Apple, 506 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

29 Temmuz 2017 - 456 Okunma
Apple, 506 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek
Apple, kaybettiği bir patent davası sonucu 506 milyon dolar (Yaklaşık 2 milyar tl) cezaya mahkum edildi.

iPhone serisiyle yeni bir dönem başlatmakla kalmayıp, tüm dünyada satış rekorları kıran Apple, tarihindeki en büyük patent cezalarından birini ödeyecek. Geçtiğimiz yıllarda Amerika’da bulunan Wisconsin Üniversitesi Apple’ın cihazlarında kullandığı A7, A8 ve A8X işlemci çipsetlerinde patent ihlali yaptığı gerekçesiyle dava açmıştı. Çipsetler, telefonların çalışmasını sağlayan temel parçalardan biridir (Sistem İşlemcisidir).

Apple patent ihlali yapmadığını savunarak davaya karşı çıksa da sonuçlanan davada ilk etapta 234 milyon dolarlık bir ceza ödemeye mahkum oldu. Apple’ın dava sonuçlandıktan sonra bu çipsetlere ait cihazları satmaya devam etmesi yüzünden mahkeme var olan cezasının üstüne 272 milyon dolarlık bir ceza daha ekleyerek toplam cezayı 506 milyon dolara çıkardı.

Verilen ikinci cezaya gerekçe olarak ihlalin devam etmesi durumunu gösteren jüri, ek zararlar ve faizleri hesaplayarak böyle bir bedel ortaya çıkardı. Karara itiraz hakkını kullanan Apple, davayı kendi lehine döndüremediği takdirde 506 milyon dolar yaklaşık 2 Milyar TL’lik cezayı ödemek zorunda kalacak.

ITC | İlkteknoloji