Yere “Kedi Gibi” Düşen iPhone geliyor

Apple, düştüğünde hemen kırılmayan, “9 canlı” UÇAN bir iPhone için kolları sıvadı.

Apple, kedilerin 4 ayak üstüne düşmesini örnekleyerek, düştüğünde kendisini kırılmaktan koruyacak bir iPhone için harekete geçti. ABD Patent Ofisi tarafından yeni onaylanan patent, telefonun kedi gibi yere dengeli düşmesini sağlamayı amaçlıyor.

Apple’ın yeni patentindeki bu fikir, kedilerin yüksekten düşerken reflekslerini kullanarak kendilerini havada düzeltmelerine benziyor.

Cihaz üzerindeki ivmeölçer, denge çarkı (gyroskop vb.) gibi sensörler yardımıyla, telefonun düşmeye başladığını anlayarak, düşüş hızını ve çarpışma zamanını algılayacak. Buna görede cihazın yönünü ve açısını düşerken daha az hasar alacak biçimde değiştirmeye çalışacak. Patent’te cihaz havadayken açıyı değiştirmeye yönelik birkaç farklı yöntemden de bahsediyor.

Bunlar arasında kanat çıkarmak, gaz kutularından faydalanmak gibi çözümler var. Bu fikirler size çılgın gibi geliyorsa, Jeff Bezos‘un yaklaşık üç sene önce telefonlara özel bir hava yastığı sisteminin patentini aldığını hatırlatalım.

Telefon düşmesi konusunda firmalar arasında gerçekten önemli bir yarış var, sonuçta bu tür sorunlar nedeniyle teknik servis ve parça değişim oranı çok oluyor. Bu yüzden böyle bir buluş, ürünü satan firmaya belli oranda bir kar getirecek.

Patentte bahsedilen yöntemlerin gerçeğe dönüşmesinin kesin olmadığını söylemekte fayda var. Elbette 9 canlı bir iPhone hayal etmekte bir sakınca yok ancak patentler, çoğu zaman uygulanmak için değil, fikir haklarını korumak için alınıyor.

kaynak hurriyet.com.tr
etıketler 9 canlı iphone apple iPhone Jeff Bezos uçan iphone yere kedi gibi düşen iphone

DAHA FAZLA İÇERİK

En ince akıllı telefon Vivo X5 Max En ince akıllı telefon Vivo X5 Max

10 Aralık 2014, Çarşamba

SİZDE YORUM YAPIN

İnternet Nasıl Çalışır?

İnternet Nasıl Çalışır? 28 Aralık 2014, Pazar

Tasarımcılar için Bedava Ikonlar

Tasarımcılar için Bedava Ikonlar 24 Aralık 2015, Perşembe

Highlight.js Kullanımı

Highlight.js Kullanımı 16 Aralık 2015, Çarşamba

Google Adwords Nedir? Reklam Verme

Google Adwords Nedir? Reklam Verme 26 Şubat 2015, Perşembe

100 TL Ücretsiz Adwords Kupon Kodu

100 TL Ücretsiz Adwords Kupon Kodu 21 Şubat 2015, Cumartesi