genel mantığı budur. Bütün pencereleri kapatın ve daha önce giremediğiniz sitelerden birini açın. Eğer hala girmiyorsa bilgisayarınızı kapatıp yeniden açıp, bilgisayar yeniden açıldığında istediğiniz yere girebildiğinizi göreceksiniz. İyi Eğlenceler.

DAHA FAZLA İÇERİK

PHP Fonksiyonları: Unset() Kullanımı PHP Fonksiyonları: Unset() Kullanımı

20 Mayıs 2015, Çarşamba

Facebook’a Etiket Arama Özelliği Facebook’a Etiket Arama Özelliği

17 Aralık 2014, Çarşamba

Facebook ile 2014 Yılına Genel Bakış Facebook ile 2014 Yılına Genel Bakış

10 Aralık 2014, Çarşamba

SİZDE YORUM YAPIN

Facebook Gruba Toplu Arkadaş Ekleme

Facebook Gruba Toplu Arkadaş Ekleme 20 Şubat 2016, Cumartesi

Facebook Hesabını Nasıl Dondururuz?

Facebook Hesabını Nasıl Dondururuz? 12 Şubat 2015, Perşembe

Abuse Nedir? Abuse Mail Nedir?

Abuse Nedir? Abuse Mail Nedir? 25 Mayıs 2017, Perşembe

Trello Nedir? Nasıl Kullanılır?

Trello Nedir? Nasıl Kullanılır? 11 Şubat 2017, Cumartesi