500 Internal Server Error Hatası ve Çözümü

7 Aralık 2015 - 1541 Okunma
500 Internal Server Error Hatası ve Çözümü
Bu hata birçok web tasarımcısının sorunlarından biridir. Çözümü basittir ama hangisinin sizin sorununuz olduğunu bulmak biraz zor olabilir. 500 Internal Server Error Burada 500 İç Sunucu Hatası yazmaktadır. Bu hataya sebep olan 5-6 durum vardır. Sizler için bunları ve çözümlerini sıraladık. Bu hatanın bir çok nedeni olabilir. Bizim bildiğimiz 5-6 sebebi ve bunların çözümlerini görelim; […]

Bu hata birçok web tasarımcısının sorunlarından biridir. Çözümü basittir ama hangisinin sizin sorununuz olduğunu bulmak biraz zor olabilir.

500 Internal Server Error

Burada 500 İç Sunucu Hatası yazmaktadır. Bu hataya sebep olan 5-6 durum vardır. Sizler için bunları ve çözümlerini sıraladık.

Bu hatanın bir çok nedeni olabilir. Bizim bildiğimiz 5-6 sebebi ve bunların çözümlerini görelim;

Sitenizdeki dosyaların CHMOD ayarları

Sitenizdeki dosyaların CHMOD ayarları yanlış veya güvenli değilse bu hatayı alıyor olabilirsiniz. CHMOD ayarının güvenli olması gereken bir dosya veya klasör için 777 olması hataya sebep olur. FTP’ye bağlanıp, dosya ve klasörlerin CHMOD izinlerini kontrol edin. Klasörlerin 755, dosyaların ise 644 olması gereklidir. (Resim eklediğiniz klasörlerin bazıları hariç olabilir.)

Sitenizde yer alan .Htaccess dosyası

Sitenizde yer alan .htaccess dosyası Apache Server ile çakışıyor ve çalışmıyor olabilir. Bu durumda sitenizdeki .htaccess dosyasının bir kopyasını alın ve ardından .htaccess dosyanızı silerek sitenize girmeye çalışın. Sorun düzelmiş olabilir. Eğer sorun buysa .htaccess dosyanızı yeniden oluşturarak sitenize yeniden atınız. Bazı durumlarda .htaccess dosyasının UTF-8 kodlamasıyla saklanması sorun yaratabiliyor. Onun yerine UTF-8 without BOM olarak saklamanız sorunu çözüyor.

Sitenizde dışarıdan veri çeken bir kod var mı?

Botlar veya modüller diye tabir ettiğimiz türde bir kod (Hava Durumu, Döviz modülü gibi) sitenizin anasayfasında varsa 500 hatasını bu yüzden alıyor olabilirsiniz. Eğer bu hata sadece belli bir sayfada (Kodların bulunduğu sayfa) bulunuyorsa, muhtemelen hatanız bu nedenlidir. Kodu sitenizden çıkarıp yeniden ilgili sayfaya girmeye çalışın. Girebiliyorsanız, hata kodlar yüzünden oluşmuştur.

Kullandığınız CMS veya Script’te kod hatası

Kodlarınıza göz gezdirin, kendi kodlarınızı kullanıyorsanız böyle hatalar olabilir. Bunun dışında CMS dediğimiz tanınmış sistemleri kullanıyorsanız, tema yazar, arayüz oluştururken bu tür hatalara neden olunmuş olabilir. Özellikle bilinmeden yazılan sonsuz döngü gibi sorunlar, Server’ın hatalar vermesine sebep olur.

Kullandığınız Script’ler site kaynaklarınızı tüketiyor mu?

Sonsuz döngüler, normalde fazla yapılan SQL sorguları, Toplu Posta gönderimleri, aşırı sayılarda Listeleme vb. gibi nedenler Server’ın kaynaklarını bitiriyor olabilir. Bu tür durumlarda Server’ın yapabileceğinden çok iş sistemin üzerine bindirildiğinde Server 500 internal Server Error hatasıyla size karşılık verir. Bu gibi bir kaynak aşımı varsa, bunu kontrol ederek, sorunu çözmelisiniz.

Benim Sorunum bunlardan biri değil

Eğer yukarıdaki hiçbir durum sizin sorununuza çözüm değilse son çare olarak duruma göre Sunucu yöneticinizle / Host Aldığınız Firmayla irtibata geçin ve ona durumu ve sizin yaptıklarınızı anlatın (yani yazın) O size gerekli çözümü sunacaktır.

Yukarıdaki çözümler sizin işinize yaramıyorsa sorun Server’ın kendi kaynaklı bir büyük sorun olabilir. Yani sizin yaptıklarınızdan bir sorun oluşmamış demektir. Bir sonraki yazıya kadar Sağlıcakla Kalın.

ITC | İlkteknoloji