Etkileyici Afiş veya ScreenShot Resimleri Yapmak

7 Şubat 2015 - 431 Okunma
Etkileyici Afiş veya ScreenShot Resimleri Yapmak
Bu Tip bir tekniğin farklısını geçen gün bir sitede görmüştüm ama bana daha karışık geldiği için bunu en basit şekilde nasıl yaparım diye düşündüm ve aklıma şimdi size anlatacağım şekli geldi. Birinci Adım İlk olarak Ekran Görüntüsü (ScreenShot) almak istediğimiz yeri açıyoruz ve Klavyedeki Prt Scr (Print Screen) tuşuna basıyoruz. Sonra Photoshop’a gelip Ctrl+N ye […]

Bu Tip bir tekniğin farklısını geçen gün bir sitede görmüştüm ama bana daha karışık geldiği için bunu en basit şekilde nasıl yaparım diye düşündüm ve aklıma şimdi size anlatacağım şekli geldi.

Birinci Adım

İlk olarak Ekran Görüntüsü (ScreenShot) almak istediğimiz yeri açıyoruz ve Klavyedeki Prt Scr (Print Screen) tuşuna basıyoruz. Sonra Photoshop’a gelip Ctrl+N ye basıyoruz yada File>New yapıp çıkan pencerede Ok’e tıklıyoruz. Ardından Ctrl+V ye basıyoruz. Bu işlemi yaptığımızda Ekran görüntüsünü almak istediğimiz ekran resme koyulmuş olmalı. Eğer sorun varsa Yukarıdaki işlemi tekrar deneyin. Şimdi resmi biraz döndürmek istiyoruz. Önce resmi biraz daha uzaktan görmemiz gerek yani resmi ufaltmamız. Sağdaki Navigator’den boyutu 50% yapıyoruz. Sonra Yukarıdaki menüden şu yolu izliyoruz Edit>Transform>Rotate bunu yaptığımızda resim aşağıdaki gibi görünecek.

etkileyici-afis-yapma-ps-01

İkinci Adım

Resmin köşesinden tutarak biraz döndürün ve sonrasında Enter’a basın. Ardından File>New’e tıklayıp width’i 530px height’ı 260px yapın ve Ok’e tıklayın. Şimdi demin döndürdüğümüz resme geçip klavyeden önce M’ye basın sonra Ctrl+A ya basın, ardından Ctrl+C’ye basın ve demin oluşturduğumuz 530x260px lik dosyaya geçin ve Ctrl+V’ye basın. Şimdi dosyanın buraya yapıştırılmış olması gerek. Muhtemelen Düzgün bir yerleşim olmayacak bu yüzden önce Klavyeden V’ye basın. Şimdi resme gelip basılı tutarak hangi bölümünün görünmesini istiyorsanız onu belirleyin.

etkileyici-afis-yapma-ps-02

Üçüncü Adım

Şimdi Sağdaki Layers’a tıklayıp Demin yapıştırdığımız resme bir kere tıklayın sonra sağ tık yapıp duplicate layer yapın ardından bu layer’ı yine duplicate layer yapın ve en üstteki layer’in önündeki göz işaretini kaldırıp ortadaki layer’a tıklayın. Böylece oynamalara yetecek kadar layer edindik. En alttaki her zaman aynı şekilde kalacak ona dokunmayacağız.

etkileyici-afis-yapma-ps-03

 

 

Dördüncü Adım

Ortadaki layer seçiliyken Filter>Blur>Gaussian Blur a girin. Ben Radius’u 1.0 px yaptım ve Ok dedim. Ardından Elliptical Tool’u seçerek resmin üzerinde vurgulamak istediğimiz yere aşağıdaki gibi bir yuvarlak çizelim.

etkileyici-afis-yapma-ps-04

etkileyici-afis-yapma-ps-05

 

Beşinci Adım

Resim Seçiliyken Select>Modift>Feather’a girin ve 10px yapıp Ok’e tıklayın. Şimdi klavyeden Delete tuşuna basın. Sonra resmin üstüne bir kere tıklayın ve seçim yokolacaktır. Şimdi yine layer’e girin. En üstteki Layer’in gözünü açın ve O layer’i seçin. Üstteki Layer seçiliyken Filter>Blur>Gaussian Blur a girin ve Bu kez geçen seferkinden daha büyük bir radius değeri verin. (Örneğin 2.0) Şimdi demin yaptığımız gibi Elliptical Tool ile bir yuvarlak çizin ama bu kez yuvarlak daha büyük olsun.

etkileyici-afis-yapma-ps-06

Son Adım

Deminki gibi resim Seçiliyken Select>Modift>Feather’a girin ama bu kez değeri biraz yükseltin (Örneğin 15px) ve Ok’e tıklayın. Yaptığımız işlem bitti, Şimdi bunu kaydedip kullanabiliriz.

etkileyici-afis-yapma-ps-end

ITC | İlkteknoloji