Yere “Kedi Gibi” Düşen iPhone geliyor

5 Aralık 2014 - 677 Okunma
Yere “Kedi Gibi” Düşen iPhone geliyor
Apple, düştüğünde hemen kırılmayan, “9 canlı” UÇAN bir iPhone için kolları sıvadı. Apple, kedilerin 4 ayak üstüne düşmesini örnekleyerek, düştüğünde kendisini kırılmaktan koruyacak bir iPhone için harekete geçti. ABD Patent Ofisi tarafından yeni onaylanan patent, telefonun kedi gibi yere dengeli düşmesini sağlamayı amaçlıyor. Apple’ın yeni patentindeki bu fikir, kedilerin yüksekten düşerken reflekslerini kullanarak kendilerini havada düzeltmelerine benziyor. […]

Apple, düştüğünde hemen kırılmayan, “9 canlı” UÇAN bir iPhone için kolları sıvadı.

Apple, kedilerin 4 ayak üstüne düşmesini örnekleyerek, düştüğünde kendisini kırılmaktan koruyacak bir iPhone için harekete geçti. ABD Patent Ofisi tarafından yeni onaylanan patent, telefonun kedi gibi yere dengeli düşmesini sağlamayı amaçlıyor.

Apple’ın yeni patentindeki bu fikir, kedilerin yüksekten düşerken reflekslerini kullanarak kendilerini havada düzeltmelerine benziyor.

Cihaz üzerindeki ivmeölçer, denge çarkı (gyroskop vb.) gibi sensörler yardımıyla, telefonun düşmeye başladığını anlayarak, düşüş hızını ve çarpışma zamanını algılayacak. Buna görede cihazın yönünü ve açısını düşerken daha az hasar alacak biçimde değiştirmeye çalışacak. Patent’te cihaz havadayken açıyı değiştirmeye yönelik birkaç farklı yöntemden de bahsediyor.

Bunlar arasında kanat çıkarmak, gaz kutularından faydalanmak gibi çözümler var. Bu fikirler size çılgın gibi geliyorsa, Jeff Bezos‘un yaklaşık üç sene önce telefonlara özel bir hava yastığı sisteminin patentini aldığını hatırlatalım.

Telefon düşmesi konusunda firmalar arasında gerçekten önemli bir yarış var, sonuçta bu tür sorunlar nedeniyle teknik servis ve parça değişim oranı çok oluyor. Bu yüzden böyle bir buluş, ürünü satan firmaya belli oranda bir kar getirecek.

Patentte bahsedilen yöntemlerin gerçeğe dönüşmesinin kesin olmadığını söylemekte fayda var. Elbette 9 canlı bir iPhone hayal etmekte bir sakınca yok ancak patentler, çoğu zaman uygulanmak için değil, fikir haklarını korumak için alınıyor.

ITC | İlkteknoloji

Kaynak: hurriyet.com.tr