Blog ile CMS arasındaki fark nedir?

Sitenizi kurup, yönetmenize izin verilen sistemlere genel olarak CMS (Content Management System-İçerik Yönetim Sistemi) denir. Çoğu Blog yazılımı da CMS’nin daha değişik bir türüdür.

Blog sistemleri bir platform yaratma, ana bir alana sahip olmayı sağlarlar ve bunun yardımıyla paylaşmak ve anlatmak istediğimiz tecrübe ve bilgilerimizi internet üzerinden yayınlamamıza yardımcı olurlar.

Bazı CMS yazılımlarıysa daha sofistike özellikleri beraberinde getirebilirler. Blog’lar daha çok bir konuya ve olaya odaklananlar için elverişli bir alandır. Eğer çok büyük bir proje düşünüyorsanız, Blog’lar size yetmeyebilir. Tabi yeterince değişiklik yapıp, kendi eklentilerinizi yazdığınız takdirde Blog’larsa diğer CMS ler gibi davranabilirler.

WordPress, Blog sistemleri için zengin özelliklere ve kolay kullanımıyla öne çıkar. Yönetim paneli yardımıyla blog’unuzun davranışlarını ve sunum özelliklerini istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu panel yardımıyla kolayca bir Blog yazısı yazarak, bir tuşla bunu yayınlayabilirsiniz. WP, Blog’daki yazınızın iyi görünmesini sağlar, yazı tipiniz kolayca okunur ve siteniz web standartlarına uygun bir şekilde internet düzleminde yerini alır.

etıketler blog blog cms blogspot cms drupal joomla wordpress

AJAX Nedir? Faydaları Nelerdir?

AJAX Nedir? Faydaları Nelerdir? 24 Ocak 2015, Cumartesi

HTML’de Script Kullanmak

HTML’de Script Kullanmak 7 Ocak 2015, Çarşamba

Jquery’de Sekmeler

Jquery’de Sekmeler 6 Şubat 2015, Cuma

Mootools için Lightbox türevleri

Mootools için Lightbox türevleri 14 Ocak 2015, Çarşamba