Adobe Dreamweaver ile Websitemize FTP’den Bağlanmak

8 Şubat 2015 - 19 Okunma
Adobe Dreamweaver ile Websitemize FTP’den Bağlanmak
Bir Websitesi yapmak istiyorsunuz ama hem localserver’da deneyip, hemde nete atıp sitenin bir hatası var mı diye bakmak canınızı mı sıkıyor. Dreamweaver’ın bir özelliği yardımıyla Websitemizi doğrudan FTP üzerinden kontrol edebiliyoruz. Böylece deneme ortamımız, Hosting’imizin kendisi oluyor. Bir WordPress teması oluştururken veya özgün bir site tasarımı yaparken daha hızlı olmak için oluşturulmuş bu özellik yardımıyla […]

Bir Websitesi yapmak istiyorsunuz ama hem localserver’da deneyip, hemde nete atıp sitenin bir hatası var mı diye bakmak canınızı mı sıkıyor. Dreamweaver’ın bir özelliği yardımıyla Websitemizi doğrudan FTP üzerinden kontrol edebiliyoruz. Böylece deneme ortamımız, Hosting’imizin kendisi oluyor.

Bir WordPress teması oluştururken veya özgün bir site tasarımı yaparken daha hızlı olmak için oluşturulmuş bu özellik yardımıyla FTP’mize Dreamweaver içinden bağlanıyor ve istediğimiz dosyayı açıp Dreamweaver’ın rahat ortamında deniyoruz. Bunun için yapılması gerekenleri aşağıda madde madde belirttim.

FTP’ye Bağlanmanın Yolu

  1. Site > Siteleri Yönet’i (Manage Sites) seçin.
  2. Yeni’yi (New) tıklatın ve FTP ve RDS Sunucusu’nu (FTP & RDS Server) seçin.
  3. Ad (Name) kutusuna sunucu bağlantısı için bir ad girin. Bu ad, Dosyalar panelinin üstündeki açılır menüde görünecektir.
  4. Erişim Türü (Access Type) menüsünden FTP’yi seçin.
  5. Web sitenizin dosyalarını yüklediğiniz FTP anasisteminin (FTP Host) anasistem adını girin. (FTP anasisteminiz ftp.siteadi.com gibi birşey olması gerekir.)
  6. Herkes tarafından görülebilir olan belgeleri depoladığınız uzak sitedeki anasistem dizinini (Host Directory) girin. (Eğer bir sorun yoksa buraya / işaretini koymanız yeterli olacaktır. Bu şekilde çalışacaktır.)
  7. FTP sunucusuna bağlanmak için kullandığınız oturum açma adını (Login) ve parolasını (Password) belirtilen alanlara girin ve Test tuşuna basın. Test yapılıp FTP ile bağlantı kurulursa sorun yok demektir.
  8. Sağdaki Sakla (Save) kutusunu işaretlerseniz, FTP parolanızı kayıt edecektir. Böylece her girişte parolayı girmeniz gerekmeyecektir. (Eğer kullandığınız bilgisayarı Sizden başkaları da kullanıyorsa websitenize ulaşmamaları için bu kutucuğu boş bırakmanız gerekmektedir)
  9. Güvenlik duvarı yapılandırmanız pasif FTP kullanılmasını gerektiriyorsa Pasif FTP Kullan’ı (Use Passive FTP) yi seçin.
  10. Tamam’a (OK) tıklayıp bu sayfadan çıkın ve Siteleri Yönet (Manage Sites) kutusunu da kapatın. Eğer ayarlar doğru yapılmışsa Sağ Menüde ilgili FTP’yi görüp klasör içlerine girerek işlem yapabileceksiniz.

 

Umarım bu yazı size yol gösterici olur. Başka konularda görüşmek üzere.

ITC | İlkteknoloji