Yere “Kedi Gibi” Düşen iPhone geliyor

Apple, düştüğünde hemen kırılmayan, “9 canlı” UÇAN bir iPhone için kolları sıvadı.

Apple, kedilerin 4 ayak üstüne düşmesini örnekleyerek, düştüğünde kendisini kırılmaktan koruyacak bir iPhone için harekete geçti. ABD Patent Ofisi tarafından yeni onaylanan patent, telefonun kedi gibi yere dengeli düşmesini sağlamayı amaçlıyor.

Apple’ın yeni patentindeki bu fikir, kedilerin yüksekten düşerken reflekslerini kullanarak kendilerini havada düzeltmelerine benziyor.

Cihaz üzerindeki ivmeölçer, denge çarkı (gyroskop vb.) gibi sensörler yardımıyla, telefonun düşmeye başladığını anlayarak, düşüş hızını ve çarpışma zamanını algılayacak. Buna görede cihazın yönünü ve açısını düşerken daha az hasar alacak biçimde değiştirmeye çalışacak. Patent’te cihaz havadayken açıyı değiştirmeye yönelik birkaç farklı yöntemden de bahsediyor.

Bunlar arasında kanat çıkarmak, gaz kutularından faydalanmak gibi çözümler var. Bu fikirler size çılgın gibi geliyorsa, Jeff Bezos‘un yaklaşık üç sene önce telefonlara özel bir hava yastığı sisteminin patentini aldığını hatırlatalım.

Telefon düşmesi konusunda firmalar arasında gerçekten önemli bir yarış var, sonuçta bu tür sorunlar nedeniyle teknik servis ve parça değişim oranı çok oluyor. Bu yüzden böyle bir buluş, ürünü satan firmaya belli oranda bir kar getirecek.

Patentte bahsedilen yöntemlerin gerçeğe dönüşmesinin kesin olmadığını söylemekte fayda var. Elbette 9 canlı bir iPhone hayal etmekte bir sakınca yok ancak patentler, çoğu zaman uygulanmak için değil, fikir haklarını korumak için alınıyor.

kaynak hurriyet.com.tr

DAHA FAZLA İÇERİK

PHP ile Merhaba Dünya PHP ile Merhaba Dünya

4 Aralık 2014, Perşembe

LG G4, Note’u Bitirmeye Geliyor! LG G4, Note’u Bitirmeye Geliyor!

30 Aralık 2014, Salı

HTML’de Form Etiketleri HTML’de Form Etiketleri

2 Mart 2015, Pazartesi

SİZDE YORUM YAPIN

Windows 10 için Önemli Uyarı!

Windows 10 için Önemli Uyarı! 10 Şubat 2016, Çarşamba

Windows 10 Nasıl Kurulur?

Windows 10 Nasıl Kurulur? 5 Haziran 2015, Cuma

Windows 10 Tanıtım Videosu

Windows 10 Tanıtım Videosu 19 Aralık 2014, Cuma

Windows 10 Bedava Olabilir

Windows 10 Bedava Olabilir 19 Aralık 2014, Cuma

Windows 10’a Hazır olun

Windows 10’a Hazır olun 12 Aralık 2014, Cuma

Windows Store Çıkışta

Windows Store Çıkışta 5 Şubat 2016, Cuma