Türkiyeye 4G Teknolojisi Ne Zaman Gelecek ?

21 Şubat 2015 - 12 Okunma
Türkiyeye 4G Teknolojisi Ne Zaman Gelecek ?
4G konusu bu aralar Türkiye’deki Teknoloji severler arasındaki en merak edilen konulardan biri ve tabi ki Türkiye’ye bu teknolojinin ne zaman geleceği de başka bir merak konusu. Başta ABD ve bazı gelişmiş ülkeler bu teknolojiye uzun zamandır sahip ama Türkiye’ye bu teknoloji daha yeni gelme aşamasında. 4G Nedir? Telekomünikasyon’da 4G, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisine […]

4G konusu bu aralar Türkiye’deki Teknoloji severler arasındaki en merak edilen konulardan biri ve tabi ki Türkiye’ye bu teknolojinin ne zaman geleceği de başka bir merak konusu. Başta ABD ve bazı gelişmiş ülkeler bu teknolojiye uzun zamandır sahip ama Türkiye’ye bu teknoloji daha yeni gelme aşamasında.

4G Nedir?

4g kullanimi

Telekomünikasyon’da 4G, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisine verilen addır. 3G ve 2G standartlarının devamı niteliğindedir. Diğer telekomünikasyon standartları gibi Hücresel bir ağ sistemi kullanması ve 3G’deki kapsama sorunu başta olmak üzere bir çok bağlantı sorununu çözeceği beklenmektedir.

4G Bağlantı Hızı Nedir?

Bağlantı hızı, cep telefonlarında 100 Mbps , Wi-Fi ağlarda 1Gbps‘dir. Aynı zamanda Wimax band genişliği ile aynı boydadır.

4g-baglanti-hizi

4G ismi iletişimler sisteminde 4. Nesil‘e ait olduğu için verilmiştir. Bir 4G sistemi, daha önceki nesillerden daha yüksek veri hızları temeline dayanan herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, ses, veriler ve akan çoklu kitle iletişimin kullanıcılara hizmet verebileceği, uçtan uca IP çözümü sağlar.

4G Türkiyeye Ne Zaman Gelecek ?

Geçenlerde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Lütfi Elvan bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamasında;

2015’in sonlarına doğru bu teknolojiye geçiş yapılacak

ifadeleri yer aldı. Böylece 4G Türkiyeye Ne Zaman Gelecek soruları nihayet yanıt bulmuş oldu. Şu an için 2015’in son çeyreğinde 4G’nin ülkemizde kullanıma gireceğini varsayıyoruz.

4G, 3G’ye göre 10 kat daha hızlı olacağı söyleniyor. Ayrıca kırsal kesimlerde de bir düzenleme olacağını söyleyen Lütfi Elvan, kırsal kesimlerde yaşayan ve Kablosuz internet kullanmak isteyen vatandaşlarımız için de bir müjde verdi. Fiyat ve 4G hızıyla birlikte cep telefonu operatörlerinin de bu sektöre girebileceğini ve güzel bir rekabet ortamı oluşacağını böylece fiyatların daha da düşeceği söylendi.

3G ile 4G Teknolojisinin Farkları Nedir?

3G ile 4G arasındaki en büyük fark tabi ki hız farkı olacaktır. Örneğin 3G ile maksimum hızda 800mb bir filmi 7 dakikada indirirken, aynı büyüklükteki bir filmi 4G ile 5 saniyede indirebileceğiz.

3gden-4g-ye-gecis-farklari

4G kimin için geliyor diye soruyorsanız, tabi ki hepimiz için geliyor ama bu hızlar Oyun oynayan arkadaşlara ve Net üzerinden Film izleyen, dosya indiren kişilere daha iyi gelecektir.

4G’ye geçişteki tek sorunlu nokta 4G’nin 3G den de fazla pil tükeceğidir. Sonuçta daha hızlı bir internet için daha çok pil tüketimi olması muhtemeldir. Şimdilik anlatılacaklar bu kadar, şimdi bekleme ve 4G geldiğinde test etme zamanıdır. Sağlıcakla Kalın.

ITC | İlkteknoloji