Araştırmacılar Ultrason ile Havada Şekiller oluşturmayı başardı

13 Aralık 2014 - 390 Okunma
Araştırmacılar Ultrason ile Havada Şekiller oluşturmayı başardı
Bristol Üniversite’sindeki araştırmacılar Ultrason kullanarak Havada şekiller oluşturmayı başardı. Daha da önemlisi havadaki objenin köşelerini objeye değdiğimizde hissedebiliyoruz. Örneğin bir Motor Bloğunun yada bir göğüs kafesinin hologramını oluşturarak bunu öğrencilerinize gösterebilirsiniz. Ellerini bu hologram’a değdirdiklerinde titreşen havayla oluşan şekillerin köşelerini hissedebilirler. Şu an için kompleks objelerin modellenmesinin zor olduğu bu sistem, yine de gelecek vaadediyor. […]

Bristol Üniversite’sindeki araştırmacılar Ultrason kullanarak Havada şekiller oluşturmayı başardı. Daha da önemlisi havadaki objenin köşelerini objeye değdiğimizde hissedebiliyoruz.

Örneğin bir Motor Bloğunun yada bir göğüs kafesinin hologramını oluşturarak bunu öğrencilerinize gösterebilirsiniz. Ellerini bu hologram’a değdirdiklerinde titreşen havayla oluşan şekillerin köşelerini hissedebilirler.

Şu an için kompleks objelerin modellenmesinin zor olduğu bu sistem, yine de gelecek vaadediyor.

Özellikle sağlık alanında çok işe yarayabilecek bu teknolojiyle CT taraması yapılan bir hastada varolan Tümör gibi bir hastalığı dokunsal geribildirim sağlayarak cerrahların daha kolay teşhis etmesini sağlayabilir.

Bunun dışında Arabalardaki panelleri bu teknolojiyle donatıp kullanışlı ve hologram teknolojiyi ön paneller üretilebilir.

ITC | İlkteknoloji

Kaynak: techcrunch.com