C# (Sharp) Nedir?

7 Aralık 2015 - 735 Okunma
C# (Sharp) Nedir?
İlk önce C#’ın kitabi bilgisiyle başlayalım. C# Programlama Dili (si şarp şeklinde okunur), Microsoft’un geliştirmiş olduğu yeni nesil bir programlama dilidir. Yine Microsoft tarafından geliştirilmiş .NET Teknolojisi için geliştirilmiş dillerden biridir. Nesne Yönelimli bir dildir. Öğrenmesi diğer dillere göre oldukça kolaydır. C# Microsoft tarafından geliştirilmiş olsa da ECMA ve ISO standartları altına alınmıştır. C# ismini […]

İlk önce C#’ın kitabi bilgisiyle başlayalım. C# Programlama Dili (si şarp şeklinde okunur), Microsoft’un geliştirmiş olduğu yeni nesil bir programlama dilidir. Yine Microsoft tarafından geliştirilmiş .NET Teknolojisi için geliştirilmiş dillerden biridir. Nesne Yönelimli bir dildir. Öğrenmesi diğer dillere göre oldukça kolaydır.

C# Microsoft tarafından geliştirilmiş olsa da ECMA ve ISO standartları altına alınmıştır.

C# ismini nasıl almıştır?

C programlama dilinde bir tamsayı değişkeni 1 attırmak için ++ soneki kullanılır. C++ dili adını, C diliyle Nesneye Yönelimli Programlama yapabilmek için eklentiler (C With Classes) almıştır. Benzer şekilde C++ diline yeni eklentiler yapılarak ((C++)++) bir adım daha ileriye götürülmüş ve tamamen nesneye yönelik tasarlanmış C# dilinin isimlendirilmesinde, + karakterlerinin birbirlerine yakınlaşmış hali ve bir melodi anahtarı olan C# Major kullanılmıştır.
C# dili birçok alanda JAVA’yı kendisine örnek alır ve C# da JAVA gibi C ve C++ kod söz dizimine benzer bir kod yapısındadır. .NET kütüphanelerini kullanmak amacıyla yazılan programların çalıştığı bilgisayarlarda uyumlu bir kütüphanenin ve yorumlayıcının bulunması gereklidir.

Bu Microsoft’un .Net Framework’u olabileceği gibi ECMA standartlarına uygun herhangi bir kütüphane ve yorumlayıcı da olabilir. Yaygın diğer kütüphanelere örnek olarak Portable.Net ve Mono verilebilir.

Özellikle nesne yönelimli programlama kavramının gelişmesine katkıda bulunan en aktif programlama dillerinden biridir .NET platformunun anadili olduğu bazı kesimler tarafından kabul görse de bazıları bunun doğru olmadığını savunur.

C# ile masaüstünüzde istediğiniz bütün programları yazabilirsiniz.

C#, .NET orta seviyeli programlama dillerindendir. C# ile genellikle Takip programları , kendi kişisel ihtiyaçlarımızı karşılayan projeler veya şirketlerin ihtiyaçlarını karşılayan büyük ve profesyonel projeler geliştirilebilir.

Buradaki orta ifadesi dilin gücünü değil makine dili ile günlük konuşma diline olan mesafesini göstermektedir. Örneğin; Visual Basic .NET (VB.NET) yüksek seviyeli bir dildir dersek bu, dilin insanların günlük yaşantılarında konuşma biçimine yakın şekilde yazıldığını ifade etmektedir.

Dolayısıyla VB.NET, C#.NET’ten daha güçlü bir dildir diyemeyiz. Programın çalışması istenen bilgisayarlarda framework kurulu olması gerekmektedir.

C# ‘ı kullanmak çokta zor değildir. Visual Studio içerisinde C# projesi oluşturup istediğiniz nesneyi forma sürükleyip bırakıp çift tıklayarak kodlarınızı yazmaya hemen başlayabilirsiniz. Visual Studio, C# ile uygulama geliştirmeyi oldukça kolay hale getirir.

Programlama dillerinin mantığını belli oranda öğrendiğiniz taktirde benzer bütün dillerde kod yazabilirsiniz.

Konumuz C# olduğu için ona geri dönelim. C#’ın temel komutlarını öğrendikten sonra C# kullanmak oldukça kolaydır. Kendinizi programcı olarak geliştirmek içinde yapmanız gereken küçük çaplı da olsa sürekli olarak uygulama yazmaktır.

C# günümüzdeki en popüler masaüstü programlama dilidir. Bir programlama dili öğrenmeyi düşünüyor ve karar veremiyorsanız, bence C#’ı seçin.

ITC | İlkteknoloji