DNS Nedir? Domain’de Nameserver’lar nasıl ayarlanır?

1 Şubat 2015 - 563 Okunma
DNS Nedir? Domain’de Nameserver’lar nasıl ayarlanır?
İnternet ağını oluşturan her birim sadece kendine ait bir IP adresine sahiptir. Bu IP adresleri kullanıcıların kullanımı için www.siteadi.com gibi kolay hatırlanır adreslere karşılık düşürülür. DNS sunucuları, internet adreslerinin IP adresi karşılığını kayıtlı tutmaktadır. İnternette bulunan her nesnenin, etkileşime giren her sunucu ve ucun bir İnternet Adresi olması gerekir. Bu adres protokol seviyesinin IPv4 ve […]

İnternet ağını oluşturan her birim sadece kendine ait bir IP adresine sahiptir. Bu IP adresleri kullanıcıların kullanımı için www.siteadi.com gibi kolay hatırlanır adreslere karşılık düşürülür.

DNS sunucuları, internet adreslerinin IP adresi karşılığını kayıtlı tutmaktadır. İnternette bulunan her nesnenin, etkileşime giren her sunucu ve ucun bir İnternet Adresi olması gerekir. Bu adres protokol seviyesinin IPv4 ve IPv6 olmasına göre 32 bit ya da 128 bit uzunluğundadır.

Alan Adı bu 32 ya da 128 bit uzunluğundaki sayı yerine insanların anlayacağı, akılda tutacağı, kurumsal kimlik ve marka ile özdeşleştirebileceği isimlerin kullanılmasını sağlar. Örneğin www.ilkteknoloji.com alan adı ile 89.12.86.111 şeklindeki IP nosu ile bağlantıyı Alan Adı Sistemi sağlar.

Alan Adı Sistemi’nin yarattığı ilişkiler BireBir ilişki olmak zorunda değildir. Bir alan adına birden fazla IP numarası atanabilir. Genelde bu yoğun talep olan hallerde geçerlidir. Wikipedia.org, yahoo.com, google.com gibi adreslerde bu çok olur. Ama daha yaygını, birçok alan adı tek bir IP’ye atanabilir. Buna da “Sanal Evsahipliği” (Virtual Hosting) denir.

Alan Adı Sistemi hiyararşik bir yapı gösterir. En üste .com, .org, .net, .int, .edu, .info, .biz, .aero, .travel, .jobs, .gov, .mil gibi “jenerik” üst düzey alanlarla (gTLD) .tr, .us, .de, .uk, .jp, .az gibi ülke alanlarından (ccTLD) oluşur.

Domain’de Nameserver’lar nasıl ayarlanır?

Hosting ile Domain name’i birbirine bağlamamız için Domain’in ayarlarından nameserver‘ları Hosting hizmetini aldığımız şirketin name server adreslerini yazarak ayarlayabiliriz.

Genelde hosting şirketlerinin name server’ları ns1.hostingsirketismi.com, ns2.hostingsirketismi.com gibi şeylerdir.

Bizde domain’i aldığımız şirketin sitesini girip, ilgili domain’in ayarlarından nameserver ayarlarını update ederiz. Bu değişim genelde hemen gerçekleşmez. Bu yüzden 72 saat beklemek zorunda kalabiliriz. Yani nameserver’ları değiştirdim neden hala uygulanmadı diye meraklanmayın. Bu süreç zaman alan bir süreçtir. Tabi Domain ile Hosting’i aynı şirketten almışsanız, bu ayarlar otomatik olarak yapılmıştır. Yeniden düzenlemenize gerek kalmayacaktır.

ITC | İlkteknoloji