Zenginlerin Markası Vertu İflas Etti

14 Temmuz 2017 - 542 Okunma
Zenginlerin Markası Vertu İflas Etti
Hakan Uzan'ın geçenlerde satın aldığı lüks telefon üreticisi Vertu kapanıyor.

Hakan Uzan yaptığı açıklamada şirketin telefon piyasasından çekildiğini duyurdu. Uzun süredir kar edemeyen şirket, BBC‘nin haberine göre İngiltere‘deki fabrikasını kapatma kararı aldı.

1998 yılından beri birçok kez el değiştiren şirket, son olarak Hakan Uzan tarafından kötü bir durumdayken satın alınmıştı. Hakan Uzan’dan sonra da işleri iyi gitmeyen şirketin şu an 128 milyon pound borcu bulunuyor.

Vertu Neden İflas Etti

İngiltere’deki fabrikanın kapatılmasıyla birlikte piyasadan çekilen şirket, 200 çalışanını tasfiye etti. Kurulduğu günden beri sadece zengin kullanıcılara hitap eden şirket, rakipleri göz önünde bulundurulunca çokta iyi bir iş modeli içinde olmadığı açıktı.

Son yıllarda piyasada satılan normal akıllı telefonları kullanıcıya göre yeniden tasarlayan firmaların ortaya çıkması Vertu‘nun sonunun yaklaşmasına sebep oldu.

Cihazların el yapımı olarak kaliteli malzemelerle üretilmesinden dolayı, orta seviye telefonlarının fiyatları 6 bin civarından başlayıp, 15 bin dolara kadar çıkıyordu. Bu fiyatlara rağmen teknolojinin gerisinde bir yol izleyen Vertu’nun kullanıcıların ilgisini çekemediği de bir gerçek.

ITC | İlkteknoloji