Zula, Steam ve Kapatma Olayı

12 Temmuz 2017 - 1335 Okunma
Zula, Steam ve Kapatma Olayı
Steam'den kaldırılan Zula hakkında Zula yetkililerinden bir açıklamaya yapılmış,

Bugün bir kaç saat önce haberini yaptığımız Zula‘nın Steam tarafından kaldırılması olayına ilişkin Zula yetkilileri bir açıklamada bulunmuşlar.

Zula yetkilileri olayın anlatıldığı gibi gerçekleşmediğini ve bir karalama kampanyasına kurban gittiklerini anlatmış.

Bizde tarafsız olmaya çalışarak sizlerle bu yazıyı paylaşma gereksinimi duyduk;

Merhaba arkadaşlar,

Malesef sizlerle bir haberi paylaşmak istiyoruz.

Yabancı oyunlardan reklam ve destek alan birkaç yerli oyun inceleme sitesinin yaptığı başvurular ve karalama kampanyaları ile bu sabah itibariyle Steam Zula ‘yı incelemeye alarak Türkiye’ye kapattı.

Gerekçe olarak da Kasım ayında Steam’de yayınlandıktan sonra birkaç hafta süreyle yaptığımız Hep Destek Tam Destek kampanyasını gösterdi.

Bu kampanyada hatırlayacağınız gibi bize steamden yorumlarıyla destek olan oyuncularımıza ücretsiz oyun içi hediyeler vermiştik teşekkür olarak.

Fakat bu tip kampanyaların puanlama sistemlerini bozması nedeniyle Steam hoşgörmüyor. Biz de zaten o tarihte bunu farkedip kendimiz kampanyayı birkaç hafta içinde iptal etmiştik.
Steam de bize konuyla ilgili zaten herhangi bir yaptırımda veya uyarıda bulunmadı bugüne kadar.

2 gün önce ise yabancıların ekşisözlüğü diye tabir edilebilecek reddit te yeni açılan hesapla steam e şikayette bulunuldu ve bu bizim hediye kampanyamız devam ediyormuş izlenimi verildi.
Tam aynı saatlerde de iki online oyun portalı bir haber yazdı ve oyunun kapatılması gerektiğini açıkça ima etti.

Zaten sitelerine girerseniz yabancı oyunların bolca reklamını göreceksiniz.

Her ay gönderdiğimiz Zula haberlerini hiç yayınlamayıp da bir anda böyle bir haberi yoktan var eden bu sözde habercileri sağduyuya davet ediyor ve üzüntülerimizi dile getiriyoruz.

İlgili haberleri sayfalarından tek tek silmeye başlayan bu mecraların gelecekte Türk oyununa ve oyuncusuna karşı daha dikkatli yaklaşacaklarını umuyoruz.

Oyunun tekrar açılması için Steam ile görüşmelerimiz devam etmekte.

Mevcut Steam oyuncularımızın bundan etkilenmediğini de belirtelim.

Biz imkanlarımız ve kurallar el verdiğince bize geliştirme aşamasından beri destek olan oyuncularımıza hediyeler vermeye ve teşekkür etmeye devam edeceğiz.

Zula Ekibi

ITC | İlkteknoloji