Htaccess ile URL Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Apache sunucularında Url yönlendirmesi yapmak için gerekli olan konfigürasyon (config) dosyası olan .htaccess (hypertext access) ile url yönlendirme konusunda büyük esneklikler sağlıyoruz.

Bu esnekliği kullanabilmek için Apache server’ın mod_rewrite özelliğini kullanmamız gerekir. Htaccess’in ne olduğunu bildiğinizi varsayarak konunun nedir sorusuna olan cevabını atlıyorum. (Eğer bilmiyorsanız Htaccess Nedir? Kullanımı)

URL Yönlendirmesine Başlayalım

Bu konu en iyi şekilde örnekle anlaşılacağı için bundan sonrasını örnekle anlatmaya devam edeceğim.

Örneğin www.site.com/url-yonlendirme.html dosyasını URL değişmeden arka planda www.site.com/url-yonlendirme.php dosyasına yönlendirmek istersek aşağıdaki kodu yazmamız yeterlidir;


RewriteRule ^url-yonlendirme.html$ url-yonlendirme.php [NC]

Üstteki örnekte URL değişmeden bu uygulamanın çalışmasını sağladık, fakat URL’nin değişmesini istiyorsak kodun sonuna r=301 yönlendirmesini eklememiz gerekmektedir.


RewriteRule ^url-yonlendirme.html$ url-yonlendirme.php [r=301, NC]

Şimdide sitemizdeki bir konuyu başka bir siteye taşıdığımızı düşünelim ve ona göre Yönlendirme yapalım.


Redirect 301 /2013/htaccess-ile-url-yonlendirmesi-nasil-yapilir/ http://www.site.com/site/htaccess-ile-url-yonlendirmesi-nasil-yapilir/

İşte URL yönlendirmesi bu şekilde yapılmaktadır. Htaccess ile ilgili daha fazla bilgi için bu konu hakkında yazdığım diğer yazıları okuyabilirsiniz.

Php ile Gerçek IP adresini Alma

Php ile Gerçek IP adresini Alma 10 Ağustos 2015, Pazartesi

PHP Fonksiyonları: Unset() Kullanımı

PHP Fonksiyonları: Unset() Kullanımı 20 Mayıs 2015, Çarşamba