Iphone 4 Macerası

1 Aralık 2014 - 1026 Okunma
Iphone 4 Macerası
Iphone 4 ü almayı aklıma koyunca, nerden alacağımı araştırmaya başladım, sonuçta ucuz bir cihaz değildi, bu yüzden emin olabileceğim bir yerden almak ve en önemlisi GARANTİ si olması kesinlikle gerekliydi. iPhone 4 ile ilk buluşma Sonunda 3 Haziran 2011 günü şehrimdeki büyük bir AVM ye gittim ve Turkcell’e girip, Turkcell’in taahhütlü paketlerinden birini seçip iPhone […]

Iphone 4 ü almayı aklıma koyunca, nerden alacağımı araştırmaya başladım, sonuçta ucuz bir cihaz değildi, bu yüzden emin olabileceğim bir yerden almak ve en önemlisi GARANTİ si olması kesinlikle gerekliydi.

iPhone 4 ile ilk buluşma

Sonunda 3 Haziran 2011 günü şehrimdeki büyük bir AVM ye gittim ve Turkcell’e girip, Turkcell’in taahhütlü paketlerinden birini seçip iPhone 4’ümü alıp çıktım. Herşey çok güzeldi. Zaten ilk kez iPhone kullanan biri de değildim. iPhone 3G’yi de buna benzer bir şekilde almıştım.

İlk başlarda telefona gerekli App’leri indirdiğim ve telefonun diğer özelliklerine odaklandığım için Wifi (Kablosuz) bağlantıya pek dikkat etmemiştim. Zaten işlerimin çoğunu 3G ile gün içinde gördüğümden fazla o konunun üstüne düşünmedim.

Uyarı! Bu yazıda anlatılan ve uygulananları kendi telefonunuza uygulamayınız. Bu uygulamalar telefonunuzu garanti kapsamından çıkartır ve yanlış bir uygulama telefonunuzu tamamen kullanılamaz hale getirebilir. Telefonunuzda oluşacak herhangi bir hasardan bu site ve yazarları sorumlu değildir.

Uyarımızı da yaptıktan sonra konuya devam edebiliriz.

Wifi Problemi

Bir arkadaşımla wifi hizmeti veren bir mekanda otururken, onun Android li telefonunun 2-3 tane Wifi Spot bulmasına karşın, benim iPhone 4‘üm bir tanesini bile göremiyordu. Eve dönüp, Wifi spot tan uzaktaki denemelerimde, bir sorunun olduğu ortadaydı. iPhone 3G’nin gördüğü yerde iPhone 4 görmüyordu. Wifi anteni olması gerektiği işe yaramıyordu.

Telefonu Servise göndermeli

Her aklı başında insanın yapması gerektiği gibi Telefonumun hafızasını sıfırladım ve bana teknik servis sağlayacak Genpa‘ya götürdüm. Bundan önce aldığım iPhone 3g de de GSM anteninde bir sorun vardı. Bu aleti de aynı şekilde Servis’e göndermiştim, Genpa ürünün problemli olduğunu ve makinayı değiştirme kararı alıp, Garanti kapsamında ürünü değiştirmişti. Bununla ilgili yazımı aşağıda görebilirsiniz.

Bunu bildiğim için makinayı kurcalamadan Genpa‘ya verdim ve 19.07.2011 de gelen cevap karşısında şok oldum.

Bir ayı yeni geçmiş olan telefonumun aslında daha önce açıldığını ve Garanti kapsamında olamayacağını gördüğümde gerçekten paramın havaya uçtuğunu hissettim, sayfanın aşağısında gördüğüm rakamsa bu düşüncemi destekler gibiydi.

Ürünün sorununun giderilebilmesi için ürünün değiştirilmesini ve bunun değerininde 928.25 TL olacağını belirtmişlerdi. Ürünü garantili almış, daha önceki olaydan bildiğim içinse ürünü ellememiş ve Servis e göndermiştim ama sonuç bu olmuştu.

Birşeyler yapmalıydım, Bu ürünü ben açmadım

Şikayetvar üzerinden şikayetimi yazdım, bu tür sorunlar için önerdiğim güzel bir platform, kesin bir cevap alıyorsunuz, sonuca ulaşılamasa da. http://www.sikayetvar.com/sikayet/detay/894741/genpa-telefonum-garanti-disi-cikti/v9eou ama adam akıllı bir sonuca ulaşamadım.

Ürünü aldığım Turkcell bayii ne giderek, böyle bir sorun olduğunu söyledim ve benden elimdeki tutanağın kopyasını alıp, benimle irtibata geçeceklerini söylediler. Kimsenin aramaması nedeniyle bayiyi bir hafta sonra aradım ama hala konu hakkında uğraştıklarını söyleyip, bir daha da aramadılar.

Çareler tükeniyor

Elimde Garantidışı Wifi si sorunlu bir iPhone’la kalakalmıştım. Bu kadar pahalı bir cihaz olmasa sinirden çöpe fırlatmıştım çoktan. O dakikadan sonra bir kaç ay iPhone‘u o şekilde kullandım ve internetten araştırmalara başladım. Bu sorun sadece bende olamazdı. Belki de bir çözümü vardı. Böyle düşünürken şu yazıyla karşılaştım.

http://www.iphoneyardim.net/iphone_yardim_soru-cevap/7498-iphone_4_maceralari_-_2_wifi_problemi.html

Problem benimkiyle aynıydı ve çözümü de oldukça basitti. Şimdi iPhone’un alt vidalarını sökecek bir vida takımı bulmak gerekliydi ve aşağıdaki seti aldım.

Zaten olan olmuş ve telefonum Garanti dışı kalmıştı, bu işlem sonucu en fazla kullanılamaz hale gelirdi. iFixit sitesinden bu işin nasıl yapılması gerektiğini de görmüştüm. İkinci şoku yaşamaya hazır olduğumu daha o an bilmiyordum. Tornavida takımı geldikten sonra iPhone 4’ü açtım. iPhone 4’üm arka kapağı kaldırdığımda aşağıdaki resme benzemeliydi ama

Bunun yerine aşağıdaki gibi bir manzarayla karşılaştım.

Adına Wifi Anteni de denilen kapak, benim iPhone 4‘ümde yoktu ve onu orada tutan vidalarda yoktu. İlk önce kullanılmış bir ürünün bana satıldığını düşünsemde, benzer sorunları olan iPhone 4 lerin fabrikalardan buna benzer şekillerde çıktıklarını da yabancı bir kaç sitede okudum. Ne kadar doğru olduğunu bilmesemde, Koskoca AVM de içi açılmış bir ürünü bile bile satabilecek bir firma olacağını hiç sanmam.

Şimdi sıra geldi Wifi Antenini Bulmaya

Wifi antenini Türkiye de net üzerinden pek bulamayacağımı anladım ve şansımı yurtdışında denedim ve ürünü Çin‘de satan bir online satıcı vardı. Ürün 6 dolar dı ve para çöpe gidecek olsa da son bir şans için değerdi. Çünkü ürünün arkasında, ürünü aldığım iki firmada durmamıştı. Siparişi verdim ve Air Mail ile gelecek parçayı beklemeye başladım.

Ürün 15-20 gün sonra PTT ile elime ulaştı. Ürünü aldığım ve tanımadığım satıcıya tekrar teşekkür ediyorum. Ürünü çok güzel ve kargoda olabilecek ezilmelere karşı güzel paketlemiş şekilde gönderdi. Ürünü aldım ve iFixit teki açıklamaya bakarak yerine taktım, vidalarım olmadığı için iPhone içinden başka bir vidayı çıkarıp, bu antenin sağ ucundaki deliğe taktım ve denedim. Sonuç yine hüsrandı. Parça yerindeydi ama Wifi yine çekmiyordu. Bütün hayallerim suya düştü ve bundan sonra telefonu o şekilde dün’e kadar kullandım.

Dün Akşam Ne oldu?

Dün akşam arkadaşımın yanına uğradım. Konuşurken konu telefonlara geldi, olduğumuz yerdeki bağlantının iyi olduğunu ve Wifi yi denememi önerdi ama denediğimde yine Wifi yi bulamadığını gördük. Elimdeki iPhone’a baktığımda boşa giden paralar görüyordum ve Servis’e gönderip, 900 küsür lirayı verip, değiştirsem mi düşünüyordum. Eve geldiğimde internet’ten bu sorunu yeniden araştırdım ve daha önce gözümden kaçan birşeyi gördüm.

Bu yarım ay şeklindeki yerin bir vida girişi olduğunu öğrendim.

Eureka!

Telefonun üzerindeyken yukarıdaki mavi vidanın benim için önemli olan vida olduğunu öğrendim. Aşağıdaki ingilizce yazıda yazanlar aynen şöyleydi.

Kısaca 4.8mm lik Philips vidasının önemli olduğunu ve bunun doğru takılmadığı taktirde Wifi sorunlarıyla karşı karşıya kalınabileceği yazıyordu. Bir demir parçasıyla buraya bastırarak o noktanın ve ucundaki vida soketinin birbirine değmesini sağladım ve Wifi yi açtım, demir parça aradaki devreyi tamamladığı anda 1 wifi yi bile zor çeken Wifi ekranı Wifi spotlarla doldu. Geriye tek kalan iPhone’un o soketine uygun bir vida bulmaktı, onu da eski bir saatimin bir vidasını çıkararak buldum ve ilgili yere vidayı yavaşça takıp, sıktım.

Sonuç mükemmeldi. Vidayı resimdeki yere takıp arka kapağı kapattıktan sonra sim kartı çıkarıp ve sim kartı takıp denemeler yaptım, bugünde işyerimde ve bulabildiğim civar Wifi noktalarında yaptığım denemelerde cihaz düzgün olarak çalıştı. Kaç aydır olan sorunumu ve bozuk iPhone‘umu 6 dolarlık bir wifi anteni ve eski bir kol saatinin vidasıyla hallettim.

900 nerde 10 nerde?

Benim yaklaşık 10 tl ye hallettiğim sorun için 900 lira isteyen servis ve sattığı ürünün arkasında durmayan GSM şebekesine teşekkür ederim. Bana çok güzel bir deneyim yaşattınız. Ürünü özellikle hangi mağazadan aldığımı konunun içinde yazmadım. Eğer ilgililer bu konunun üzerine eğilmek istiyorlarsa twitter veya mail adresimden bana ulaşabilirler. Konunun sonunda bu bilgileri vereceğim. bu bana güzel bir ders oldu. Bundan sonra bu iki firmayla da elden geldiğince az çalışmaya özen göstereceğim. Umarım bu konu benzer sorunu yaşayanlar için bir çözüm yolu olur. İyi çalışmalar dilerim.

İletişim için;

E-mail: dincerdegre@gmail.com

Twitter: @dincerdegre

ITC | İlkteknoloji