Vimeo Nedir?

23 Aralık 2014 - 1723 Okunma
Vimeo Nedir?
Vimeo, Youtube’a benzer bir video paylaşım sitesidir. Çoğu kişi yine bir Youtube klonu (benzeri) mu anlatılıyor diye aklından geçirmiş olabilir ama Vimeo fikir olarak aynı olsa da Video Paylaşım Siteleri kavramına yeni değerler katıyor. Hoş bir tasarıma sahip olan Vimeo’nun en büyük ve yenilikçi özelliği High-Definition Video özelliğidir. Örnekle anlatmak gerekirse HD kameranızla bir video […]

Vimeo, Youtube’a benzer bir video paylaşım sitesidir. Çoğu kişi yine bir Youtube klonu (benzeri) mu anlatılıyor diye aklından geçirmiş olabilir ama Vimeo fikir olarak aynı olsa da Video Paylaşım Siteleri kavramına yeni değerler katıyor. Hoş bir tasarıma sahip olan Vimeo’nun en büyük ve yenilikçi özelliği High-Definition Video özelliğidir.

Örnekle anlatmak gerekirse HD kameranızla bir video çektiniz ve bunu en az kayıpla Net ortamına atmak istiyorsunuz. Bu videoyu Youtube a attığınızda belli bir sıkıştırmaya maruz kalıp fazla bir kayıpla pekte iyi görünmeyen bir video kaydınız olacak. Onun yerine videoyu Vimeo’ya atıp gerekli ayarları yaptığınızda 1280×720 çözünürlüğe kadar bir video kalitesini sağlayabileceksiniz ki.

Bu yazı bu tarihten bayağı önce yazıldı, Şu anda Youtube’da HD görüntü kalitesini sunabiliyor

Bu çözünürlük şu anda Net üzerinden video izleme servisleri arasında en iyi kalite demek. Vimeo’nun kalitesini az çok anlamanız için aşağıdaki resme bir göz atın.

hd_sizes

 

Vimeo’da nasıl HD Video izleriz?

Eğer Vimeo’ya eklenmiş video HD destekliyorsa izlediğimiz videonun sağ kenarında Share ve Embed’in altında HD is off yazısı bulunuyor. Video bu haliyle yüklenirse Youtube’daki gibi bir kaliteyle yüklenmektedir ama HD is off a basıp aynı yerde HD is on yazısını görmeye başlamışsak izlediğimiz video ilk baştan HD olarak yüklenmeye başlar ve Tam ekrana geçtiğimizde oldukça kaliteli bir video izlemeye başlarız. Bu konuda deminde değindiğim gibi Vimeo bize videolarını sadece kendi sitesi üzerinden HD olarak izlememize olanak sunuyor. Yani Embed kullanarak site içeriğimize gömdüğümüz Videoları, ziyaretçiler HD izlemek isterlerse HD is On düğmesine bastıklarında kendilerini Vimeo’daki ilgili sayfada buluyorlar. Embed kod üzerinden de HD görüntü alınabilse daha iyi olurdu gibi geliyor ama bu haliyle de Vimeo’yu kabulleniyoruz.

Sonuç

Vimeo bize yeni nesil Net üzerinden Video izleme ve Yüksek kalitedeki Videolarımızı net üzerinden sunma olanağını sunuyor. Tabi ki Youtube ile karşılaştırıldığında bir çok eksisi olduğu görülse de Fikir üretme ve harekete geçme hakkında bize fikir veriyor. Zaten keşfedilmiş, ben niye keşfedeyim yada Aynısını kopyalayıp bir Klon olayım demek yerine kendi fikrini katıp bize yeni birşeyler sunuyor. Vimeo’da hoşuma giden 1-2 video’yu aşağıda görebilirsiniz. Iyi seyirler.

ITC | İlkteknoloji