Zula, Steam’den Kaldırıldı!

12 Temmuz 2017 - 707 Okunma
Zula, Steam’den Kaldırıldı!
Türk Yapımı Zula oyunu kuralları ihlal ettiği gerekçesiyle Steam'den kaldırıldı.

Zula’nın geliştiricileri tarafından yapılan oyuncuları destek kampanyasının sonu kötü oldu.

Steam üzerinde Zula’ya iyi yorum yapan oyunculara özel silahlar hediye ediliyordu. Bu durum özellikle reddit’te açılan bir başlıkta eleştirildi ve bunun olumlu yorum yazmaya teşvik eden bir rüşvet olduğu yazıldı.

Crytek de Warface oyunu için benzer bir yol izlemiş ve rüşvet dağıtmakla suçlanmıştı. (Sanırım bu tür kampanya bir bizim milletin aklına geliyor.)

Valve yöneticileri bu konu hakkında Geliştiricilerle önceden yapılan sözleşme gereği Steam’deki kullanıcılar hiçbir şekilde manipüle edilemez yanıtını verdi. Yani sözleşmeye göre Zula Valve’in sözleşmesini ihlal etmiş gibi görüntü.

Sonuç olarak şirket, sözleşmesini iptal ettiği Zula’yı Steam üzerinden kaldırdı.

Zula geliştiricileri ise bu konu hakkında şöyle bir açıklamada bulundular.

Güncel yeni açıklama (Temmuz 2017) :

Gelen uyarılar nedeniyle 22 Kasım 2016 tarihli olan Steam yorum destek etkinliğimiz kısa bir süre içerisinde müdahale edilip 2016 Aralık ayında iptal edilmiştir.

Bu kadar eski ve iptal edilmiş bir etkinliğin Zula ile ilgili gönderdiğimiz onlarca basın bülteninin hiçbirini yayınlamadığı halde bu konuyu sistemli ve organize bir şekilde oyunu kapattırmak isteği ve amacını da yazılarında belirterek haber yapmalarını son derece art niyetli buluyoruz.

Özellikle gelişmekte olan oyun sektörüne sahip ülkemiz gibi bölgelerde medya mecralarının, geliştiricilerin hataları ve eksiklerini zamanında ve yapıcı bir şekilde paylaşmalarını ve en azından aynı efor ve gayretle aynı geliştiricinin başarı ve pozitif haberlerini de paylaşmalarını, duyurmalarını temenni ediyoruz. Bu şekilde lokal geliştiricilerin de uluslararası devlere karşı sahip oldukları dezavantajlara rağmen var olmaları ve başarılı olmaları yolunda en azından zarar vermemiş olunacaktır.

Zula, Steam ve Kapatma Olayı

ITC | İlkteknoloji