Twitter’ın #hashtag kavramının mucidi

Twitter’da arama yapmayı ve gruplaşmayı kolaylaştıran hashtag (# ya da etiket) kullanımının mucidi olan Chris Messina, buluşunu “basit bir fikirden yola çıkarak, kazara yapılmış bir keşif” diye tanımladı. Yani kısaca Kazara Buldum dedi.

Messina, bu buluştan herhangi bir maddi kazancı olmadığını ama yaptığı kültürel katkı için kendisiyle gurur duyduğunu dile getirdi. # (hashtag) işareti geçmişte bilgisayar programcılığı ve enformasyon teknolojisi alanında çok kullanılıyordu ama Twitter’da ve diğer sosyal ağlarda bugün bilindiği şekliyle kullanılmasını Messina sağladı.

Messina hashtag fikrinin nasıl doğduğunu BBC’nin Newsnight programına şu sözlerle anlattı;

“Twitter’da grupların oluşması için, beni çok düşündürmeyecek basit bir format arıyordum. Bu öneriyi yaptım. Başta şüpheyle bakan çok oldu. Fakat ben kullanmaya başlayınca ve arkadaşlarımı da teşvik edince olay kendiliğinden büyüdü. Şimdi de yedi yıl oldu.”

En başarılı hashtag formülü

Hashtag’in mucidi, bu yönetimin pazarlama aracı olarak kullanılmasıyla ilgili şöyle diyor;

“Sosyal medya ideal olarak en iyi içeriklerin değer kazandığı çok büyük, şahane bir serbest pazar. Şirketler ürünlerinin sosyal medya kullanıcılarına gösterilmesi için para ödeyebilir veya sponsor olabilir.”

Sosyal medyanın, televizyon yayınlarına göre daha açık bir pazar olduğuna dikkat çeken Messina, şirketlerin de kullanıcılarla iletişim kurmak için bu yola başvurduklarını söylüyor.

twitter ve hashtag

En iyi, en başarılı etiketi oluşturmanın formülü ne?

Messina bu soruyu da şöyle yanıtlıyor;

“En iyi etiketin, en basit, en açık ve doğrudan olan etiket olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, en iyi yöntem, yeni bir muhabbet başlatmak yerine var olan bir muhabbete girmek. Çok uzun veya kullanışsız, hantal olmamalı.”

kaynak bbc.co.uk

DAHA FAZLA İÇERİK

WordPress’e Giriş WordPress’e Giriş

28 Kasım 2014, Cuma

Google Yeni Yılımızı Kutluyor Google Yeni Yılımızı Kutluyor

26 Aralık 2014, Cuma

SİZDE YORUM YAPIN

Android Öğreniyorum Android Dersleri

Android Öğreniyorum Android Dersleri 5 Mayıs 2016, Perşembe

Facebook Gruba Toplu Arkadaş Ekleme

Facebook Gruba Toplu Arkadaş Ekleme 20 Şubat 2016, Cumartesi

Bilgisayarda DNS Ayarları

Bilgisayarda DNS Ayarları 24 Aralık 2015, Perşembe

Google’dan da büyüğü var

Google’dan da büyüğü var 11 Ağustos 2015, Salı