Php, MySql ve Apache Server Kurulumu

Eğer Php, Mysql ve Apache kurulumu yapmamışsanız, uğraşmadığınız iyi olmuş. İnternetteki diğer kaynaklarda uzun uzun ve tek tek Apache Server’ın Mysql’in ve PHP’nin kurulumu anlatılmış. Bu yol hem uzun, hem de sorun katsayısı oldukça yüksek, biz bu zorluğu iki-üç tıkla atlayıp kurulum yapabileceğimiz bir sistemle aşacağız.

Bu kurulumu çok kolay şekle indiren XAMPP’ı sizlere tavsiye ederim. Şu anda kendi tecrübelerime dayanarak Windows üzerinde sorunsuz çalışmakta olduğunu söyleyebilirim ve eminim ki diğer işletim sistemlerinde de düzgün olarak çalışacaktır.

XAMPP’ın sürümleri

XAMPP birden çok işletim sistemine kolayca kurulabiliyor, size uyan XAMPP’ı bulmak için aşağıdakilerden birini seçiniz;

XAMPP’ın Kurulumu

XAMPP’ın kurulumu oldukça basit yukarıda verdiğim linklerden size uyanını indiriyor ve dosyayı kuruyor yada extract ediyorsunuz. (Bir yere açıyorsunuz)

xampp_kurulum

Kurulum hakkında uzun uzun yazmıyorum. Çünkü oyun yüklemeyi biliyorsanız, bunu da kolayca yüklersiniz. Kurulum bittikten sonra XAMPP Control Panel a basınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir menü çıkacak.

xampp-control-panel-form

 

Benim yukarıda yaptığım gibi Svc‘yi işaretsiz bırakarak Apache ve Mysql‘i Start yanında Running görünüyorsa çalışıyor demektir. Explore‘a bastığımızda bir klasör açılacak. Bu dosya Localhost’umuzun olduğu ana dizin (Root) tur. Htdocs klasörüne attığımız dosyaları tarayıcımızdan http://localhost/ yolunu kullanarak görebiliriz.

xampp

XAMPP ile ilgili daha fazla bilgi için http://www.apachefriends.org/en/xampp.html a gidebilirsiniz.

Eğer Apache Server’ın çalışmasıyla ilgili bir Problemimiz oluşmuşsa Windows 7 de LocalHost’ta Apache Server Nasıl çalışır? isimli konuya göz atabilirsiniz.

Tamam Server işini hallettikte Peki neyle yazacağız kodlarımızı?

Bunun için kullanacağımız dolu program var ama en ucuzu ve şu anda elimizde olanı Not defteri olmalı. Bunun dışında kullanabileceğiniz editörleri aşağıda görebilirsiniz;

  • Notepad
  • Notepad++
  • PHP IDE
  • Netbeans
  • Adobe Dreamweaver
  • Microsoft Expression Web
  • CoffeeCup HTML Editor
  • Rapid PHP Editör

DAHA FAZLA İÇERİK

Su ve Ses Deneyi Su ve Ses Deneyi

7 Ocak 2015, Çarşamba

Php ile Gerçek IP adresini Alma Php ile Gerçek IP adresini Alma

10 Ağustos 2015, Pazartesi

Meta Tag Nedir? Nasıl Kullanılır? Meta Tag Nedir? Nasıl Kullanılır?

15 Aralık 2014, Pazartesi

SİZDE YORUM YAPIN