Şarj sorunu bu teknolojiyle ortadan kalkabilir

Elektronik cihazlarda bataryalarda daha çok Lityum-İon teknolojisinin kullanılmasından dolayı daha ileri gidilemiyor. Akıllı telefonlardan, akıllı otomobillere kadar kendine yer bulan Li-ion tasarımlar başarılı performanslar sunsa da çabuk tükenen yapıları nedeniyle tam bir çözüm sağlayamıyorlar.

Yeni batarya teknolojileri üzerine çalışmalar yapılan Fuji Pigment, yeni Aluminum-Air bataryalar ile iki haftalık batarya süresine kavuşabileceğimizi söylüyor.

Al-air bataryaların tekrar şarj edilebilirliği birincil hücresel yapıları nedeniyle geleneksel anlamda mümkün olmuyor. Oksijen ile temasa geçen alüminyum anot tükeniyor, sıvılaştırılan alüminyum formlarsa yan ürün olarak ortaya çıkıyor. Materyal tekrar dönüştürülebiliyor ve yeni alüminyum anotlar yaratılabiliyor. Periyodik olarak yenilemesi gereken bu anotlar yeni çalışmaya göre çok daha uzun süreli yola devam edebileceği düşünülüyor.

Önümüzdeki 2 ile 5 yıl içinde yaygınlaşması beklenen Al-air teknolojisi birden fazla marka tarafından hayata geçirilebilir. Yıllardır askeri amaçlar ile kullanılan bu teknolojinin genel kullanıma açılması ise akıllı cihazlar için büyük bir devrim niteliği taşıyacak. Fuji Pigment, sadece su ile yenilenebilen sistemiyle dikkat çeken batarya çözümünün tanıtım sürecini yakında başlatacağını da duyurdu.

kaynak techinside.com

DAHA FAZLA İÇERİK

SİZDE YORUM YAPIN

Samsung Galaxy S6 Edge Plus İnceleme

Samsung Galaxy S6 Edge Plus İnceleme 15 Ağustos 2015, Cumartesi

Samsung Gear S2 Fiyatı ve Özellikleri

Samsung Gear S2 Fiyatı ve Özellikleri 28 Kasım 2015, Cumartesi