Apple Türkçe Siri’nin İlk Sürümünü Çıkardı

27 Şubat 2015 - 517 Okunma
Apple Türkçe Siri’nin İlk Sürümünü Çıkardı
Apple‘ın geliştirdiği iOS işletim sisteminin Yapay Zekası Siri, yeni çıkan iOS 8.3 ikinci Beta sürümü itibariyle Türkçe desteği de vermeye başladı. Siri Nedir? Siri, iPhone kullanıcılarının cihazlarında bulunan, sesli komut alabilen ve cevaplayabilen bir yapay zeka. Siri’nin Android‘de karşılığı S Voice, Windows Phone‘daki karşılığı Cortana‘dır. Siri’ye verebileceğiniz komutlar bayağı fazla.Birini aramak, mesaj yollamak, internette arama yapmak, hava durumunu […]

Apple‘ın geliştirdiği iOS işletim sisteminin Yapay Zekası Siri, yeni çıkan iOS 8.3 ikinci Beta sürümü itibariyle Türkçe desteği de vermeye başladı.

Siri Nedir?

Siri, iPhone kullanıcılarının cihazlarında bulunan, sesli komut alabilen ve cevaplayabilen bir yapay zeka. Siri’nin Android‘de karşılığı S Voice, Windows Phone‘daki karşılığı Cortana‘dır.

Siri’ye verebileceğiniz komutlar bayağı fazla.Birini aramak, mesaj yollamak, internette arama yapmak, hava durumunu öğrenmek için gibi durumlar yapabileceklerimiz arasında oluyor.

siri-turkce-siri-11

Türkçe Siri’nin Artıları

Türkçe Siri‘nin en önemli artısı, Siri‘yi kullanmak için İngilizce bilmenize gerek kalmamasıdır.

Bunun dışında Türkçe karakterlerin telaffuzunu anlayabilecek olan yeni Siri, arama yapmak veya mesaj yollamak istediğinizde daha önceki gibi size sorun çıkarmayacak. Yani Dinçer’i ara dediğinizde doğru bir arama yapabileceksiniz.

Dün kullanıma açılan iOS 8.3 ikinci Beta sürümünde Türkçe Siri’nin yanında Tayland dili, Portekizce, Danca, İsveççe, Hollandaca ve Rusça destekleri de geliyor. Yeni dillerin yanında birçok farklı ve yeni Emoji‘ler de iOS 8.3 ikinci Beta’da sizleri bekliyor.

Eğer iOS geliştirici hesabınız yoksa, maalesef Türkçe Siri‘yi deneyebilmek için iOS 8.3 açık Beta testlerini beklemeniz gerekiyor.

ITC | İlkteknoloji