Audi’den 25. saat Projesi

24 Temmuz 2017 - 530 Okunma
Audi’den 25. saat Projesi
Audi, otonom sürüş özelliğine sahip bir otomobilin içinde olmanın nasıl bir deneyim olduğunu ve bu deneyimin nasıl maksimum faydaya dönüştürülebileceğini araştırıyor.

Otomobiller’in direksiyon olmadan Otonom şekilde kullanıldıkları zaman araçta neler yapılabileceğini ve nasıl yapılabileceğini araştıran bir proje olan 25’inci Saat ile bir sürüş simülatöründe laboratuvar deneyleri yapılarak, aracın iç mekanının nasıl mükemmel bir çalışma alanına çevrilebileceği inceleniyor.

Elde edilen bulgularla birlikte otomobil üreticilerinin müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarına en uygun biçimde otomobil için mekanlarını yeniden tasarlamalarını sağlayacak.

Araç kullanma ve yol takibi gerektirmeyen Otonom sürüşlerde A noktasından B noktasına seyahat eden insanlar için aracın içi yeniden tasarlanacak, böylece rahatça internette gezebilecek, çocuklarıyla ilgilenebilecek veya ofislerini araçlarına taşıyabilecekler.

25’inci Saat projesi kapsamında Fraunhofer Enstitüsünden uzmanlarla birlikte çalışan Audi, otonom sürüş özellikli bir otomobilde zamanı en iyi şekilde kullanabilmek için gereken noktaları saptamayı hedefliyor.

 

Audi, bu proje kapsamında özel olarak otonom sürüş koşullarını canlandırabilecek, iç mekanı değiştirilebilen ve direksiyonsuz bir sürüş simülatörü geliştirdi. Ekranlara yansıtılan görüntüler ile gece çıkılan bir otomobil yolculuğu hissi yaratıyor.

Araştırmacılar bu yolla sürücünün dikkatini dağıtacak mesajlar ve camları karartmak, arkaplan seslerini değiştirmek gibi ortam değişikliklerini simule ederek sürücünün tepkilerini ölçüyor.

Yapılan deney merkez olarak Y kuşağı olarak da adlandırılan ve 1980’den sonra doğmuş, otonom otomobil fikrine açık olan genç katılımcıları kapsıyor. Deneyler boyunca katılımcılar konsantrasyon gerektiren çalışma ortamı gibi görevleri yerine getirmeye çalıştılar. Beyin faaliyetleri ölçülerek hataları değerlendirilip, izlenimleri kaydedildi.

Yapılan Deneyler sonunda dikkat dağıtacak uyaranların olmadığı bir ortamda, insan beyni daha rahat çalışıyor. Yani otonom araçta camlar karartıldığında, ışık ayarları en uygun konuma getirildiğinde, katılımcılar görevleri daha hızlı olarak başarıya ulaştırıyor.

Bunun dışında deneyde Gerçeğe yakın bir sürüş deneyimi oluşturulduğunda beynin olumlu geçen deneye göre rahat olmadığı ve dijital mesajlara ve karartılmamış camlarla sürüş yaptıklarında görevlerin başarıya ulaşmasının oranının azaldığı görülüyor.

ITC | İlkteknoloji

Kaynak: theverge.com