Paypal Nedir? Ne işe yarar? Nasıl çalışır? Nasıl üye olunur? Üyelik nasıl silinir? Türkiyede geçerliliği nedir?

7 Ocak 2015 - 654 Okunma
Paypal Nedir? Ne işe yarar? Nasıl çalışır? Nasıl üye olunur? Üyelik nasıl silinir? Türkiyede geçerliliği nedir?
Eğer internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız, internet ve net ticaret ile uğraşıyorsanız veya meraklı bir internet kullanıcısıysanız Paypal’ı duymamış olamazsınız. Bir süredir Türkiye’deki etkinliğini arttırmaya çalışan Paypal ilk önce Türkçe sitesi ile bizlere göz kırptı, daha sonra kısıtlı sayıdaki kredi kartlarına para gönderebilirim dedi, en sonundaysa Türkiye banka hesaplarına da para göndereceğini açıklayarak Türkiye adımını tamamen […]

Eğer internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız, internet ve net ticaret ile uğraşıyorsanız veya meraklı bir internet kullanıcısıysanız Paypal’ı duymamış olamazsınız.

Bir süredir Türkiye’deki etkinliğini arttırmaya çalışan Paypal ilk önce Türkçe sitesi ile bizlere göz kırptı, daha sonra kısıtlı sayıdaki kredi kartlarına para gönderebilirim dedi, en sonundaysa Türkiye banka hesaplarına da para göndereceğini açıklayarak Türkiye adımını tamamen atmış oldu.

Bu olaydan sonra Paypal Türkiye’de diyebilmeye başladık. Bütün bunların ne işe yaradığını anlatmadan önce ilk soruya dönüp tek tek soruları cevaplayalım.

Paypal nedir?

Paypal, kredi kartı kullanmadan, internet üzerinden güvenli alışveriş yapmanızı ya da istediğiniz kişiye sadece bir e-mail adresi aracılığıyla para yollayabilmenizi sağlayan bir para aktarım sistemidir. E-mail adresi esas alındığı için e-mağaza veya alışveriş yaptığınız yer sizin kredi kartı numaranıza ulaşamaz, paypal bunu sizin için saklar. Böylece internet üzerinden alışveriş ederken daha güvenli bir yol izlenmiş olur.

Bu sistem bazı e-ticaret siteleri tarafından temel ödeme sistemi (eBay gibi), bir çokları tarafından da alternatif ödeme sistemi olarak desteklenmektedir. PayPal, 56 ülkeden kullanıcı kabul etmektedir. Bu ülkeler, kullanıcıların PayPal hesaplarında biriken parayı alma alternatiflerine göre dört gruba ayrılır.

Birinci grupta bulunanlar biriken paralarını kendi ülkelerindeki yerel banka hesaplarına veya ABD’de bulunan banka hesaplarına aktarabilirler. İkinci gruptaki ülkelerdeki kullanıcılar biriken paralarını ABD’de bulunan banka hesaplarına aktarabilir veya çek olarak talep edebilirler. Üçüncü gruptaki ülkelerin kullanıcıları biriken paralarını sadece bir ABD bankasındaki hesaplarına aktarabilirler. Dördüncü gruptaki ülkelerin kullanıcıları ise PayPal ile sadece para gönderimi yapabilirler, para alamazlar. Bir süre önce Türkiye üçüncü gruptaydı ama Paypal’ın attığı Türkiye adımı ile Birinci gruba terfi etti.


Paypal’ın sistemi nasıl çalışır, ne işe yarar?

Email adresinizi kaydederek sisteme üye olduğunuzda PayPal sizin için bir sanal cüzdan açar. Hesabınızı aktifleştirip sanal cüzdanınızdan ödeme yapabilmek için öncelikle bir banka kartınızı PayPal hesabınıza kaydetmeniz gerekiyor. Bu kart isterseniz bir kredi kartı (Visa, Master Card vb) isterseniz sanal kredi kartlarından olabilir. Hesabınızı aktifleştirdikten sonra e-posta adresini bildiğiniz herhangi bir PayPal üyesine (kişi veya şirket) ödeme yapabilirsiniz. Aktivasyon işleminden sonra göreceğiniz gibi Hesabım bölümü altında hesabınızın detaylarına ulaşabiliyorsunuz. Burada Para Ekle, Para çek, Para gönder, para talep et gibi bir çok seçenek bulunuyor. Bunların bir kısmını tek tek öğrenelim.

Özet

Bu bölümde hesabınıza genel bir bakış atabilirsiniz. İsmi üzerinde zaten Özet bölümündeyiz. Eğer hesabınıza bir kredi kartı eklemediyseniz, ekranın sol bölümünde bulunan Kredi kartı ekle linkine tıklayarak kredi kartı eklemesi yapabilirsiniz. Yine ekranın solunda bulunan Yükselt’e tıklayarak hesabınızı yükseltebilirsiniz ama bence ilk başta gerekmez.

Para Ekle

Bu seçenekte Kredi kartı kullanmadan banka hesabınız üzerinden Paypal hesabınıza para yüklemeniz mümkündür. Ne yazıkki Türkiye’de yaşıyorsanız, bu bölümü kullanamazsınız. Bu bölüm ABD’de banka hesapları bulunan kullanıcılar için tasarlanmış.

Para Çek

Bu bölümde Türkiye’de eklendi. Burada bilmeniz gerekenler Paypal’ın aldığı komisyonlar, Banka hesabınıza PayPal üzerinden transfer yaparken eğer 600 TL ve üzeri bir rakam transfer ediyorsanız herhangi bir masraf ödemiyorsunuz, 599.99 TL ve altındaki transferler için ise 6 TL kesinti yapılıyor.

Geçmiş

Bu bölüm yardımıyla geçmişte Paypal üzerinden yaptığınız tüm işlemleri görebilirsiniz.

Çözüm Merkezi

Bu bölüm temelde Paypal hesapları kullanılarak alınmış bir ürünün sorunlu olması veya ücreti ödenmiş hizmetin alınamaması gibi durumlar için kullanılıyor. İşin güzeli bu bölüm daha Türkiye’de çalışmıyor.

Profil

Bu bölümden Paypal hesabınız ile ilgili temel tüm ayarlamaları yapıyorsunuz. İnternet kullanıcısı için çok zor bir bölüm olmadığı için bu bölümü tek tek açıklamıyorum.

Para Gönder

Bu bölüme tıklayarak para yollama bölümüne girdikten sonra göreceğiniz gibi Online Para gönder ve eBay ürünleri için Ödeme yap seçeneklerine ulaşabiliyorsunuz. Online Para Gönder kullanırsak;

Eposta bölümüne alıcı kişinin e-mail adresini yazıyorsunuz. Tutar bölümüne yollayacağınız para miktarını giriyorsunuz. Yan taraftanda yollayacağınız paranın birimini belirliyorsunuz . Kayıt olurken belirlediğiniz para birimi dışında bir para birimiyle para yollayacaksınız, bu işlemden bir miktar komisyon kesileceğini unutmamalısınız. Bunların altında ise Online Satın Alma ve Kişisel Ödeme türlerinden en fazla birini seçerek gönderdiğimiz paranın nedenine göre alt seçeneklerden birini seçiyoruz ve Devam diyerek işlemleri tamamlıyoruz. Devamını yapmadığım için anlatamıyorum ama çok karışık bir işlem olmadığına eminim.

eBay ürünleri için Ödeme yap‘ı kullanırsak;

İsminden de anlaşıldığı üzere eBay’den alışveriş yapan kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Böyle bir düşüncemiz yoksa bu bölümü es geçebiliriz.

Diğer Özellikler

Bundan sonraki özellikleri açıklamasamda olur, genel sistemi gördüğünüze göre onları da kolayca anlayacağınıza eminim. Bu yüzden diğerlerini tek tek açıklama gereği duymuyorum.

Paypal ile ödeme nasıl yapılır?

PayPal, ödeme için birden fazla alternatif sunar:

  • PayPal üyesiyseniz, www.paypal.com adresinde bulunan hesap yönetim sayfanızdan email adresini bildiğiniz herhangi birine para gönderebilirsiniz. Para gönderdiğiniz kişi eğer hali hazırda PayPal üyesi değilse gönderilen iletide kendisine nasıl üye olacağı ve parayı nasıl alacağına ilişkin bilgiler verilir.
  • PayPal üyesi iseniz, PayPal ödeme sistemini destekleyen bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaparken alışverişinizi sonlandırmak istediğinizde sitenin sizin için hazırladığı PayPal ödeme arayüzünden PayPal hesabınıza ait email adresiniz ve parolanızı girerek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sistemin en güzel yönü kredi kartı bilgilerinizi PayPal üzerine kaydettikten sonra bu bilgileri mağazalarla paylaşmazsınız ve yeniden yazmak zorunda kalmazsınız. Bu sitede sizin için açılan PayPal ödeme arayüzünde, PayPal kullanıcı hesabınız ve parolanızı girerek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
  • PayPal üyesi değilseniz, PayPal ödeme sistemini destekleyen bir e- ticaret sitesinden alışveriş yaparken bu sitenin sizin için hazırladığı ödeme sayfasını güvenli bulmuyorsanız ödeme işlemini PayPal ödeme sayfasından da gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayfada girdiğiniz ödeme bilgileri ile isterseniz PayPal üyesi de olabilirsiniz.

Önemli: PayPal sisteminde bir ödeme işlemi gerçekleştiğinde gönderilen tutarın belli bir oranı (Paypal’ın komisyonu) alıcının hesabından kesilir. Gönderme işleminden kesilecek ücret gönderene yansıtılmaz.

Paypal’a nasıl üye olunur?

Paypal’a üye olmak için ilk önce Paypal’ın sitesine girmemiz gerekiyor. Bunun için www.paypal.com/tr adresine girdikten sonra sol üst kısımda bulunan Üye ol linkine tıklayın.

Açılacak ilk sayfada öncelikle hesap türünüzü belirlemeniz gerekiyor. Bu hesap türleri Kişisel, Premier ve İş olarak üçe ayrılıyor. Kişisel hesap türü kişisel kullanım için tasarlanmış olup, internet üzerinden ürün alımında kullanılabiliyor ve bunu e-mail adreslerini kullanarak yapıyor. Eğer aynı zamanda e-mail yoluyla veya kredi kartları ile para almak isterseniz bu durumda Premier hesap türüne geçiş yapmanız gerekiyor. Eğer işiniz için tüm alım-satım işlemlerinde Paypal kullanmak isterseniz bu durumda İş hesabı seçimi yapmanız gerekiyor.

Başlangıç olarak Kişisel hesap türünü seçiyoruz (diğerlerine üyeliğin içindende geçebiliriz) ve bunun yanında bulunan listeden de Turkey (Türkiye) seçimini yapıyoruz. Daha sonra Devam düğmesine basarak bir sonraki sayfaya geçiyoruz. Bu ekranda isim adres bilgilerini doldurup (tercihen bedava olmayan) email adresimizi (ki ben Gmail kullanıyorum) ve Paypal için belirlediğimiz şifreyi yazıyoruz.

Bundan sonra şifre kaybı gibi durumlarda gerekli olan iki gizli soruyu seçip cevaplarını yazıyoruz. Ardından Paypal kullanıcı sözleşmesine onay vermek için Evet seçimini yapıyor ve doğrulama resmini de girdikten sonra yine sözleşmenin anlaşılıp anlaşılmadığına dair soruya da Evet cevabını veriyoruz. (Bu son sıra değişmiş olabilir, genel olarak anlamışsanız zaten zorlanmazsınız)

Daha sonra Giriş düğmesine basarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz. Eğer istersek hesabımıza bir kredi kartı ekleyebiliyoruz. Ancak bu işlemi bu adımda yapmak zorunda değiliz. Eğer şimdi yapmak istiyorum diyorsanız, giriş yaptıktansonra gelen sayfada Paypal ile para yollayabilmeniz için gerekli olan kredi kartı bilgilerini giriyoruz. Yine de dilerseniz Vazgeç düğmesine basarak bu işleminizi sonraya erteleyebilirsiniz. Bu işlemleri bitirdikten sonra Email adresinize gelen linke tıklayarak hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Bu işlem de tamamlandıktan sonra artık Paypal üyesi oluyorsunuz.

Paypal üyeliğini silmek, kapatmak

Üye girişi yaptıktan sonra Hesabım altında Profil bölümünden Hesabı Kapat seçeneği seçilir. Gelen sayfada hesabınızı kapatmak için kredi kartınızın tamamının ne olduğunu size soruyor. Buraya kredi kartımızın numarasını giriyoruz bundan sonra hesap kapatmaya karar vermenize çok üzüldüğünü belirten PayPal size kapatma gerekçenizi soruyor. Bu kısımda mutlaka bir neden belirmeniz gerekiyor. Devam tuşu ile geçtiğiniz bir sonraki sayfada size bir kez daha emin olup olmadığınız soruluyor. Tekrar Devam seçildiğinde gelen sayfada Hesabı Kapat tuşu tıklanarak hesabınızı tamamen kapatabilirsiniz. (Burada da bazı şeyler değişmiş olabilir ama hesabın ne şekilde kapatıldığını az çok anlamış olmanız gerekir)

Paypal’ın Türkiye’de geçerliliği nedir?

Böylesine büyük bir şirket Türkiye için adım atmışsa ilerleyen zamanda Paypal’ın eticaret sitelerinde daha da fazla kullanılacağını söylemek zor olmaz. Yeni girişimcilerde eticaret’i Paypal üzerinden yapmayı isteyecek ve böylece Paypal’ın geçerliliği her geçen gün daha da artacaktır. Şu an için Paypal sizin için bir gereklilik değilse bekleyebilirsiniz, sonuçta üyelik oldukça kolay.

ITC | İlkteknoloji