Google’ın Tak Çıkar Akıllı Telefonu Project Ara çalışıyor

10 Kasım 2014 - 702 Okunma
Google’ın Tak Çıkar Akıllı Telefonu Project Ara çalışıyor
Google’ın modüler yani Tak Çıkar telefonu satışa sunulmasa da görücüye çıktı. Engadget isimli Teknoloji magazin sitesi temsilcileri Paul Eremenko ile görüştü ve cihazın çalışır haldeyken modüllerin nasıl çalıştığına dair ufak bir gösteri yaptı. Gördüğümüz resimlerde Angry Birds çalışan ve bazı modüller takılı bir telefon görünüyor. Tabi telefon üzerindeki modüller daha son kullanıcı ürünü olmadığı için […]

Google’ın modüler yani Tak Çıkar telefonu satışa sunulmasa da görücüye çıktı. Engadget isimli Teknoloji magazin sitesi temsilcileri Paul Eremenko ile görüştü ve cihazın çalışır haldeyken modüllerin nasıl çalıştığına dair ufak bir gösteri yaptı.

Gördüğümüz resimlerde Angry Birds çalışan ve bazı modüller takılı bir telefon görünüyor. Tabi telefon üzerindeki modüller daha son kullanıcı ürünü olmadığı için şeffaf kaplarla kaplılar. Eremenko’ya göre cihazın en önemli özelliklerinden birisi sağlık alanındaki özellikleri.

ara03-700x466

Bu telefon bir oksimetre sensörüyle kandaki oksijeni ölçmeyi sağlayabilecek.

Cihaz açıkken modülleri çıkarıp takan Eremenko, telefonun güç sisteminin buna uygun olduğunu dile getiriyor.

Sahnede Project Ara’nın çalışır halde olduğunu ve cihaz açıkken modülleri çıkarıp tarak gösteren Eremenko, telefonun güç sistemi sayesinde modüllerin güç alabileceğini ve depolayabileceğini söylüyor.

ara02-700x466

Google’ın yeni telefonun parçalarının değişebiliyor olması, bir özellik için telefonunuzun tamamını değiştirmenizi önlüyor. Böylece Maddi olarak kullanıcı üzerindeki yükü  de azaltıyor.

ara01-700x466

Büyük Telefon üreticileri bu konu hakkında ne düşünüyorlar bilmiyorum ama bu şekilde bir modüler telefon hepsinin işini zora sokacaktır.

Project Ara İptal Edildi

Eylül 2016 tarihinde bu projenin askıya alındığı belirtildi.

Google sözcüsü, yaklaşık 3 yıl süren geliştirme aşamasının ardından Project Ara’nın iptal edildiğini resmen açıkladı.

ITC | İlkteknoloji