İnternette 5G Hızı Denemelerine Başlandı

4G teknolojisine ülkemiz daha geçememişken Nokia ve Samsung gibi Dünya devi üreticiler, 5G bağlantı hızı denemelerine yurtdışında başladılar.

4G daha dünyanın büyük bir kısmında yaygın değilken, böyle bir deneme herkese ilginç gelmekte.

Samsung 5G denemelerinden önce 7.5 gigabits indirme hızına ulaştığını duyurmuştu. İngiltere’de bulunan University of Surrey nin 5G üzerinde yaptığı denemelerde olağanüstü hızlara ulaşıldığı duyuruldu.

Alınan haberlere göre Surrey’de yaklaşık saniyede 1 Terabitlik bir hız oluşmuş. Şimdi size bu hızın fazlalığını anlatalım;

1 terabit‘in 1000 Gigabit‘e eşit olduğunu 1 Gigabit‘in 1000 Megabit‘e (Mbps) eşit olduğunu biliyoruz. Bizim ülkemizdeki normal internet’in 25mbps olduğunu da biliyoruz. Şimdi buradan basit bir matematikle  aradaki farkın ne kadar fazla olduğunu anlayabilirsiniz.

Şimdi bunu basitçe bir kere daha anlatalım. 7.5 gigabit ile HD bir film saniyeler içinde bilgisayarınıza iner. 1 Terabit‘teyse o film gibi 130-140 tanesini saniyeler içinde indirebilirsiniz.

Bu denemeleri ve araştırmayı yapan kişi ve kuruluşlar 5G hizmetinin en geç 2020 yılında dünyanın bir çok ülkesinde aktif olabileceğini söylüyor. Biz daha 4G‘yi beklerken 5G‘nin 2020‘de çıkacak olması bizim için pek bir anlam ifade etmese de teknolojinin Dünyada ne kadar hızla ilerlediğini görmemizi sağlıyor.

DAHA FAZLA İÇERİK

HTML’de Tablolar HTML’de Tablolar

1 Ocak 2015, Perşembe

Php ile Gerçek IP adresini Alma Php ile Gerçek IP adresini Alma

10 Ağustos 2015, Pazartesi

SİZDE YORUM YAPIN

Php ile Gerçek IP adresini Alma

Php ile Gerçek IP adresini Alma 10 Ağustos 2015, Pazartesi

PHP Fonksiyonları: Unset() Kullanımı

PHP Fonksiyonları: Unset() Kullanımı 20 Mayıs 2015, Çarşamba