Cep Telefonlarının Patlama Sebepleri

20 Aralık 2014 - 1350 Okunma
Cep Telefonlarının Patlama Sebepleri
Bu aralar gittikçe sıklaşan cep telefonu patlamalarının sebeplerinin neler olduğunu sizler için araştırdık. Akıllı Telefonlarda da görülen bu tehditin nelerden olabileceğini öğrenip ona göre önlem almak gerçekten önemli. Şimdi Nedenleri sıralayalım; Sahte Aksesuar Kullanmak Özellikle Sahte Batarya (Pil) ve Şarj aleti, oto şarj aparatları kullanmak cihazınızın patlama sebeplerinden en büyüğüdür. Düzgün olarak üretilmemiş yan sanayi […]

Bu aralar gittikçe sıklaşan cep telefonu patlamalarının sebeplerinin neler olduğunu sizler için araştırdık. Akıllı Telefonlarda da görülen bu tehditin nelerden olabileceğini öğrenip ona göre önlem almak gerçekten önemli. Şimdi Nedenleri sıralayalım;

Sahte Aksesuar Kullanmak

Özellikle Sahte Batarya (Pil) ve Şarj aleti, oto şarj aparatları kullanmak cihazınızın patlama sebeplerinden en büyüğüdür. Düzgün olarak üretilmemiş yan sanayi ürünlerle şarj edilen telefonlar veya Piller sizin için bir tehlike oluşturabilir.

samsung-telefon-patlama

Sadece cihazın patlaması insanı bir parça üzsede asıl tehlike oluşabilecek sakatlıklardır.

Devamlı Yüksek Isıya Maruz Kalan Telefonlar

Cep telefonunuz normalden fazla ısınıyor, kendi kendine kapanıyor, donuyor gibi şikayetleriniz varsa telefonunuzu teknik servise göstermenizde fayda var.

iphone-telefon-patlama

Bu gibi şikayetler genel olarak yüksek ısı nedeniyle gerçekleşir. Devamlı yüksek ısıya maruz kalan telefonların anakartları bu ısı yüzünden rahatlıkla bozulabilir.

Telefonun Pili Patlayabilir

Yüksek ısıya maruz kalan ve korunaklı kılıf nedeniyle kendini gerektiği kadar soğutamayan telefonlarda giderek deformasyonlar başlayabilir ve anakart ve pil üzerinde bir arızaya yol açabilir. Bu arızanın uzun sürmesi durumunda telefonunun pili patlayabilir veya yanabilir.

phone-nexus-s-telefon-patlama

Gereksiz Telefon Uygulamaları

Telefonlardaki uygulamaların da cep telefonunun ısınmasına neden olabileceğini biliyoruz. Düzgün yapılmamış bir uygulama sistemi fazlasıyla meşgul ederek, telefonun ısınmasına neden olabilir.

Bu yüzden cep telefonlarına yük olan gereksiz uygulamaların telefona kurulmaması veya telefondan silinmesi telefonun soluk alması için önemlidir.

Telefonunuzda bir farklılık seziyorsanız, fazla ısınıyorsa, kitleniyorsa ve bu durum devam ediyorsa dikkatli olmakta fayda var. Sonuçta telefon patlamalarının sonuçları sadece maddi zararın dışında kişiyi yaralayabilecek sonuçlarda doğurabiliyor. O yüzden telefonunuzu dikkatli ve orjinal ürünleriyle birlikte kullanılması önem arz etmektedir.

ITC | İlkteknoloji