Android Kullanıcılarına PowerOffHijack Tehlikesi

26 Şubat 2015 - 377 Okunma
Android Kullanıcılarına PowerOffHijack Tehlikesi
Apple kullanıcılarına getirdiği kısıtlamalarla işletim sistemini bir kabuk içinde saklıyor. Yani kolayca bir müzik, film, program atamadığımız için güvenlik açısından rakiplerine göre daha güvenli. Android ise dışarıdan gelen müdahalelere daha açık, çünkü Android‘lerde istediğinizi istediğiniz şekilde yapabiliyorsunuz. Tabi bu kadar özgür bir sistemde virüs gibi sorunlar karşımıza çıkabiliyor. Android kullanıcılarını riske atan yeni bir yazılım ortaya […]

Apple kullanıcılarına getirdiği kısıtlamalarla işletim sistemini bir kabuk içinde saklıyor. Yani kolayca bir müzik, film, program atamadığımız için güvenlik açısından rakiplerine göre daha güvenli. Android ise dışarıdan gelen müdahalelere daha açık, çünkü Android‘lerde istediğinizi istediğiniz şekilde yapabiliyorsunuz. Tabi bu kadar özgür bir sistemde virüs gibi sorunlar karşımıza çıkabiliyor.

Android kullanıcılarını riske atan yeni bir yazılım ortaya çıkmış durumda adı PowerOffHijack.

PowerOffHijack Ne yapıyor?

Yazılım cihazınızı kapattığınız da devreye giriyor. Aslında PowerOffHijack cihazınıza bulaşmışsa, cihazınızı kapatamıyorsunuz.

Zararlı yazılım siz cihazınızı kapatmaya çalıştığınızda devreye giriyor ve telefonunuzun sinyal ve ekranını kapatarak cihazınızı çalıştırmaya devam ediyor ama siz cihazınız kapalı sanıyorsunuz.

Peki Bunun sakıncası Ne?

PowerOffHijack cihazınızı kapalı gibi gösterirken, tüm kullanıcı verilerinizi (Telefon Defteri, Resimler gibi) internet üzerinden yazılımı yapanlara iletiyor. Kısacası bütün bilgilerinizi çalıyor. Bu kadarla da kalmıyor kendisini Telefon defterinizdeki diğer kişilere gönderiyor.

Bu zararlı yazılımın Android 5.0 öncesinde, 100 bin kadar mobil cihaza bulaştığı zannediliyor ve bu sayı giderek artmaya devam ediyor.

Peki Bende bu virüs var mı Nasıl Anlarım?

Önemli bir nokta Eğer Android cihazınız Root’lu değilse yazılım size bulaşamıyor. (Yani siz Android cihazınızı Hacklememişseniz bulaşmıyor) Sadece Root’lu cihazlara bulaşıyor.

Buradan anlıyoruz ki Android‘in kendi sistemi böyle büyük bir virüsü engelliyor ama siz Paralı programları Bedava yükleyeyim, ayarlarıyla oynayayım diye Root atmışsanız, bu virüsü telefonunuza almış olabilirsiniz.

Eğer Telefonunuz Root‘luysa Google Play Store‘dan güzel bir Antivirüs indirip, telefonunuzu taratın, Antivirüs PowerOffHijack i bulup sizin yerinize temizleyecektir.

ITC | İlkteknoloji