Android Kullanıcılarına PowerOffHijack Tehlikesi

Apple kullanıcılarına getirdiği kısıtlamalarla işletim sistemini bir kabuk içinde saklıyor. Yani kolayca bir müzik, film, program atamadığımız için güvenlik açısından rakiplerine göre daha güvenli. Android ise dışarıdan gelen müdahalelere daha açık, çünkü Android‘lerde istediğinizi istediğiniz şekilde yapabiliyorsunuz. Tabi bu kadar özgür bir sistemde virüs gibi sorunlar karşımıza çıkabiliyor.

Android kullanıcılarını riske atan yeni bir yazılım ortaya çıkmış durumda adı PowerOffHijack.

PowerOffHijack Ne yapıyor?

Yazılım cihazınızı kapattığınız da devreye giriyor. Aslında PowerOffHijack cihazınıza bulaşmışsa, cihazınızı kapatamıyorsunuz.

Zararlı yazılım siz cihazınızı kapatmaya çalıştığınızda devreye giriyor ve telefonunuzun sinyal ve ekranını kapatarak cihazınızı çalıştırmaya devam ediyor ama siz cihazınız kapalı sanıyorsunuz.

Peki Bunun sakıncası Ne?

PowerOffHijack cihazınızı kapalı gibi gösterirken, tüm kullanıcı verilerinizi (Telefon Defteri, Resimler gibi) internet üzerinden yazılımı yapanlara iletiyor. Kısacası bütün bilgilerinizi çalıyor. Bu kadarla da kalmıyor kendisini Telefon defterinizdeki diğer kişilere gönderiyor.

Bu zararlı yazılımın Android 5.0 öncesinde, 100 bin kadar mobil cihaza bulaştığı zannediliyor ve bu sayı giderek artmaya devam ediyor.

Peki Bende bu virüs var mı Nasıl Anlarım?

Önemli bir nokta Eğer Android cihazınız Root’lu değilse yazılım size bulaşamıyor. (Yani siz Android cihazınızı Hacklememişseniz bulaşmıyor) Sadece Root’lu cihazlara bulaşıyor.

Buradan anlıyoruz ki Android‘in kendi sistemi böyle büyük bir virüsü engelliyor ama siz Paralı programları Bedava yükleyeyim, ayarlarıyla oynayayım diye Root atmışsanız, bu virüsü telefonunuza almış olabilirsiniz.

Eğer Telefonunuz Root‘luysa Google Play Store‘dan güzel bir Antivirüs indirip, telefonunuzu taratın, Antivirüs PowerOffHijack i bulup sizin yerinize temizleyecektir.

DAHA FAZLA İÇERİK

XNA – Nedir, Ne Değildir ?? XNA – Nedir, Ne Değildir ??

29 Ocak 2015, Perşembe

SİZDE YORUM YAPIN

Trello Nedir? Nasıl Kullanılır?

Trello Nedir? Nasıl Kullanılır? 11 Şubat 2017, Cumartesi

AJAX Nedir? Faydaları Nelerdir?

AJAX Nedir? Faydaları Nelerdir? 24 Ocak 2015, Cumartesi

PC de Mac Adresi Öğrenme, Bulma

PC de Mac Adresi Öğrenme, Bulma 26 Aralık 2014, Cuma

Alt Gr tuşunun Marifetleri

Alt Gr tuşunun Marifetleri 23 Aralık 2014, Salı

Windows 10 için Önemli Uyarı!

Windows 10 için Önemli Uyarı! 10 Şubat 2016, Çarşamba

Windows Store Çıkışta

Windows Store Çıkışta 5 Şubat 2016, Cuma