HTML’de Frameset’de Link Verme

24 Aralık 2015 - 1500 Okunma
HTML’de Frameset’de Link Verme
Bu konuyu Frameset, Frame, Çerçeve Oluşturma konusunun devamı ve bir çeşit eki olarak yazmaktayım. O konumuzda nasıl çerçeve oluşturacağımızı öğrendik. Şimdi de Bu sayfalardan birinden link vererek diğer sayfaya bunu bastırmayı küçük bir örnekle öğreneceğiz. Nasıl Yapılır? Diğer yazıdan Frameset’i bildiğimizi varsayarak ilerliyorum. Bu örnekte ustkat.html sayfasına linklerimizi koyacağımızı varsayalım. O zaman ustkat.html dosyasını şuna […]

Bu konuyu Frameset, Frame, Çerçeve Oluşturma konusunun devamı ve bir çeşit eki olarak yazmaktayım. O konumuzda nasıl çerçeve oluşturacağımızı öğrendik. Şimdi de Bu sayfalardan birinden link vererek diğer sayfaya bunu bastırmayı küçük bir örnekle öğreneceğiz.

Nasıl Yapılır?

Diğer yazıdan Frameset’i bildiğimizi varsayarak ilerliyorum.

<html>
<head>
<title>Frameset Kullanımı Örnek</title>
</head>
<frameset rows="120,*" frameborder="0">
<frame name="ustkat" target="altkat" src="ustkat.html" scrolling="auto">
<frame name="altkat" src="altkat.html" scrolling="auto">
<noframes>
<body>
<h2>Web tarayıcımızın çerçeve desteği yok!</h2>
</body>
</noframes>
</frameset>
<body>
</body>
</html>

Bu örnekte ustkat.html sayfasına linklerimizi koyacağımızı varsayalım. O zaman ustkat.html dosyasını şuna benzer yazmalıyız.

<h3>Burası üst kat</h3></br>
<a href="link1.html" target="altkat">Link 1'e tıkla</a>

Şimdi elimizde bir frameset’in olduğu index.html in olduğu dosya. ustkat.html, altkat.html dosyaları yanında birde altkat name‘inde gösterilmek üzere link1.html dosyası oluşturmuş olmamız gerekir. Frameset’te linklerimizi bu şekilde verebiliriz.

Önemli olan Nokta

Burada önemli olan index.html deki frameset içindeki frame’lerin isimlerine göre (yani name ‘e göre ) link vermektir. Link’e bastığımızda, ilgili sayfa hangi pencerede görünmesini istiyorsak, onun name‘ine verdiğimiz değeri linklendirmede target="" değerinin karşısına yazmaktır.

ITC | İlkteknoloji