XNA – Nedir, Ne Değildir ??

XNA, son zamanlarda daha da patlama yapmaya başlayan birşey… Elbette gözümüzden kaçmadı ve ilgimizi çekti :)

XNA, Microsoft un oyun yapımını kolaylaştırmak için yaptığı bir Framework. Peki ne işe yarar ? DirectX ile çalışır ( çoğu kişi bunu duymuştur herhalde ) ve Visual Studio adlı programın içine bir dosya tipi olarak girer. Bunun sonucunda bazı şeyleri azaltarak, aynı anda kullanıcılara belirli bir esneklik de tanıyarak oyun kodlamayı kolaylaştırır.

Şimdi duymamış olanlar için DirectX den bahsedelim, biliyorsanız bu paragrafı atlayabilirsiniz. DirectX, genellikle oyunları yüklerken gördüğümüz birşeydir. DirectX bir API dir. Bu sayede bazı programlama dillerine grafik kabiliyeti verir. Mesela C, C++ ve C# dilleri, kısacası C tabanlı diller grafik yaratımından yoksundurlar. Genellikle DOS olarak çalıştırılırlar. Fakat incelerseniz, çoğu yeni ve eski oyun bu dillerle yapılmıştır. İşte grafik kabiliyetinin gerektiği yerde, DirectX işin içine girer ve bu olanağı sağlar. Elbette DirectX kolay birşey değil hatta çok çok zor birşeydir. Çünkü hem Matematiksel bilgi, hem de kod bilgisi gerektirmektedir. Fakat DirectX in şöyle bir kötü yanı vardır. Sadece Windows işletim sisteminde çalışmakta, diğer dilleri desteklememektedir. Fakat oyun sektörünün %80 i de, zaten sadece Windows u düşünmektedir.

XNA ise, bu işi biraz daha kolaylaştırabilecek birşeydir. Mesela DirectX de bir pencere açmak için, Win32, yani Windows kodlaması gerekmektedir. XNA ise, bunu yeni dosya yaratıldığında otomatikman yapar. Sizi uğraştırmaz. Fakat bunların yanında, çok fazla geliştirilebilir. Ayrıca XNA den yararlanmak için Visual Studio, ya da Visual C# ( Bedava olduğunu duymuştum ) gerekmektedir. Bu programlar ise onların derleyicileri ve onları kodlamaya olanak sağlayan programlardır.

Son zamanlarda bu Framework oldukça patlama yaptı. Çünkü hem biraz daha basitleştirilmiş, hem de bir fonksiyon için zibilyon tane satır yazmaktan programlamacıları kurtarmıştır. Aklımda ise, XNA yı öğretmeye yarayacak yazılar yazmak var.

DAHA FAZLA İÇERİK

Galaxy Note 5 Özellikleri Galaxy Note 5 Özellikleri

14 Nisan 2015, Salı

30+ Bedava Photoshop Actions 30+ Bedava Photoshop Actions

14 Aralık 2014, Pazar

SİZDE YORUM YAPIN

Playstation 4’te Kırıldı

Playstation 4’te Kırıldı 18 Mayıs 2015, Pazartesi

Photoshop Action: Double Sketch Effect

Photoshop Action: Double Sketch Effect 13 Aralık 2014, Cumartesi

Stop Motion Tekniği Nedir ?

Stop Motion Tekniği Nedir ? 5 Ocak 2015, Pazartesi

30+ Bedava Photoshop Actions

30+ Bedava Photoshop Actions 14 Aralık 2014, Pazar