3G (3. Nesil GSM Hizmetleri) Nedir? Lisans Farkları Nelerdir?

3 Ocak 2015 - 1486 Okunma
3G (3. Nesil GSM Hizmetleri) Nedir? Lisans Farkları Nelerdir?
3G, 3. Nesil GSM hizmetlerine verilen isimdir. Daha önceki türevleri gibi hücresel bir ağ sistemini kullanır. 3G teknolojilerine örnek olarak Universal Mobile Telecommunications System (yani Evrensel Mobil İletişim Sistemi) anlamına gelen UMTS verilebilir. Bunun yanında Kuzey Amerika’da kullanılan CDMA2000 ve Japonya’da Freedom of Mobile Multimedia Access (Mobil Çoklu Ortam Erişimine Özgürlük) anlamına gelen FOMA standardları […]

3G, 3. Nesil GSM hizmetlerine verilen isimdir. Daha önceki türevleri gibi hücresel bir ağ sistemini kullanır.

3G teknolojilerine örnek olarak Universal Mobile Telecommunications System (yani Evrensel Mobil İletişim Sistemi) anlamına gelen UMTS verilebilir. Bunun yanında Kuzey Amerika’da kullanılan CDMA2000 ve Japonya’da Freedom of Mobile Multimedia Access (Mobil Çoklu Ortam Erişimine Özgürlük) anlamına gelen FOMA standardları da bir 3G teknolojisidir.

UMTS klasik frekans veya zaman çoklu iletişim (multiple access) tekniklerinden prensip olarak cok farklı olan kod çoklu iletişim CDMA (Code Division Multiple Access) teknolojisini kullanır. Bir çeşit dağınık frekans (spread spectrum) tekniği olan bu teknolojide kullanıcılar 5MHz genişligindeki aynı banttan haberleşirler. Her vericinin sinyali özgün bir yonga koduyla çarpılarak (bu kodun hızı 3.84Mchips/s) 5MHz genişliğindeki spektruma yayılır. Alıcı da bu spektruma yayılmış sinyali aynı yonga koduyla çarparak veriyi elde eder.

3G’nin 2G’ye göre getirmiş olduğu en büyük yenilik taban olarak alınan verinin ses değil sayısal veri olmasıdır. Buna ek olarak, 3G sisteminde cihazlar bant genişliğini sadece veri alışverişi sırasında işgal ederler. İlk örnekleri Japonya’da 1998 yılında kullanıma açılan bu teknoloji, 2003’ten itibaren Avrupa’ya da gelmiştir.

3G’nin Avantajları

 • Mesajlaşma, internet erişimi ve yüksek hızda çoklu ortam haberleşme desteği
 • Gelişmiş hizmet kalitesi
 • Gelişmiş pil ömrü
 • Konumlandırma hizmetlerinin sağlanması
 • İşletim ve bakım kolaylığı
 • Mevcut şebekelerle birlikte çalışabilirlik, 2G’ye dolaşım sağlayabilme
 • Mevcut şebekelere geriye doğru uyum sağlayabilme, düşük kurulum maliyeti
 • Gelişmiş güvenlik yöntemleri sayesinde mobil ticarete ortam sağlayabilme
 • Medya haberciliği açısında çekilen video görüntülerinin en hızlı bir şekilde haber merkezine yetiştirilmesi
 • 4 saatte indirilebilen 700 MB’lık Divx filmin 1 saatte indirilebilmesi (2 mbps hız)
 • Görüntülü konuşmanın sağlanması
 • Mobil TV izleyebilme

3G ile ilgili Geliştirmeler

İlk tasarımlarda işlemci hızı gerekliliğini düşük tutmak adına kullanılan basit algoritmalar yüzünden hız düşük kalmakta ve daha da kötüsü gidilen hıza göre değişebilmektedir. Bu soruna çözüm olması açısından HSDPA (İngilizce High Speed Downlink Packet Access, yani Yüksek Hızlı Veri Pakedi İndirme İmkanı) ve HSUPA (İngilizce High Speed Uplink Packet Access, yani Yüksek Hızlı Veri Pakedi Yükleme İmkanı) teknolojileri yaratılmıştır. Bu teknolojiler sayesinde ortalama transfer hızı gidilen hızdan bağımsız olarak indirme ve yüklemede saniyede 1 mbit civarlarında olmaktadır. Aynı ilk nesil 3G’de olduğu gibi, HSDPA da ilk Japonya’da kullanıma açılmıştır.

Türkiye’de 3G Piyasası

Türkiye’de yapılan ihalede Turkcell A tipi lisansı, Vodafone B tipi lisansı, Avea ise C tipi lisansı aldı. Bunları göz önüne alarak konuştuğumuz taktirde A tipi lisans 45Mhz, B tipi lisans 35Mhz ve C tipi lisans 30Mhz frekansta iletişime olanak tanıyor.
Frekanslar arasındaki en büyük fark, bir baz istasyonundan eş zamanlı olarak 3G hizmetlerinden yararlanabilecek abone sayısı. 45Mhz iletişim frekansına sahip operatör, aynı anda daha çok kullanıcıya eş kaliteli hizmeti verebilecek. B ve C lisanslarına sahip operatörler, daha az aboneye aynı kalitedeki hizmeti sağlayabilecekler. A tipi lisans 6 şeritli bir veri otobanına benzetilecek olursa, B tipi lisans 4, C tipi lisans ise 2 şeritli bir otoban olarak düşünülebilir.

Eski bir yazının yeniden derlenmiş halidir.

ITC | İlkteknoloji