Blog (Weblog) Nedir?

19 Ocak 2015 - 460 Okunma
Blog (Weblog) Nedir?
Blog, Weblog kelimesinin bir türevidir ve Türkçe’de “Günlük” olarakta geçmektedir. Bloglara istediğinizi yazabilirsiniz, isterseniz gerçek bir günlük gibi başınızdan geçenleri yazın, istersenizde bir konuyu seçip o konuya dair şeyleri yazın. Bloglarda bulunan yorum sistemi sayesinde Blog’u yazan yazar dışında ziyaretçilerde kendi fikirlerini dile getirebilir ve içeriğe ek bir değer katabilir. İnternet üzerindeki bulunan çoğu Blog […]

Blog, Weblog kelimesinin bir türevidir ve Türkçe’de “Günlük” olarakta geçmektedir. Bloglara istediğinizi yazabilirsiniz, isterseniz gerçek bir günlük gibi başınızdan geçenleri yazın, istersenizde bir konuyu seçip o konuya dair şeyleri yazın.

Bloglarda bulunan yorum sistemi sayesinde Blog’u yazan yazar dışında ziyaretçilerde kendi fikirlerini dile getirebilir ve içeriğe ek bir değer katabilir.

İnternet üzerindeki bulunan çoğu Blog belli bir konuya odaklanarak, o konu hakkında yazıların bulunduğu siteler olarak hizmet vermektedirler. Misal olarak İlgisel’de belli konular üzerine odaklanarak, bu konu hakkında öğrenilmesi gerekenleri ve aranan şeyleri içerisinde barındırmaya çalışan bir yapıda bir sitedir.

Genel olarak Blog’ların ortak yanları aşağıda sıralandığı gibidir;

  • Tarih sıralamasına göre en yeni konuların en üst sayfada bulunduğu anasayfaları vardır
  • Eski yazılar için bir Arşiv sayfası
  • Ziyaretçilerin yorum yazabilmesi için yorum alanı
  • İlgili sitelerin bulunduğu Link listesi (Blogroll)
  • RSS, Atom gibi bir yada birden fazla feed’inin bulunması

İstisnalar dışında yukarıda sıralananlar genel olarak bir Blog’da bulunan öğelerdir. Bazı bloglar bunların dışında ve ötesinde özellikleri de içerisinde barındırabilir. Eğer Blogların neye benzediği konusunda aklınızda bir fikir oluşmamışsa Blogs in Plain videosunu ingilizcesi olanlara öneririm.

Blog İçeriği

Blog’larda içerik yazar veya yazarların yazdığı yazılara, girişlere denir. Bir Blog genel olarak belli bir konuya odaklanır. Deminde belirttiğim gibi bazı bloglarda birden fazla yazar vardır ve hepsi kendi bölümüyle yada blog’un içeriğine uyan yazılar yayınlar.

Yorumlar

Blog sisteminde yorumlar büyük bir yer kaplar. Ona göre tasarlandığı takdirde içeriğe doğrudan birşeyler katar. Sitenizin interaktif olmasını istiyorsanız yorumlar bunu size verecektir. Böylece konunun yazarı ile ziyaretçiler iletişime geçerek ilgili konuyu daha işlevsel hale getirebilirler. Bloglarda ziyaretçilerin yorum yapabileceği alanlar tasarlanmıştır.

Yorumlar dışında “Pingbacks” ve “Trackbacks” denen şeyler vardır. Diğer Blog yazarları siteyi gezmeseler dahi, Blog sistemi içinde kendi bloglarında ilgili yazıyı link attıkları takdirde ilgili yazının altında çıkan ve ilgili yazıya ait blog yazarlarını bilgilendiren araçlardır.

ITC | İlkteknoloji