Android iOS Desteği Geliyor

6 Mart 2015 - 380 Okunma
Android iOS Desteği Geliyor
Android akıllı saatler iOS ile uymlu hale mi gelecek? Bir Android iOS birlikteliği görebilecek miyiz? Bunların mümkün olabileceğine dair birtakım duyumlar aldık. Fransız internet sitesi 01net’in haberine göre yakında Android iOS birlikteliği görebiliriz. Akıllı Saatlerde Android iOS Birlikteliği Nasıl Olacak? Şöyle ki, Android işletim sistemine sahip akıllı saatinizi iPhone’ununuz ve iPad’inizle uyumlu olarak kullanabildiğinizi düşünün. […]

Android akıllı saatler iOS ile uymlu hale mi gelecek? Bir Android iOS birlikteliği görebilecek miyiz? Bunların mümkün olabileceğine dair birtakım duyumlar aldık. Fransız internet sitesi 01net’in haberine göre yakında Android iOS birlikteliği görebiliriz.

Akıllı Saatlerde Android iOS Birlikteliği Nasıl Olacak?
Şöyle ki, Android işletim sistemine sahip akıllı saatinizi iPhone’ununuz ve iPad’inizle uyumlu olarak kullanabildiğinizi düşünün. İşte Google’ın da yapmak istediği tam olarak bu. Google, sahibi olduğu Android’in Apple’dan ve iOS’dan pay çalması için bu yönteme başvurabilir. Android akıllı saatlerin iOS’lu cihazlarla uyumlu çalışması için yapılacak projenin Google tarafından Mayıs ayında duyurulması planlanıyor.

Hatırlayacak olursak geçtiğimiz yıllarda Android Wear ürün yöneticisi Jeff Chang, yazılımın mümkün olduğu kadar çok kişiye ulaşmasını istediğini zaten söylemişti. Ancak iOS desteğinden hiç bahsetmemişti. Chang’in açıklamayı gerçekleştirirken de belirttiği üzere bu olası kararı sadece Google vermeyecek. Apple’ın söz konusu uygulamayı onaylaması ve API’ler ve diğer eşleştirme protokolleri üzerinde tam yetkiye sahip olacak. Yani bir yandan da Tim Cook’un Android Wear’ın iOS desteği ile çalışmasına izin verip vermeyeceği çok önemli.

Hali hazırda yeni Microsoft Band ve Pebble’lar iOS desteği ile çalışabiliyor. Yani Android Wear’ın da iOS desteği ile çalışmaması için hiçbir neden gözükmüyor. Ayrıca Google’ın mevcut koleksiyonu içerisinde de çokça iOS uygulaması bulunuyor.

Bu olay şimdilik bir söylentiden ibaret, fakat neden olmasın? Apple akıllı saatinin Android’i desteklemeyeceğine kesin kanaat getiriyor olabiliriz, ancak Android Wear akıllı saatlerinin iOS cihazları desteklemesi gerçekleşebilir bir olay.

 

Eğer Apple Watch’ın çekeceği ilginin bir kısmını kendi tarafınıza çekmek isteseniz ne yapardınız? Tabii ki, kendi platformunuzu iPhone’lar ve iPad’ler ile uyumlu bir hale getirerek gözlerin üzerine dönmesi için çaba gösterirdiniz…

Fransız internet sitesi 01net’in tahminine göre Google, şu anda tam olarak bunu planlıyor. Bu internet sitesi, Fransa dışında pek tanınmamakta ancak geçmişte bazı söylentilerinin doğru çıktığı gözüküyor. İddiaya göre Google, Android Wear platformunun, iOS’lu cihazlarla uyumlu çalışması için son hazırlıklarını tamamlamakla meşgul. Konu hakkındaki duyurunun ise Mayıs ayındaki Google I/O’da yapılması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl Android Wear Ürün Yöneticisi Jeff Chang, yazılımın mümkün olduğu kadar çok kişiye ulaşmasını istediğine dair bir açıklama zaten yapmıştı. Ancak iOS isminden açık açık bahsetmemişti. Chang’in bu açıklamayı yaparken de belirttiği üzere, karar sadece Google’a ait değil. Apple’ın uygulamayı onaylaması ve API’ler ve diğer eşleşme protokolleri üzerinde tam yetkiye sahip olması gerekiyor. Yani buradaki asıl soru, Tim Cook’un Android Wear’ın iOS ile çalışmasına izin verip vermeyeceği.

Yeni Microsoft Band ve Pebble’lar, iOS ile çalışıyor. Yani Android Wear’ın da bu gruba katılmaması için bir neden yok. Ayrıca Google’ın var olan koleksiyonu içerisinde pek çok iOS uygulaması da bulunmakta.

Şimdilik bu durum, kaynaksız bir söylentiden başka bir şey değil. Ancak Apple Watch’ın yayımlanma tarihine yaklaşırken, ilginç bir durumun ortaya çıkmasına sebep olabilir. Apple’ın saatinin Android’i desteklemeyeceğine neredeyse emin olabilsek de, bunun tersinin gerçekleşme ihtimali oldukça yüksek…

ITC | İlkteknoloji