DNS Nedir? Domain’de Nameserver’lar nasıl ayarlanır?

İnternet ağını oluşturan her birim sadece kendine ait bir IP adresine sahiptir. Bu IP adresleri kullanıcıların kullanımı için www.siteadi.com gibi kolay hatırlanır adreslere karşılık düşürülür.

DNS sunucuları, internet adreslerinin IP adresi karşılığını kayıtlı tutmaktadır. İnternette bulunan her nesnenin, etkileşime giren her sunucu ve ucun bir İnternet Adresi olması gerekir. Bu adres protokol seviyesinin IPv4 ve IPv6 olmasına göre 32 bit ya da 128 bit uzunluğundadır.

Alan Adı bu 32 ya da 128 bit uzunluğundaki sayı yerine insanların anlayacağı, akılda tutacağı, kurumsal kimlik ve marka ile özdeşleştirebileceği isimlerin kullanılmasını sağlar. Örneğin www.ilkteknoloji.com alan adı ile 89.12.86.111 şeklindeki IP nosu ile bağlantıyı Alan Adı Sistemi sağlar.

Alan Adı Sistemi’nin yarattığı ilişkiler BireBir ilişki olmak zorunda değildir. Bir alan adına birden fazla IP numarası atanabilir. Genelde bu yoğun talep olan hallerde geçerlidir. Wikipedia.org, yahoo.com, google.com gibi adreslerde bu çok olur. Ama daha yaygını, birçok alan adı tek bir IP’ye atanabilir. Buna da “Sanal Evsahipliği” (Virtual Hosting) denir.

Alan Adı Sistemi hiyararşik bir yapı gösterir. En üste .com, .org, .net, .int, .edu, .info, .biz, .aero, .travel, .jobs, .gov, .mil gibi “jenerik” üst düzey alanlarla (gTLD) .tr, .us, .de, .uk, .jp, .az gibi ülke alanlarından (ccTLD) oluşur.

Domain’de Nameserver’lar nasıl ayarlanır?

Hosting ile Domain name’i birbirine bağlamamız için Domain’in ayarlarından nameserver‘ları Hosting hizmetini aldığımız şirketin name server adreslerini yazarak ayarlayabiliriz.

Genelde hosting şirketlerinin name server’ları ns1.hostingsirketismi.com, ns2.hostingsirketismi.com gibi şeylerdir.

Bizde domain’i aldığımız şirketin sitesini girip, ilgili domain’in ayarlarından nameserver ayarlarını update ederiz. Bu değişim genelde hemen gerçekleşmez. Bu yüzden 72 saat beklemek zorunda kalabiliriz. Yani nameserver’ları değiştirdim neden hala uygulanmadı diye meraklanmayın. Bu süreç zaman alan bir süreçtir. Tabi Domain ile Hosting’i aynı şirketten almışsanız, bu ayarlar otomatik olarak yapılmıştır. Yeniden düzenlemenize gerek kalmayacaktır.

DAHA FAZLA İÇERİK

AJAX Nedir? Faydaları Nelerdir? AJAX Nedir? Faydaları Nelerdir?

24 Ocak 2015, Cumartesi

Samsung Gear S2 Fiyatı ve Özellikleri Samsung Gear S2 Fiyatı ve Özellikleri

28 Kasım 2015, Cumartesi

Samsung S6 ve S6 Edge’i Tanıttı Samsung S6 ve S6 Edge’i Tanıttı

2 Mart 2015, Pazartesi

Playstation 4’te Kırıldı Playstation 4’te Kırıldı

18 Mayıs 2015, Pazartesi

SİZDE YORUM YAPIN

30+ Bedava Photoshop Actions

30+ Bedava Photoshop Actions 14 Aralık 2014, Pazar

Photoshop Action: Double Sketch Effect

Photoshop Action: Double Sketch Effect 13 Aralık 2014, Cumartesi

Sony’den Akıllı Kilit

Sony’den Akıllı Kilit 12 Aralık 2014, Cuma

GTA V Hala Çıkışta

GTA V Hala Çıkışta 12 Şubat 2016, Cuma

Playstation 4’te Kırıldı

Playstation 4’te Kırıldı 18 Mayıs 2015, Pazartesi