the Dress ve Sırrı

27 Şubat 2015 - 12 Okunma
the Dress ve Sırrı
Sosyal medyada insanları birbirine düşüren the Dress‘ten haberdar değilseniz, olmalısınız? Bu Giysinin önemi bazıları bu giysiyi Altın Rengi ve Beyaz, bazılarıysa Mavi ve siyah olarak görüyorlar. TheDress giysisi bir gün önce SKIWED isimli Tumblr kullanıcısının giysisinin rengini sormasıyla başladı. Fotoğrafın altındaysa aynen şunları yazdı; Lütfen yardım edin, bu elbise beyaz ve altın rengimi yoksa mavi […]

Sosyal medyada insanları birbirine düşüren the Dress‘ten haberdar değilseniz, olmalısınız?

Bu Giysinin önemi bazıları bu giysiyi Altın Rengi ve Beyaz, bazılarıysa Mavi ve siyah olarak görüyorlar.

TheDress giysisi bir gün önce SKIWED isimli Tumblr kullanıcısının giysisinin rengini sormasıyla başladı.

Fotoğrafın altındaysa aynen şunları yazdı;

Lütfen yardım edin, bu elbise beyaz ve altın rengimi yoksa mavi ve siyah mı? Arkadaşlarımla bu konuda uyuşamıyoruz ve kavga etmek üzereyiz

 

Bu fotoğraftan sonra theDress herkes tarafından ilgi görmeye başladı. Aynı ekrana aynı anda bakan insanlar bile giysiyi iki farklı renkte görebiliyordu.

Kısa zaman içinde bu olay için dolu teoriler üretildi. Ekran parlaklığından tutunda, insanların renkleri farklı algılamasına kadar dolu şey ortaya kondu.

Giysinin üretici firması resmi bir açıklama yaptı ve giysinin Lacivert ve siyah olduğunu açıkladı. Zaten olay giyside değil elbisenin çekilme düzenindeymiş.

Randolph-Macon Kolejindeki psikoloji profesörü olan Cedar Reiner giysinin rengi hakkında bir açıklama yaptı.

Bunun gözde bulunan koniler ile ilgisi var. Koniler üç tiptir. Bunlar; kırmızı, mavi ve yeşildir ve her biri farklı bir algılayışa sahiptir. Fakat bunun renkleri algılama üzerinde çok büyük bir etkisi de yoktur. Siz yeşil koni ile 5-1 oranında görürken ben 2-1 oranında görebilirim fakat renkleri aynı hassaslık ile algılarız

Yani buradan anladığımız bir göz yanılsaması olduğudur. Objelerin üzerindeki ışık ve gölge yansıması ve renk tonlarının yakınlığı yüzünden böyle bir yanılsama oluyor. Aslında A ve B aynı renk, fakat gölge ve yanındaki renkler yüzünden farklı görünüyor.

thedress-sirri-nedir

İşte bir anda internete yayılan TheDress’in sırrı buymuş. Bir göz yanılsaması.

Bende resme ilk baktığımda beyaz bir giysi gördüm, giysiye baktıkça mavileşmeye başladı, Sırrını ortaya çıkarmış olsalarda theDress gerçekten çok ilginç bir resim olmaya devam ediyor.

 

ITC | İlkteknoloji