HTML’de ArkaPlan Ayarlamak

4 Ocak 2015 - 822 Okunma
HTML’de ArkaPlan Ayarlamak
HTML’de <body> etiketi arka plan belirlemek için iki adet özellik bulundurur. Bunlar bgcolor ve background özelliğidir. Bgcolor ile arka plan rengini, Background ileyse arka plan resmini ayarlayabilirsiniz. Bu özellik içerisine yazılan renk kodları ingilizce, 16’lık ya da RGB değerlerinde belirtilmelidir. Bunlara bir resim editörü yardımıyla ulaşabilirsiniz (Photoshop gibi) Bgcolor Kullanımı Background Kullanımı Burada belirtilen resim arkaplanda döşeli olarak çıkacaktır. […]

HTML’de <body> etiketi arka plan belirlemek için iki adet özellik bulundurur. Bunlar bgcolor ve background özelliğidir. Bgcolor ile arka plan rengini, Background ileyse arka plan resmini ayarlayabilirsiniz.

Bu özellik içerisine yazılan renk kodları ingilizce, 16’lık ya da RGB değerlerinde belirtilmelidir. Bunlara bir resim editörü yardımıyla ulaşabilirsiniz (Photoshop gibi)

Bgcolor Kullanımı

   <body bgcolor="black">
   <body bgcolor="#000000">
   <body bgcolor="rgb(0,0,0)">

Background Kullanımı

   <body background="arkaalan.jpg">
   <body background="http://www.site.com/arkaalan.jpg">

Burada belirtilen resim arkaplanda döşeli olarak çıkacaktır. Arkaplan yapılan dosyanın boyutu önemlidir. Boyutu büyükse yüklenmesi yavaş olacaktır. Bu iki özelliği aynı şekilde Tablo sütunlarda ve (daha sonra göreceğimiz) div gibi birçok yerde kullanabilirsiniz.

ITC | İlkteknoloji