Htaccess ile URL Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Apache sunucularında Url yönlendirmesi yapmak için gerekli olan konfigürasyon (config) dosyası olan .htaccess (hypertext access) ile url yönlendirme konusunda büyük esneklikler sağlıyoruz.

Bu esnekliği kullanabilmek için Apache server’ın mod_rewrite özelliğini kullanmamız gerekir. Htaccess’in ne olduğunu bildiğinizi varsayarak konunun nedir sorusuna olan cevabını atlıyorum. (Eğer bilmiyorsanız Htaccess Nedir? Kullanımı)

URL Yönlendirmesine Başlayalım

Bu konu en iyi şekilde örnekle anlaşılacağı için bundan sonrasını örnekle anlatmaya devam edeceğim.

Örneğin www.site.com/url-yonlendirme.html dosyasını URL değişmeden arka planda www.site.com/url-yonlendirme.php dosyasına yönlendirmek istersek aşağıdaki kodu yazmamız yeterlidir;


RewriteRule ^url-yonlendirme.html$ url-yonlendirme.php [NC]

Üstteki örnekte URL değişmeden bu uygulamanın çalışmasını sağladık, fakat URL’nin değişmesini istiyorsak kodun sonuna r=301 yönlendirmesini eklememiz gerekmektedir.


RewriteRule ^url-yonlendirme.html$ url-yonlendirme.php [r=301, NC]

Şimdide sitemizdeki bir konuyu başka bir siteye taşıdığımızı düşünelim ve ona göre Yönlendirme yapalım.


Redirect 301 /2013/htaccess-ile-url-yonlendirmesi-nasil-yapilir/ http://www.site.com/site/htaccess-ile-url-yonlendirmesi-nasil-yapilir/

İşte URL yönlendirmesi bu şekilde yapılmaktadır. Htaccess ile ilgili daha fazla bilgi için bu konu hakkında yazdığım diğer yazıları okuyabilirsiniz.

DAHA FAZLA İÇERİK

100 TL Ücretsiz Adwords Kupon Kodu 100 TL Ücretsiz Adwords Kupon Kodu

21 Şubat 2015, Cumartesi

Samsung S6 İlk Bakış Samsung S6 İlk Bakış

1 Mart 2015, Pazar

SİZDE YORUM YAPIN