500 Internal Server Error Hatası ve Çözümü

Bu hata birçok web tasarımcısının sorunlarından biridir. Çözümü basittir ama hangisinin sizin sorununuz olduğunu bulmak biraz zor olabilir.

500 Internal Server Error

Burada 500 İç Sunucu Hatası yazmaktadır. Bu hataya sebep olan 5-6 durum vardır. Sizler için bunları ve çözümlerini sıraladık.

Bu hatanın bir çok nedeni olabilir. Bizim bildiğimiz 5-6 sebebi ve bunların çözümlerini görelim;

Sitenizdeki dosyaların CHMOD ayarları

Sitenizdeki dosyaların CHMOD ayarları yanlış veya güvenli değilse bu hatayı alıyor olabilirsiniz. CHMOD ayarının güvenli olması gereken bir dosya veya klasör için 777 olması hataya sebep olur. FTP’ye bağlanıp, dosya ve klasörlerin CHMOD izinlerini kontrol edin. Klasörlerin 755, dosyaların ise 644 olması gereklidir. (Resim eklediğiniz klasörlerin bazıları hariç olabilir.)

Sitenizde yer alan .Htaccess dosyası

Sitenizde yer alan .htaccess dosyası Apache Server ile çakışıyor ve çalışmıyor olabilir. Bu durumda sitenizdeki .htaccess dosyasının bir kopyasını alın ve ardından .htaccess dosyanızı silerek sitenize girmeye çalışın. Sorun düzelmiş olabilir. Eğer sorun buysa .htaccess dosyanızı yeniden oluşturarak sitenize yeniden atınız. Bazı durumlarda .htaccess dosyasının UTF-8 kodlamasıyla saklanması sorun yaratabiliyor. Onun yerine UTF-8 without BOM olarak saklamanız sorunu çözüyor.

Sitenizde dışarıdan veri çeken bir kod var mı?

Botlar veya modüller diye tabir ettiğimiz türde bir kod (Hava Durumu, Döviz modülü gibi) sitenizin anasayfasında varsa 500 hatasını bu yüzden alıyor olabilirsiniz. Eğer bu hata sadece belli bir sayfada (Kodların bulunduğu sayfa) bulunuyorsa, muhtemelen hatanız bu nedenlidir. Kodu sitenizden çıkarıp yeniden ilgili sayfaya girmeye çalışın. Girebiliyorsanız, hata kodlar yüzünden oluşmuştur.

Kullandığınız CMS veya Script’te kod hatası

Kodlarınıza göz gezdirin, kendi kodlarınızı kullanıyorsanız böyle hatalar olabilir. Bunun dışında CMS dediğimiz tanınmış sistemleri kullanıyorsanız, tema yazar, arayüz oluştururken bu tür hatalara neden olunmuş olabilir. Özellikle bilinmeden yazılan sonsuz döngü gibi sorunlar, Server’ın hatalar vermesine sebep olur.

Kullandığınız Script’ler site kaynaklarınızı tüketiyor mu?

Sonsuz döngüler, normalde fazla yapılan SQL sorguları, Toplu Posta gönderimleri, aşırı sayılarda Listeleme vb. gibi nedenler Server’ın kaynaklarını bitiriyor olabilir. Bu tür durumlarda Server’ın yapabileceğinden çok iş sistemin üzerine bindirildiğinde Server 500 internal Server Error hatasıyla size karşılık verir. Bu gibi bir kaynak aşımı varsa, bunu kontrol ederek, sorunu çözmelisiniz.

Benim Sorunum bunlardan biri değil

Eğer yukarıdaki hiçbir durum sizin sorununuza çözüm değilse son çare olarak duruma göre Sunucu yöneticinizle / Host Aldığınız Firmayla irtibata geçin ve ona durumu ve sizin yaptıklarınızı anlatın (yani yazın) O size gerekli çözümü sunacaktır.

Yukarıdaki çözümler sizin işinize yaramıyorsa sorun Server’ın kendi kaynaklı bir büyük sorun olabilir. Yani sizin yaptıklarınızdan bir sorun oluşmamış demektir. Bir sonraki yazıya kadar Sağlıcakla Kalın.

DAHA FAZLA İÇERİK

Samsung Galaxy S6 Edge Plus İnceleme Samsung Galaxy S6 Edge Plus İnceleme

15 Ağustos 2015, Cumartesi

HTML’de Tablolar HTML’de Tablolar

1 Ocak 2015, Perşembe

SİZDE YORUM YAPIN

HTML 5 contentEditable Kullanımı

HTML 5 contentEditable Kullanımı 23 Aralık 2015, Çarşamba

HTML’de Form Etiketleri

HTML’de Form Etiketleri 2 Mart 2015, Pazartesi

HTML5 Canvas Kullanımı

HTML5 Canvas Kullanımı 31 Ocak 2015, Cumartesi

HTML5 Yeni Input Tipleri

HTML5 Yeni Input Tipleri 17 Ocak 2015, Cumartesi

HTML’de Frameset’de Link Verme

HTML’de Frameset’de Link Verme 24 Aralık 2015, Perşembe

HTML’de Span Kullanımı

HTML’de Span Kullanımı 15 Ocak 2015, Perşembe

Tüm HTML Kodları

Tüm HTML Kodları 9 Ocak 2015, Cuma

HTML’de Div Kullanımı

HTML’de Div Kullanımı 8 Ocak 2015, Perşembe